Top Channel/ ‘Rrezik i lartë nga covid’, CDC shton në listë dy vende të reja
29/06/2022 19:36

Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) shtoi këtë javë dy destinacione të reja në kategorinë e saj të "Niveli 3: ose thënë ndryshe ndryshe nivel i lartë për rrezikun nga COVID, njëra prej vendeve është ndër pikat më të njohura të ishullit tropikal të Karaibeve për udhëtarët amerikanë - Republika Domenikane. Ndërsa destinacioni tjetër është , Kuvajti, i cili njihet kryesisht për trashëgiminë e tij historike dhe atraksionet kulturore. Republika domenikane u ngrit një nivel nga statusi i tij i mëparshëm "Niveli 2: I moderuar i rrezikut ", ndërsa Kuvajti bëri një hap më të madh, pasi ishte klasifikuar më parë në "Niveli 1: i ulët". Republika Domenikane ka qenë jashtëzakonisht e popullarizuar këtë vit në mesin e udhëtarëve amerikanë që kërkojnë pushime në plazhin e Karaibeve, me ujërat dhe rërën e pastër të Punta Cana që e bëjnë atë qendrën më të madhe të vendit për pushime. Por këtu ka ndihmuar edhe fakti se kërkesat e hyrjes në vend ishin relativisht të buta, edhe përpara se shumica e vendeve të fillonin të lehtësonin kufizimet e tyre për COVID-19 . Gjithashtu, të gjithë punonjësit e sektorit të mikpritjes janë plotësisht të vaksinuar,. Në mesin e prillit, CDC rishikoi formatin e sistemit të udhëtimit për destinacionet e huaja. Niveli 4, më parë përcaktimi më i lartë i rrezikut nga COVID, tani është i rezervuar për vendet me paralajmërime "Rrethana të veçanta/Mos udhëto", duke e bërë nivelin 3 efektivisht klasifikimin me rrezikun më të lartë. Një vend do të konsiderohej në Nivelin 4 nëse do të kishte raste jashtëzakonisht të larta me covid shfaqjen e një varianti të ri ose kolapsin e infrastrukturës së kujdesit shëndetësor por deri më sot, asnjë destinacion nuk e ka marrë këtë emërtim . Pamjet: AFP

Top News – Blinken po ndjek dialogun! / SHBA, apel Kosovës e Serbisë për bisedime
19/08 13:27
Top Channel/ Muzeu i Oscar/ Ekspozitë për afro-amerikanët e kinematografisë
19/08 13:23
Top Channel/ Organizimi i botërorit/ Katari teston 1300 autobusë
19/08 13:20
Top Channel/ Twitter pezullon llogaritë e politikanëve në Serbi
19/08 13:05
Top Neës – Hakerat kërcënojnë Iphonin tënd! / Apple në alarm, në rrezik llogari bankare, emaile etj
19/08 13:00
Top News-Avionët rusë 2 minuta mbi Finlandë / Shkelin hapësirën ajrore, të pajisur me raketa Kinzhal
19/08 12:57
Top News – Një ‘Çernobil’ i dytë në Ukrainë / E gjithë bota në alarm, Erdogan i shqetësuar
19/08 12:56
Top Channel/ Dënohet ndihmësi i Trump/ Akuzohet për evazion në kompaninë e ish-presidentit
19/08 12:44
Top News – Dallgë 3 metra të larta… / 172 mm shi në pak ditë, lumenjtë dalin nga shtretërit
19/08 12:40
Top Channel/ Agresori i Salman Rushide/ Del në gjykatë por nuk pranon fajin
19/08 12:37
Top News – Frikë në ajër, dy pilotët i zë gjumi / Kontrollorët e dëshpëruar, nuk mundën t’i zgjonin
19/08 12:30
Top Channel/ Tre ditë dasmë/ Lopez dhe Affleck do të organizojë një ceremoni pas muajit të mjaltit
19/08 12:24
Top News – Stuhitë ‘gjunjëzojnë’ Evropën / Pas të nxehtit vjen ‘kaosi’, fëmijë mes viktimave
19/08 12:17
Top Channel/“Vazhdoni dialogun”/SHBA,thirrje Kosovës dhe Serbisë pas takimit të dështuar në Bruksel
19/08 12:03
TopNews-Skenar shqiptar për dënimin nga Britania/Bandat kriminale sigurojnë raporte false mjekësore
19/08 11:46
Top News- Një shqiptar ekzekutohet në Itali/ Zbulohen detajet, viktima autor i një krimi
19/08 11:45
Top News – Twitter ‘ndëshkon’ Vuçiçin / Pezullon llogaritë e 12 politikanëve të partisë së tij
19/08 11:30
Top Channel/ pas të nxehtit. Stuhitë godasin Europën, 12 viktima
19/08 11:27
Top News – Ukraina me ‘dorë të rëndë’ / Shpërthime të reja në Krime, çfarë po ndodh…?
19/08 11:23
Top News- Erdogan paralajmëron një tjetër Çernobil/Turqia e shqetësuar për centralin e Zaporizhzhias
18/08 22:35