Top Channel/ Reforma zgjedhore, rithemelimi kërkon përfshirjen e SPAK në votime
17/04/2024 23:29

Sali Berisha në fjalimet e përnatshme nga ballkoni i banesës së tij sulmon jo pak herë SPAK, të cilin e ka pagëzuar si SKAP-i i partisë. Por, grupi parlamentar ka vendosur te ndjekë një linjë tjetër nga lideri i izoluar duke i besuar prokurorisë së posaçme zgjedhjet. Demokratët kërkojnë ngritjen e nje Taks Force që drejtohet nga SPAK për ndalimin e përdorimit te aseteve shteterore ne proceset elektorale. Ky mekanizem do të verifikojë edhe akuzat apo pretendimet për shitblerje votash dhe keqperdorimin e të dhënave personale për qëllime elektorale. Demokratë të parashikojnë që kjo strukture te mos funksionojë me periudhe te kufizuar, por ne menyre te perhërshme. Kjo Task forcë që do drejtohet nga SPAK do kete ne përbërje përfaqësues të prokurorisë së posaçme, dhe asaj së përgjithshme, përfaqësues të KQZ dhe të agjencive të tjera ligjzbatuese. Demokratët ngrenë dyshime mbi besueshmërine e votimit dhe numerimit elektronik duke pretenduar parregullsi ne pilotimet e teknologjise që nga parlamentaret e 2021. Ata propozojne rikonceptim ne menyren e zbatimit te teknologjise ne zgjedhje ne menyre qe ajo te shtrihet ne gjithe vendin ose te hiqet dorë perfundimisht. Sa i përket votës së diasporës opozita do kërkojë në tryezën e dialogut ngritjen e një mekanizmi te thjeshte për regjistrimin e tyre që shmang kontrollin e qeverisë në këte proces. Në qëndrimin për reformën, Rithemelimi le të hapur mundësinë për të ndryshuar ligjin per financimin e partive politike, përmes rritjes se sanksioneve ndaj subjekteve që marrin financime te dyshimta vecanerisht te huaja. Në tryezën e dialogut demokratët që ndjekin linjën e Berishës nuk do heqin dore kërkesa për rikthim te koalicioneve me listë te përbërë ku cdo parti te garojë me siglen e vet dhe hapje te listave, qëndrim ky që kërkon ndërhyrje në Kushtetute.

Top Channel/ Aksident i katërfishtë në Durrës/ Disa të plagosur! Mes tyre fëmijë
25/05 23:12
Top News/ Përplasen katër makina në Durrës/ Tetë të plagosur, mes tyre një grua në gjendje të rëndë
25/05 22:49
Top Channel/ Tirana Pride/ Marshimi i komunitetit LGBT si sensibilizim për të drejtat
25/05 19:50
Top Channel/ Sonte finalja e madhe e BBV3! Do të kurorëzohet fituesi në një spektakël plot surpriza
25/05 19:37
Top News/ Ilir Meta takon profesorin që e mësoi të ngjitej mbi paralele
25/05 18:40
Top News/ Meta në vend të shenjtë, lutet për fitoret e Celtic
25/05 18:39
Top News/ Dhurata e çiftit gjerman/ Një piano e re për universitetin e arteve
25/05 17:15
Top News/ Qershitë mbeten në pemë. Fermerët në Elbasan ankohen për çmimin e ulët
25/05 16:12
Top News/ Fluksi i fundjavës në bregdet. Policia shton masat, gjobiten shkelësit rrugorë
25/05 15:51
Top Channel/ Hapet Sazani për turistët/ Ishulli u hap më vonë këtë vit për shkak të burokracive
25/05 15:14
Top Channel/Arrestohet partneri i polices!E reja u vetëvra në Tiranë, i dashuri fshiu mesazhet e saj
25/05 15:04
Top Channel/ Kokainë portin e Durrësit!Pakot me drogë të fshehura në furgonin me destinacion Anglinë
25/05 15:01
Top Channel/ “20 orët e vështira në det në anijen me 400 veta”, Alban Skënderaj: Familja…
25/05 15:00
Top Channel/ Skënderaj kujton pjesëmarrjen në “Top Fest”: Intuita e Dritan Hoxhës e jashtëzakonshme
25/05 15:00
Top Channel/ “Kur të vish…”, policja u vetëvra, arrestohet i dashuri! Mesazhi i fundit që i dërgoi
25/05 14:53
Top News/ Arrestohet polici në Fier /Pjesë e një grupi lriminal që trafikonin drogë
25/05 13:32
Top Channel/ Agron Llakaj humb njeriun e shtrenjtë: Më prit… nuk di se kur, por do e bësh si përherë
25/05 13:31
Top News- Arrestohen në Lushnjë babë e bir/Kapen ‘mat’ duke përgatitur drogë, 420 doza heroine
25/05 13:20
Top News/Fshiu mesazhet nga telefoni 21-vjeçares/Arrestohet i dashuri i polices që i dha fund jetës
25/05 13:16
Top Channel/ Hapet Sazani për turistët. Ishulli u hap më vonë këtë vit për shkak të burokracive
25/05 12:51