Top Channel/ Rezistenca nga ilaçet po rritet, miliona vdekje nëpër botë!
20/01/2022 18:29

Autoritetet e shëndetësisë nëpër botë vënë re me shqetësimin një rritje të ndjeshme të infeksioneve që shkaktohen nga bakteret rezistuese ndaj antibiotikëve. Më shumë se 1.2 milionë vdekje u shënuan në 2019 nga ky fenomen sipas studimit më të madh të realizuar ndonjëherë për këtë çështje. Një shifër e tillë është më e lartë se ajo e vdekjeve vjetore nga malaria dhe Sida. Më të prekura nga rezistenca ndaj medikamenteve rezultojnë shtetet e varfra, thuhet në raportin e publikuar nga revista mjekësore, The Lancet. Aty rekomandohet që të ketë investime urgjente në ilaçe të reja, ndërsa thuhet se ato ekzistueset duhet të përdoren më me kujdes. Përdorimi i tepruar i antibiotikëve për infeksione jo shumë të rënda, nënkupton se ato po bëhen më pak efektive kundër infeksioneve serioze. Njerëzit janë duke vdekur nga infeksione që më parë ishin të trajtueshme, nënvizohetnë studim. Shifrat për vdekjet, janë të bazuara në hulumtime të kryera në 204 shtete nga një ekip i hulumtuesve ndërkombëtarë, i udhëhequr nga Universiteti i Uashingtonit në Shtetet e Bashkuara. Hulumtuesit besojnë se rreth 5 milionë njerëz kanë vdekur më 2019 nga sëmundje ku ka pasur rol rezistenca ndaj baktereve, ndërsa 1.2 milion vdekje janë shkaktuar drejtpërdrejt nga ky problem.

Top News – Harpoonë dhe Howitzerë në Ukrainë / Mbërrijnë armatimet e rënda, lufta ndryshon rrjedhë
28/05 18:55
Top News – Qëllon mbi turmën në një festë / Gruaja e armatosur reagon dhe e vret në vend
28/05 18:53
Top News – 100 dronë në zemër të malit / Irani tregon dhëmbët…vendndodhja mbahet e fshehtë
28/05 18:50
Top News – Sisteme raketash të shumëfishta! / ’Made in USA’, bisedime mes SHBA-së dhe Ukrainës
28/05 18:49
Top News – Putin kërcënon Francën e Gjermaninë / Mos armatosni më Ukrainën, po rrezikoni shumë!
28/05 18:48
Top News – Lufta e Rusisë në Ukrainë… / Sa para i duhen Vladimir Putinit për të vijuar
28/05 18:47
Top News – Trump rikandidon për president / Japim miliarda për Ukrainën, duhet të mbrojmë shkollat
28/05 18:45
Top Channel/Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 16:31
Top News – Rusia, plaçkitje në Mariupol / Anija ruse grabit mbi 3 mijë ton metale në port
28/05 16:22
Top Channel/Turqia nis anijen në Egje, grekët në alarm: “TSG Çesme” po shkon drejt Skiros!
28/05 16:04
Top News – Dronë ushtarakë për Ukrainën / Lituanezët bëhen bashkë, mbledhin fonde për t’i blerë
28/05 16:01
Top News – Gati për shkëmbim të burgosurish / Putin është i hapur, konfirmimi vjen nga Austria
28/05 15:47
Top News – Zhurit e shkatërro! Motoja e Rusisë / Komandanti ukrainas: Do të na fshijë nga harta
28/05 15:43
Top Channel/Zhbllokimi i grurit ukrainas, propozimi gjerman: E transportojmë me trena!
28/05 15:30
Top Channel/Peticion për Kosovën, zyrtarja e BE-së merr iniciativën për liberalizimin e vizave!
28/05 14:45
Top Channel/ Plani i fshehtë i Johnsonit për të marrë Ukrainën e për të sfiduar BE-në!
28/05 14:44
Top Channel/Rusia “tregon muskujt”: teston me sukses raketën shkatërruese hipersonike!
28/05 14:29
Top Channel/Rusia fillon “ofensivën” ndaj Ballkanit: Lavrov shkon personalisht në Serbi!
28/05 14:11
Top News – Rusia rrethon qytetet në Donbas / Ukraina duhet të tërhiqet nga Severodonjecku
28/05 13:52
Top News – Rusia teston raketën hipersonike / U lëshua nga deti, ‘Zircon’ fluturoi për 1 mijë km
28/05 13:05