Top Channel/ SHBA godet Rusinë me sanksione të reja
15/04/2021 13:59

Shtetet e Bashkuara pritet të shpallin sanksione ndaj Rusisë lidhur me pretendimet për ndërhyrje në zgjedhje dhe veprimtari të dëmshme kibernetike, të cilat do të vënë në shënjestër disa individë dhe entitete, thanë burime të afërta me këtë çështje. Me këto sanksione, 30 subjekte hyjnë në listen e zezë amerikane, e do të ketë edhe urdhra për dëbimin e rreth 10 zyrtarëve rusë nga Shtetet e Bashkuara.Shtëpia e Bardhë, Departamenti i Shtetit dhe Departamenti i Thesarit, nuk iu përgjigjën menjëherë kërkesave për të komentuar të tilla pohime. Por është e qartë se një lëvizje e tillë do t`i acarojë edhe më shumë marrëdhëniet e ashpërsuara mes Uashingtonit dhe Moskës, që po e sprovon durimin e perëndimit me grumbullimet ushtarake pranë kufirit me Ukrainën. Sanksionet në shkallë të gjerë pritet të jenë një përgjigje ndaj shkeljes së sigurisë kibernetike që preku softuerin e krijuar nga kompania SolarËinds, për të cilin qeveria amerikan tha se ishte orkestruar me gjasë nga Rusia. Shkelja u dha hakerëve qasje në mijëra kompani dhe zyra qeveritare që përdorin produkte të kësaj kompanie. Presidenti i Microsoft Brad Smith e përshkroi sulmin, i cili u identifikua në dhjetor, si "më të madhin dhe të sofistikuarin që bota ka parë ndonjëherë".Shtetet e Bashkuara gjithashtu synojnë të ndëshkojnë Moskën lidhur me pretendimin për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale amerikane në vitin 2020. Në një raport të publikuar muajin e kaluar, agjencitë amerikane të zbulimit thanë se Presidenti rus Vladimir Putin ka të ngjarë të ketë urdhëruar një fushatë për të ndihmuar shanset për fitore të ish presidentit Trump.

Top Channel/ Serbët, breshëri plumbash drejt një grupi kosovarësh në veri të Kosovës
09/05 12:51
Top Channel/ “Të ngrihen të gjithë myslimanët”, Erdogan paralajmëron Izraelin për sulmin e Al Aksa!
09/05 11:59
Top Channel/ Dita e Europës, BE-ja mes krizave dhe sfidave të së ardhmes
09/05 11:51
Top Channel/ Tmerroi botën, raketa kineze e dalë jashtë kontrollit bie në Tokë
09/05 11:50
Top Channel/ Koronavirusi “prek dhe vampirët”, Kështjella e Drakulës bëhet qendër vaksinimi
09/05 11:49
Top Channel/ Triumfojnë nacionalistët, Skocia drejt ndarjes nga Mbretëria e Bashkuar
09/05 11:48
Top News – Rreziku nga raketa kineze kalon/ Shpëton Italia, objekti shpërbëhet mbi oqeanin Indian
09/05 11:37
Top News – ‘Një lëmsh zjarri…’/ Ja si u pa raketa kineze në qytetet e botës
09/05 11:36
Top News – Një tjetër natë dhune/ Shumë të lënduar në përleshjet në Jerusalem
09/05 11:34
Top News – Neandertali 100 mijë vjeçar/ Itali, zbulim i rëndësishëm në shpellën prehistorike
09/05 11:33
Top Channel/ Grekët rihapin plazhet private pas izolimit të gjatë të Covid – Pa koment
08/05 21:22
Top Channel/ Dhjetra peshkarexha franceze rrethojnë impjantin energjitik të erës në shenjë proteste
08/05 21:21
Top Channel/ Futbollistët vaksinohen kundër Covid-19 në Uruguai – Pa koment
08/05 21:20
Top Channel/ Sonda e NASA-s dërgon pamje me zhurmën e helikopterit të saj që fluturon në Mars
08/05 21:19
Top Channel/ Zbulim i jashtëzakonshëm i njeriut të Nandertalit në shpellën në Itali – Pa koment
08/05 21:18
Top Channel/ Policia e Izraelit bastis me dhunë xhaminë e Al-Aqsa në Jeruzalem – Pa koment
08/05 21:17
Top News – Fundi i Luftës së Dytë Botërore/ Putin mesazh vendeve të bllokut fitues
08/05 20:29
Top Channel/ Zbulim i madh në Itali/ Zbulohen fosile mijëra vjeçare neandertali në një shpellë
08/05 19:52
Top News – Kryen krime kibernetike/ Dënohen 4 persona në SHBA, mes tyre dy rusë
08/05 19:01
Top News – BE, 1.8 miliradë doza Pfizer/ Marrëveshja e arritur përfshin edhe prodhimin
08/05 17:56