Top Channel/ Rusia paralajmëron Anglinë: Herën tjetër, do t`iu fundosim anijet!
24/06/2021 13:30

Një ditë pas incidentit në afërsi të brigjeve të Krimesë, zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergey Ryabkov paralajmëroi Britaninë se herën tjetër, anijet e saj do të bombardohen e fundosen nëse i afrohen shumë gadishullit të aneksuar nga Moska në 2014-tën. Mediat britanike thonë se destrojeri anglez kishte hyrë brenda kufirit prej 12 miljesh të Krimesë, qe perendimi e sheh si ujra ndërkombëtare ndërsa Rusia e konsideron territor të sajin. “Ne mund të bombardojmë jo vetëm në drejtim te objektit, por edhe drejt e në shënjestër, nëse kolegët tanë nuk e kuptojnë”, tha Ryabkov i cituar nga Associated Press. Por Britania thotë se këto ujra janë të Ukrainës dhe do të vazhdojë lundrimet në atë zonë. Rusia tha të mërkurën se një nga anijet e saj luftarake në Detin e Zi qëlloi me të shtëna paralajmëruese dhe një aeroplan luftarak hodhi bomba për të detyruar largimin e destrojerit britanik, megjithate Londra i mohoi këto pretendime dhe këmbëngul se nuk ka patur të shtëna ndaj anijes së saj. Kjo është hera e parë që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë që Moska thotë se ka përdorur municion real për të parandaluar një anije luftarake të NATO-s, duke reflektuar rrezikun në rritje të incidenteve ushtarake mes tensioneve në rritje midis Rusisë dhe Perëndimit.

Top Channel/Pak sekonda nga tragjedia: Dy avionë rrezikuan përplasjen në aeroportin e Parisit!
24/07 11:12
Top Channel/ SHBA nis miliona vaksina nëpër botë, amerikanët vetë i refuzojnë
24/07 11:12
Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32
Top Channel/Shfaqet variant ri në Angli/Vaksinat Pfizer & AstraZeneca të afta kundër variantit delta
23/07 19:30
Top News – ‘Delta më i ashpër se Covid-19’/ Drejtoresha amerikane ngre alarmin, kërkon vaksinim
23/07 18:02
Top Channel/ Hamburg, shpërthen revolta në aeroport-16 makina policie për të qetësuar shqiptarët!
23/07 15:52
Top Channel/ U mbrojt 9 muaj nga Covid, e përplas kamioni ditën që del nga shtëpia
23/07 15:36
Top Channel/ U lye me baltë gjatë përmbytjeve, pushohet nga puna gazetarja gjermane!
23/07 15:18
Top Channel/ Nisin Lojrat Olimpike të Tokios, ceremoni madhështore me stadiumin bosh!
23/07 15:05
Top Channel/ Tornadoja e rërës ndjek arbitrin në fushë, komentatori s`i beson syve!
23/07 14:48
Top Channel/ Furgoni bie nga 6 metra lartësi, dëshmitarët: “Shoferi po e lëvizte kokën cuditshëm”!
23/07 14:03