Top Channel/ SHBA godet njeriun e Vuçiç! Aleksandar Vulin, korrupsion, trafik droge
11/07/2023 18:47

Shtetet e Bashkuara sanksionuan politikanin serb Aleksandar Vulin, i cili drejton Agjencinë e Informacionit të Sigurisë së Serbisë, për trafikim armësh, lëndësh narkotike dhe korrupsion. Departamenti amerikan i Thesarit njoftoi se përcaktimi i Aleksandar Vulinit “nënvizon vendosmërinë e Shteteve të Bashkuara për të mbajtur përgjegjës ata që janë të përfshirë në marrëveshje korruptive dhe që çojnë përpara axhendat e tyre politike dhe interesat personale në kurriz të paqes dhe qëndrueshmërisë në Ballkanin Perëndimor. Në një njoftim të këtij departamenti thuhet e Aleksandar Vulin ka qenë i përfshirë në krimin e organizuar transnacional, operacione të paligjshme të narkotikëve dhe keqpërdorim të detyrës publike. Ai ka mbajtur një marrëdhënie të dobishme të ndërsjellë me tregtarin serb të armëve Slobodan Teshiç, po ashtu i sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara, duke ndihmuar në sigurimin që dërgesat e paligjshme të armëve mund të lëvizin lirshëm nëpër kufijtë e Serbisë. Veprimet e Vulinit kanë çuar përpara korrupsionin brenda institucioneve qeverisëse të Serbisë. Këto veprime përfshijnë shfrytëzimin e autoritetit të tij për përfitime personale dhe përfshirjen në një rrjet të trafikut të drogës. Në njoftim thuhet se ai ka përdorur postet e tij publike për të mbështetur Rusinë, duke lehtësuar veprimtaritë ruse që dëmtojnë sigurinë dhe qëndrueshmërinë e Ballkanit Perëndimor. Aleksandar Vulin, një politikan pro rus ka shërbyer si ministër i Brendshëm i Serbisë në qeverinë e mëparshme dhe mbante postin e ministrit të Mbrojtjes më herët. Pamjet; AFP

Top Channel/ “Rusët do vrisnin kreun e kompanisë gjermane të metaleve”, CNN zbardh komplotin!
12/07 17:25
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Rudy Giulianin mund të përballet me disa padi! Gjyqtari amerikan pritet të…
12/07 15:44
Top Channel/ BE “fshikullon” platformën X: Po mashtron përdoruesit, ja mënyra!
12/07 15:24
Top News/ Luftanije e avionë rusë drejt NATO-s / Gjermania ngre ‘Typhoon’-ët për t’i monitoruar
12/07 14:59
Top News/ Në shënjestrën e vrasësve rusë…Bosi i gjigandit të armëve perëndimore, Rheinmetall
12/07 14:44
Top News/ Kremlini ‘qesh’ me Bidenin: Nuk tregoi respekt për Putinin, e gjithë bota i pa gafat
12/07 14:25
Top News/ Të jesh Volodimir Zelenski…Si e ka ndryshuar lufta presidentin e Ukrainës?
12/07 13:18
Top News/ Biden e quajti Zelenskin, ‘presidenti Putin’ / Bëhet viral reagimi i liderëve të NATO-s
12/07 13:03
Top News/ A do ‘ta zgjidhin’ luftën F16-at / Do fluturojnë në qiejt ukrainas këtë verë…
12/07 13:00
Top News/ Perëndimi, garë armatimi me Rusinë…A mund ta rivalizojë NATO-n ’boshti i ri i së keqes’
12/07 12:40
Top News/‘Ju prezantoj me presidentin Putin’/Gafat e Biden pas samitit të NATO, Trump zv.president
12/07 12:14
Top News/ Trupat e NATO-s drejt krahut lindor…Marrëveshje për të lejuar lëvizjen e shpejtë
12/07 12:07
Top News/ Biden, mbrojtësi i NATO-s dhe Ukrainës/ Mbyllet samiti në Uashington, ‘aleanca më e fortë’
12/07 12:02
Top News/ Pas Putinit dhe Xi Jinping, takon Trumpin / Orban: Lajm i mirë, do ta mbyllë luftën shpejt
12/07 12:02
Top Channel/ Mbyten katër emigrantë në La Mansh: U përmbys varka, shpëtohen 63 vetë!
12/07 11:59
Top Channel/ Orban vazhdon të sfidojë, takohet me Trump: Do arrijmë paqe në Ukrainë!
12/07 11:16
Top Channel/ “Grusht shteti” në Malin e Zi: Lirohen të gjithë të akuzuarit!
12/07 11:15
Top Channel/ NATO paralajmëron trazira në Kosovë: “Situata e sigurisë, rrezik përkeqësimi”!
12/07 11:14
Top Channel/ Gafë e re e Biden: Quan Zelenskyn “Putin”, Kamala “bëhet” Trump!
12/07 11:13