Top Channel/SHBA i ndalon hyrjen ekstremistëve izraelitë që po kolonizojnë Bregun Perëndimor
05/12/2023 23:05

Shtetet e Bashkuara thanë të martën se do të refuzojnë vizat për kolonistët ekstremistë izraelitë që sulmojnë palestinezët, duke rritur presionin për të frenuar një valë dhune në Bregun Perëndimor gjatë luftës së vazhdueshme në Gaza. Masat janë masa e parë konkrete nga Shtetet e Bashkuara kundër izraelitëve në luftën gati dy-mujore, në të cilën Presidenti Joe Biden ka nxitur aleatin e SHBA-së për mbrojtjen e civilëve, por gjithashtu ka premtuar mbështetje të fortë. Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se Shtetet e Bashkuara do të refuzojnë hyrjen për këdo që është i përfshirë në "minimin e paqes, sigurisë ose stabilitetit në Bregun Perëndimor" ose që ndërmerr veprime që "kufizojnë në mënyrë të padrejtë aksesin e civilëve në shërbimet thelbësore dhe nevojat themelore". “Ne i kemi nënvizuar qeverisë izraelite nevojën për të bërë më shumë për të mbajtur përgjegjës kolonistët ekstremistë që kanë kryer sulme të dhunshme kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor. Siç ka thënë vazhdimisht Presidenti Biden, ato sulme janë të papranueshme”, vijoi sekretari I shtetit amerikan. Më shumë se 250 palestinezë janë vrarë nga ushtarët dhe kolonistët izraelitë në Bregun Perëndimor, sipas një raporti të qeverisë palestineze, që kur sulmi i Hamasit më 7 tetor ndezi një luftë të re me Izraelin. Pamjet: AFP

Top News/ ‘S’kemi nevojë për patronazhim’. Osmani: Prishtina e Tirana, kujdes me ndërhyrjet në Shkup
28/02 16:43
Top News/ Lavrov fluturon drejt Turqisë, përgatiten detajet e takimit Putin-Erdogan
28/02 15:44
Top Channel/ Navalny varroset të premten, e shoqja në PE: “Nuk e mposhtni Rusinë me rezoluta”!
28/02 15:01
Top Channel/ SHBA, Biden paralajmëron Kongresin: Do na kushtojë shtrenjtë mosveprimi për Ukrainën!
28/02 14:51
Top News/ Transnistria i lutet Putinit: Na anekso! Një ‘copë’ Moldavie do t’i ‘ngjitet’ Rusisë
28/02 14:51
Top News/ Trupa tokësore në Ukrainë…Macron, ‘shefi i luftës’, fantazi apo plan?!
28/02 14:34
Top News/ Baltiku, ‘liqen i NATO-s’ / Makthi i ri nordik i Putinit, edhe Suedia bashkohet në klub
28/02 14:33
Top News/ Paratë e ngrira ruse për të blerë armë për Ukrainën, propozimi i Von der Leyen
28/02 14:13
Top Channel/ Von der Leyen: Koha të përdorim asetet e ngrira të Rusisë për Ukrainën
28/02 12:23
Top Channel/ “Zelensky, në Tiranë për mbështetje”, France 24: “Moment kyç”!
28/02 12:22
Top News/ 72 armë në shtëpinë e Alain Delon / Policia i konfiskon, legjenda e kinemasë s’kishte leje
28/02 11:58
Top News/ Evakuohet fabrika e armëve bërthamore / Zjarret kërcënojnë vendin ku ndërtohen bombat
28/02 11:47
Top News/ Fundoset anija britanike në Detin e Kuq / U godit nga Huthit, marina amerikane ndihmon
28/02 11:47
Top News/ 10 ditët e ferrit të Vladimir Putinit / Ukraina rrëzoi avionë me vlerë 870 milionë dollarë
28/02 11:39
Top News/ Sateliti spiun i Kim Jong un ‘është gjallë’ / Koreja e Veriut e kontrollon me sukses
28/02 11:20
Top News/ Zia e bukës ‘e pashmangshme’ në Gaza / OKB lëshon alarmin: Çereku i popullsisë pranë urisë
28/02 11:13
Top News/ Hiri vullkanik ndalon fluturimet / Maja e malit nxjerr tym e flakë, avionët në rrezik
28/02 11:06
Top Channel/ Vuçiç: “Kina ka të drejtë për Tajvanin”, analistët: Po heq paralele me Kosovën!
28/02 11:06
Top News/ Biden dhe Trump fitojnë në Miçigan / Drejt përballjes kokë më kokë, gara vazhdon
28/02 11:06
Top Channel/ Gaza rrezikon urinë, OKB: Po nuk ndaluan luftimet, katastrofë!
28/02 10:41