Top Channel/Rusia autorizon Sputnik me një dozë, Putin: Vaksina po aq e besueshme sa Kallashnikovi!
07/05/2021 15:26

Rusia i dha dritën jeshile përdorimin e vaksinës së saj Sputnik light që vjen me një dozë, një lëvizje kjo që pritet t`i japë një shtysë të fortë furnizimit me vaksina sidomos në vendet ku përhapja e infeksionit po njeh rritje. Fondi rus i investimeve direkte njoftoi se Sputnik Light ka një efikasitet të masës 79.4% dhe mund të kushtojë më pak se 10 dollarë doza. Përdorimi i vaksinës një dozëshe, sipas autoriteteve ruse do të ndikoje në imunizimin e një numri më të madh njerëzish brenda një kohe më të shkurtër. Putin deklaroi më herët se vaksina ruse ishte po aq e besueshme sa një kallashnikov, arma legjendare e periudhës sovjetike që ende edhe sot përdoret gjerësisht nëpër botë. Kritiket ishin skeptikë kur Sputnikut iu dha nxitimthi aprovimi nga rregullatorët në Moskë për përdorim vitin e kaluar. Megjithatë, testimet e fundit kanë treguar se ajo ofron vërtet nivele të larta mbrojtjeje kundër Covid 19. Varianti me dy doza i Sputnikit është autorizuar tashmë në dhjetëra vende anekënd globit.

Top Channel/ Merr fund epoka e Netanyahu/ Izrael, qeveria e re merr miratimin e parlamentit
13/06 22:21
Top News – Rusi – SHBA, shkëmbimi i hakerave/ Putin-na dorëzoni tuajët, ju japim tanët
13/06 20:34
Top News – Bashkëshorti ushtronte dhunë/ Angelina Jolie rikthehet tek ish i dashuri i saj
13/06 18:40
Top News – Pushuesit, rreziku nga mbytja/ Roje bregdetare ka me ligj, por jo në det…!
13/06 18:05
Top News – Papa-Mesdheu, varreza e Evropës/ Tragjeditë e ndodhura aty, rëndojnë ndërgjegjet tona
13/06 17:24
Top News – Shpërthim i fuqishëm gazi në Kinë/ Humbin jetën 12 persona, plagosen qindra të tjerë
13/06 11:31
Top Channel/ Trembëdhjetë të plagosur nga të shtënat në Teksas, SHBA
12/06 22:49
Top Channel/ Mbretëresha britanike shijon paradë ushtarake për ditëlindje në kështjellën Windsor
12/06 22:49
Top Channel/ Meksika dhuron 400,000 doza vaksinash AstraZeneca për Belize, Paraguai e Bolivinë
12/06 22:48
Top Channel/ Protestë spektakolare me barka e kanoe në brigjet e samitit G7 ne Britani
12/06 22:47
Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57