Top Channel/ Rinoceronti i bardhë taivanez Ema, zbret në Japoni ‘në kërkim të dashurisë’
10/06/2021 22:18

Emma, rinoceronti i bardhë nga kopshti zoologjik i Taivanit ka mbërritur në Japoni, me objektivin për të shumuar dhe diversifikuar specien e rinocerontëve të bardhë aziatikë që jetojnë në kushte të mbyllura. Kjo është hera e parë që Taivani dërgon një rinoceront të bardhë jashtë vendit për t’u çiftuar. Udhëtimi i Emmas në kërkim të dashurisë ishte planifikuar për në mars, kur ajo mundi konkurrentët e tjerë për t’u zgjedhur në projekt, por ishte shtyrë prej kufizimeve të pandemisë. Kriteret qe i dhane asaj fitoren ishin temperamenti i bute dhe forma elegante fizike. Ndërkohë në Taivan kujdestarët e saj kishin nisur ta përgatisnin për udhëtimin duke i mësuar fjalët japoneze për "eja" ose "jo". "Prej masës së saj relativisht të vogël, Emma ishte më e lehtë për t’u transportuar jashtë vendit”, tha Sean Wu, kreu i kujdestarëve dhe veterinerëve të parkut zoologjik.

Top Channel/ ‘Gjiro Classica’ një duo në piano,edicioni i parë në kalanë e Gjirokastrës
12/06 17:40
Top News – Film për Harry-n dhe Meghan/ Rikrijohet skena e aksidentit të princeshës Diana
12/06 17:34
Top News – Rikthim pas 23 vitesh/ Fotoja e parë, nis puna për ‘Sex and the city’
12/06 17:33
Të Pasurit | Miliarderë me zero taksa | Evazioni i ligjshëm i super të pasurve të amerikës| Top News
12/06 17:15
Top Channel/ “Zbutet” Arabia Saudite, lejon Haxhin për 60 mijë besimtarë të vaksinuar!
12/06 16:08
Top Channel/ U gjet me plumb në kokë, kush e nxorri në pritë ish shefin e anti drogës!
12/06 15:43
Top Channel/ Po merr Ballkanin- Biden thirrje krerëve të G7: “ Aleancë kundër Kinës”!
12/06 15:43
Top Channel/ Shqipëria në Këshillin e Sigurimit, cfarë prioritetesh ka në dy vjet?
12/06 15:36
Top News – Samiti tjetër…/ Aktivistët pozojnë si liderët e G7-ës
12/06 14:58
Top News – 16 minuta ovacione/ Lamtumira e shtyrë nga pandemia e balerinës italiane – Pa komnet
12/06 14:57
Top News – Johnson takon Merkel/ Macron kërkon një ‘restart’ me britaninë– Pa komnet
12/06 14:57
Top News – Vijnë taksitë fluturuese/ ’Virgin atlantic’ eksploron mundësitë
12/06 14:46
Top News – Jo UFO dhe Alienë…/ Janë avionë eksperimentalë të SHBA dhe Kinës
12/06 14:46
Top News – Roveri kinez bën selfie në Mars/ Roboti i ulur në maj merr poza në planetin e kuq
12/06 14:46
Top News – Putin flet për Biden dhe Trump/ Njëri i parashikueshëm, tjetri i admirueshëm
12/06 14:27
Top Channel/ E pabesueshme: Balena gëlltit zhytësin, ai del gjallë nga barku i saj!
12/06 14:15
Top Channel/ Habit Putin, presidenti rus nënshkruan ligjin “pro” korrupsionit!
12/06 14:15
Top Channel/ Vritet familja myslimane, kanadezët shpërthejnë në protesta kundër islamofobisë!
12/06 14:14
Top News – Katastrofë detare në Korsikë/ Pamjet nga ajri, rrjedhë nafte në det 35 km e gjatë
12/06 14:08
Top Channel/ Rusia dërgon nëndetëse bërthamore në Cornwall, shqetësim për liderët e G7-tës
12/06 13:28