Top Channel/ Rizgjidhet Tsipras/ Sërish kryetar i partisë “syriza”
16/05/2022 19:35

Në një moment kur duket se Greqia po hyn në një periudhe zgjedhore ,megjithëse konservatorët dhe kryeministri Mitsotakis ,ripërsërisin se zgjedhjet do të bëhen në pranverën e vitit tjetër, të Majtët kanë rizgjedhur në krye të partisë opozitare Syriza ,liderin e tyre Aleksis Tsipras,për herë të parë në historinë e tyre me pjesëmarrje të hapur. Por votimi i kësaj të diele ,ku vërtet nuk kishte rival të dytë për lidershipin e partisë që kërkon të rivijë në pushtet, dha një mesazh shpresëdhënës për të majtët pasi kanë trefishuar numrin e anëtarëve të partisë së tyre ,nga 61.000 në 2019 , në 172.000, duke u bërë siç ka theksuar Aleksis Tsipras ,një nga partitë më të mëdha të së Majtës në Europë . Megjithëse të gjitha sondazhet i rendisin në vendin e dytë të Majtët me rreth 22-23%, me nje diferencë nga 5 deri në 10 pikë nga konservatorët që kryesojnë, në kampin e partisë Syriza janë të bindur se në çfarëdo momenti që të bëhen zgjedhjet, do të fitojnë.

Top News- Tani kundër është Maqedonia e Veriut/Pse negociatat nuk u hapën as pas heqjes së vetos!
25/06 12:55
Top News – Dorëzohet Bullgaria, Parlamenti heq veton/A është Shqipëria pranë hapjes së negociatave!
24/06 15:58
Top Channel/ Shpërthim në Kosovë, i vihet eksploziv transformatorit në zonat ku banojnë serbë
24/06 12:09
Top News – Negociatat hapen brenda ditësh!/Macron zbulon planin, si do të hiqet vetoja bullgare
24/06 11:16
Top News – ‘Nëse nuk doni të shihni luftë në Ballkan!’/Paralajmërimi i fortë i Vuçiç për Brukselin!
23/06 18:08
Top News – Shqipëria ‘kurban’ i vetos bullgare/Petkov mban pezull integrimin, ja çfarë deklaroi
23/06 17:34
Top News – Sulmohet aeroplani i nisur nga Zagrebi!/ Shenjë plumbi në trup, autoritetet nisin hetimin
23/06 14:54
Top News – Shqipëria në BE brenda 2033!/Greqia prezanton në Bruksel planin për Ballkanin
23/06 14:54
Top News – Vuçiç: Nuk e njohim Kosovën!/Osmani: Serbia duhet të zgjedhë ose me BE ose me Rusinë
23/06 13:25
Top News- Maqedonia e Veriut i vë vijat e kuqe BE-së/Gjuha dhe historia nuk ‘shiten’ për negociatat!
23/06 11:37
Top News – Qeveria refuzon ofertën e opozitës/ Bullgaria se voton sot propozimin për heqjen e vetos
22/06 19:05
Top News- Vetoja që mbajti peng Shqipërinë/Si kërkon Bullgaria të ‘fshijë’ popullin maqedonas
22/06 17:36
Top News – Frikë nga dronët ‘Bayraktar’/Tensionet me Turqinë, Greqia ‘blindon’ Egjeun
22/06 15:22
Top Channel/ Bullgaria drejt heqjes se vetos, reagon Varhelyi. I hapet rruga edhe Shqipërisë
22/06 15:07
Top News-Konflikti Turqi-Greqi shkon në BE/Brukseli thirrje Erdoganit të mos kërcënojë fqinjët
21/06 20:30
Top News – Rama refuzon samitin e BE!/Vendet e Ballkanit të Hapur nuk shkojë në Bruksel
21/06 15:45
Top Channel/ Kosova dhe Serbia bien dakord për zbatim të marrëveshjes për energjinë
21/06 11:59
Top News – Të ardhurat për frymë, jemi të fundit në rajon/Shqipëria e goditur nga emigracioni
21/06 11:11
Top News – 127 marrëveshje Kosovë-Shqipëri/Sa janë zbatuar, ku janë bllokuar të tjera!
21/06 11:08
Top News – Kosova dhe Serbia gati ta nënshkruajnë/Çfarë përmban marrëveshja e arritur në Bruksel
21/06 10:50