Top Channel/ Rusia po destabilizon Ballkanin? Ambasadorja e SHBA në NATO ngre alarmin
02/04/2024 22:33

Ambasadorja amerikane në selinë e NATO-s, Julianne Smith ngriti shqetësimin se Rusia po përpiqet që të destabilizojë Ballkanin Perëndmor përmes metodave klasike. Ajo I bëri deklaratat një ditë para takimit të ministrave të Jashtë të Nato-s që do të mblidhen për dy ditë në Bruksel. “Kur është fjala për aktivitetet e Rusisë, ne kemi parë prej disa vitesh përpjekje klasike të saj për të destabilizuar rajonin përmes sulmeve hibride. Rusia përdor një listë klasike të mjeteve, ku fokusi kryesor është fushata e dezinformimit që ka për qëllim nxitjen e ndarjeve dhe destabilizimin. Ndarjeve mes aleatëve, ndarjeve mes SHBA-së dhe partnerëve në rajon dhe mes aleatëve evropianë.”, tha ajo ndërs shtoi se SHBA po monitoron me kujdes situatën dhe se po bashkëpunon ngusht me vendet alerate të NATO-s në rajon për të mos lejuar Rusinë që të ndërmarrë veprime të mëtejshme. Prej kohësh Shtetet e Bashkuara po mbajnë nën kontroll situatën në Kosovë dhe Bosnjë Hercegovinë. Dy shtete këto ku rusët përmes lidhejve të tyre me serbët po përpiqen të krijojnë trazira. Madje nga na tjetër dhe media Italiane Europa Today, duke iu referuar mesazhit të presidentit Vuçiç që fliste për kohët e vështira të popullit të Serbisë dhe që zotohej se do të luftonte për fitoren e tij, ngritën alarmin se në Ballkan po fryjnë erëra të rrezikshme dhe se në Ballkan mund të rikthehet konflikti Pamjet: AFP

Top News/ ‘Do plasë lufta e tretë botërore nëse…’/ Kryeministri i Ukrainës bën paralajmërimin
18/04 09:19
Top News/ Rusi, banorët e 21 qyteteve e fshatrave braktisin shtëpitë, rrezikohen nga përmbytjet
17/04 23:00
Top Channel/ Nuk ka qetësi mes Izraelit dhe Hezbollahut, vijojnë sulmet, plagosen ushtarët
17/04 22:46
Top Channel/ Pamje apokaliptike në Dubai, nivel i lartë uji në rrugë! Kaos pas bllokimit
17/04 22:45
Top News/ U mbajt e fshehur për një shekull, piktura e rrallë e Gustav Klimt ekspozohet në Vjenë
17/04 22:30
Top News/ Konflikti Azerbajxhan-Armeni, trupat ruse tërhiqen nga Nagorno-Karabakh
17/04 22:30
Top Channel/ Zgjedhje në Kroaci, kryeson partia e kryeministrit Plenkoviç
17/04 22:29
Top News/ Gjashtë shpërthime në pak orë, Indonezia në alarm nga vullkani
17/04 22:05
Top News/ Lindja e Mesme në kolaps, Izraeli gati t’i përgjigjet sulmit të Iranit
17/04 22:04
Top Channel/ Për sa vite mund të qëndrojnë gjallë njerëzit? Shkenca tregon përgjigjen befasuese
17/04 21:31
Top Channel/ Anglia drejt ndalimit të duhanit, kush është lindur pas 1 janari 2009, ‘përjashtohet’
17/04 19:55
Top Channel/ Protestë për rrogat në Greqi, mijëra qytetarë në shesh kundër qeverisë
17/04 19:47
Top Channel/ Tronditëse! Kujdestarja dërgon pensionistin e vdekur për të marrë kredi në bankë
17/04 19:30
Top Channel/ “Më kërcënoi gangsteri që arrestova”! Shtëpia barit fundos ish-policin e Sarandës
17/04 19:14
Top News/ Nga polic në kopshtar kanabisi, Dënohet në Britani me burg 24-vjeçar shqiptar
17/04 18:34
Top Channel/ Përmbytjet pas stuhisë, shiu në Emiratet e Bashkuara Arabe më i madhi në 75 vjet
17/04 17:17
Top Channel/ 14 të vdekur në veri të Ukrainës nga raketat ruse, Zelensky kërkon ndihmë
17/04 15:02
Top News/ Izraeli planifikon hakmarrjen ndaj Iranit/GISHTI NË KËMBËZ! Goditje strategjike, dhimbshme
17/04 15:01
Top News/ Sulmi mbi konsullatë, sulm mbi vendin /Kremlini, thirrje për përmbajtje në Lindjen e Mesme
17/04 14:54
Top News/ A po shkojmë drejt Luftës III Botërore / Ekspertët: Izraeli do hakmarrje, Rusia s’ndalet
17/04 14:43