Top Channel/ Rasti i parë: zbulohet në Kosovë varianti afrikan i koronavirusit
08/06/2021 15:14

Në Kosovë ka mbërritur varianti afrikan i koronavirusit; rastin e parë në vend të këtij mutacioni e konfirmoi Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike atje, i cili shpjegoi se pacienti është shtruar në Klinikën Infektive të Prishtinës dhe po mbahet nën vëzhgimin e mjekëve. Në njoftim theksohet se nga ky moment do të gjurmohen të gjithë kontaktet e pacientit të prekur nga varianti i njohur si Beta nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Beta, i identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut, është përhapur tashmë në 20 vende të botës.Nuk ka prova se ai shkakton sëmundje më të rëndë nga koronavirusi se variantet e tjera, por infektueshmërinë e ka më të lartë. Një ditë më parë u njoftua se edhe në Maqedoninë e Veriut është regjistruar rasti i parë i variantit Indian, të njohur si Delta. Personi i infektuar ishte kthyer nga Iraku, ku ka qenë i sëmurë për 10 ditë. Në momentin e kthimit, ai u transportua menjëherë në spital me një ambulancë speciale. Gjendja e pacientit është e qëndrueshme dhe jashtë rrezikut për jetën njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Top News – ‘Kosova sfidohet nga Serbia’/ Kusari-Lila-Bisedimet në Bruksel nuk janë të lehta
22/07 14:00
Top News – Kadri Veseli në Hagë/ Avokati kërkon lirim dhe pafajësi, prokurorja hesht
21/07 19:42
Top Channel/ Kosovë, vaksinohen të rinjtë/ Shumica e duan për të mbrojtur familjarët
21/07 19:34
Top News-Shifra të frikshme!/ Kosovë, 89 aksidente rrugore në 24 orët e fundit
20/07 15:42
Top Channel/ Festa i kushtohet familjes/ Myftiu Tërnava: Martesa vetëm mes një burri dhe gruaje
20/07 12:10
Top News – Takim pa asnjë pajtim… Lajçak: Suksesi i vetëm, dialogu do vazhdojë
19/07 21:48
Top News – Kthehen 11 vetë nga Siria/ Kosovë, tani nis sfida e riintegrimit
19/07 21:18
Top Channel/Shiu përmbyti Prishtinën/Banorët thonë se me këtë situatë përballen sa herë që ka reshje
19/07 19:49
Top News – 23 vjet nga masakra e Rahovecit/ 150 njerëz të pafajshëm, u vranë nga forcat serbe
19/07 15:16
Top Channel/ Kosova kthen 11 fëmijë nga Siria/ Operacion Maqedonia e Belgjika, Shqipëria vijon punën
18/07 19:37
Top News – Me dy filma në festivalin e Kanës/Kurti-përfaqësim dinjitoz artistëve të Kosovës
18/07 15:57
Top Channel/ Kosovë, fermerët prodhuan më pak/ Ekspertët fajësojnë temperaturat shumë të larta
17/07 19:47
Top News – Helmimi i qytetarëve në Deçan/ Të dyshuar 2 serbë, prokuroria nis hetimin
17/07 19:14
Top News – ‘Më shpëtoi Interpol’/ Miss Kosova rrëfen detaje nga trafikimi i saj
17/07 15:49
Top News – Helmimi masiv nga uji në Deçan/ Arrestohet zyrtari, nuk punonin kamerat e sigurisë
17/07 14:36
Top News-Helmohet Ramush Hardinaj/ Shkoi për vizitë në Deçan bashkë me familjen
16/07 13:16
Top Channel/ Zbulohet kush helmoi në Deçan! Depot e ujit përmbajnë bakterin e-coli
16/07 13:03
Top Channel/Deçan, helmimi nga bakteret/U gjetën në ujin e ujësjellësit.Mbi 1 mijë persona u sëmurën
15/07 19:47
Top News – Baktere kontaminuese… Gjenden në mostrat e ujit në Deçan
15/07 18:41
Top News – ‘Banorët e Deçanit të jenë të qetë’/ Drejtori i AKI-Siguria kombëtare nuk është në rrezik
15/07 15:29