Top Channel/ Rusia inskenon pushtimin e Ukrainës, Shtetet e Bashkuara: “Kievi na ka ne”!
19/10/2021 15:40

Rusia inskenoi një pushtim masiv të Ukrainës në stërvitjen e saj më të fundit ushtarake, një show force ku u përfshinë më shumë se 30 avionë bombardues e 40 luftanije. Lojrat e luftës, në këtë demonstrim të fuqisë ruse në Detin e Zi, përfshijnë lëshime raketash, praktikojnë bombardime e simulojnë sulme tokësore e detare. Kjo është më e fundit e një serie stërvitjesh madhore ushtarake të urdhëruara nga Vladimir Putin këtë vit. Një zëdhënës i ushtrisë ruse deklaroi se trupat po përshtaten me situatat armiqësore, te cilat përfshijnë dhe gjoja hyrjen e grupeve të armatosura në gadishullin e Krimesë, me qëllimin të ndërmarrin akte terroriste dhe në përgjithësi, të destabilizojnë situatën në “Rajonin Federal Jugor”. Flota ruse në Detin e Zi iu bashkua manovrave, ndersa nuk mungoi as performanca e helikopterëve ushtarakë Kamov Ka-52 Alligator. Ndërkohë, në Ukrainë mbërriti sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, qëllimi i vizitës së të cilit ishte të përcillte përkrahjen e palëkundur të Uashingtonit përballë "agresionit" të Rusisë. Lloyf do të takohet me presidentin, Volodimir Zelenski, dhe bisedimet do të foksuohen pikërisht tek mbështetja e SHBA-së për Ukrainën në konfliktin e saj me separatistët e përkrahur nga Moska.

Top Channel/ Përgjimet trondisin Bullgarinë, Petkov drejt dështimit për formimin e qeverisë së re
28/05 19:51
Top News/ Kundërshtohet shkrirja e ASA-s/ ‘Institucioni më i rëndësishëm në ruajtjen e gjuhës’
28/05 19:02
Top Channel/ Tensionet në Kosovë, Vuçiç takim me Macron dhe Scholz javën e ardhshme: Nuk ka dorëzim!
28/05 18:51
Top News – Pikantet nga zgjedhjet turke/ Voton… Qingji, por edhe dhëndëri me nusen
28/05 18:22
Top Channel/ Avioni i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë, bën fluturimin e parë
28/05 18:11
Top Channel/ Financial Times për Shqipërinë! Reportazh për pasojat e emigracionit, jo vetëm negative
28/05 18:00
Top Channel/ Anti-reklama në Tik Tok! Qeveria britanike lufton me “ofertat” e trafikantëve
28/05 17:55
Top News – Kremlini ‘fshin’ Wagnerin / Prigozhin ankohet: Ndal raportimin në mediat shtetërore
28/05 17:50
Top News – Perëndimi po luan me zjarrin! Lavrov kërcënon për F-16: Përshkallëzim i papranueshëm
28/05 15:13
Top News-Britania e Madhe ‘paralajmëron’ shqip, fushatë reklamash për shqiptarët: Rrini larg Londrës
28/05 14:59
Top News – Kundërsulmi nis nga çasti në çast! Kryekomandanti i Ukrainës: Ka ardhur koha të…!
28/05 14:42
Top News – ‘Mobilizim për të mbështetur luftën’ / Rusëve u kërkohet të punojnë 6 ditë në javë
28/05 14:36
Top Channel/Kina i hap një tjetër “betejë” Perëndimit.Teston avionin e parë komercial për pasagjerë
28/05 14:15
Top News – Rusia kërcënon Britaninë e Madhe / Ndaloni ‘fluksin’ e armëve drejt Ukrainës, ndryshe…
28/05 13:35
Top News – Putin urdhëron ‘blindimin’ e kufijve / Ukraina godet gjithnjë e më thellë në Rusi
28/05 13:06
Top News – Ukraina bëhet ‘e rrezikshme’ / Sulmon rafinerinë e naftës në Rusi, Moska: Rrëzuam dronin
28/05 13:04
Top News – SHBA ‘merr frymë lirisht’ / Biden dhe republikanët arrijnë marrëveshje për borxhin
28/05 13:03
Top Channel / Zgjedhjet në Turqi/ Votohet sot në raundin e dytë për presidentin e ri
28/05 12:17
Top News – ‘Uron’ Kievin me kamikazë / Rusia, rrebesh dronesh mbi Ukrainë, sulme masive
28/05 11:45
Top Channel/ Shtëpia e Bardhë dhe republikanët arrijnë marrëveshje për tavanin e borxhit
28/05 11:42