Top Channel/ Rastet me covid po shtohen , pushimet e evropianëve në ‘rrezik’
05/07/2022 18:35

Rastet e infektimeve me covid janë gjithnje e më në rritje në disa nga pikat e preferuara të pushimeve për evropianët duke ngritur shqetësime për më shumë kaos për miliona vetë këtë verë. Britania e madhe Spanja , Franca, Greqia dhe Gjermania aktualisht po regjistrojnë një rritje të infeksioneve, ndërsa shpërthimet po rriten më të njëjtin intensitet edhe në ishujt e njohur të Karaibeve. Edhe pse tani për pushuesit nuk ka më nevojë të dëshmojnë se janë pa Covid dhe të vaksinuar për t'u lejuar në shumë nga destinacionet evropiane dhe jo vetëm, autoritet e shëndetësisë në Evropë, të cilët janë të alarmuar për shtimin e rasteve - kanë bërë thirrje për një kthim të maskave dhe ndoshta disa kufizimeve. Profesori britanik Martin McKee, tha për MailOnline se pushuesit po përballen me një verë pasigurie. 'Ne mund të shikojmë nivelet e infeksionit tani, por kjo nuk na tregon se ku do të jenë kur të udhëtojmë dhe As nuk na tregon nëse ka prekur njerëzit që do të fluturojnë drejt të njëjtit destinacion apo personelin që do të na shërbejë gjatë gjithë kohës:, tha ai. "Qeveritë mund të pretendojnë se gjithçka është mirë, por kam frikë se shumë shpejt virusi do t'u tregojë atyre se e kanë gabim”, tha ai. Shpërthimet në të gjithë Evropën po nxiten edhe nga nënvariantet e Omicron BA.4 dhe BA.5, të cilat mendohet se janë edhe më infektive se lloji BA.2 që bëri që infeksionet në Mbretërinë e Bashkuar të arrijnë një rekord prej 4.1 milionë në prill. Pamjet: AFP

Top News- Senati jep dritën jeshile!/SHBA 430 miliardë dollarë për uljen e inflacionit
08/08 20:55
Top News-Bota në alarm për centralin ukrainas/Bombardimet mbi Zaporizhja, rrezik katastrofë nukleare
08/08 20:52
Top News- Tregtari serb i armëve mashtron SHBA/Lidhja me avionin me mucione që u rrëzua në Greqi
08/08 19:55
Top News- Ukraina drejt njohjes së Kosovës!/Rezoluta në parlament, Kievi ndryshon qëndrim!
08/08 19:54
Top News-190 mijë euro kushton kamioni me drogë/Një shqiptar kapet nga policia greke, një në kërkim
08/08 18:55
Top News- Nis vaksinimi për linë e majmunëve/Itali, kush do të jenë të parët në radhë!
08/08 18:48
Top News- Avionët e braktisur…tani për turistët!/ Si dështoi plani për ta kthyer në një restorant
08/08 18:22
Top News-‘Lufta kundër drogës ka dështuar!’/Shuarja e karteleve, Kolumbia i kërkon ndihmë SHBA
08/08 17:53
Top News- Erdogan viziton Ballkanin Perëndimor/Presidenti turk, i shqetësuar për rajonin pas luftës
08/08 17:37
Top News – Itali, thahet lumi ‘Po’ / Del në sipërfaqe bomba e Luftës së Dytë Botërore
08/08 16:42
Top News- Mund të ‘gëlltisë’ Harkun e Triumfit/Gropa misterioze në Kili zgjerohet, dyfishon përmasat
08/08 15:59
Top News- Yje që bien e dëshira që shprehen…/Shiu meteorëve të gushtit, kthehet spektakli në qiell
08/08 15:39
Top News – Balena në ‘grevë urie’ / Është bllokuar në lumin e Senës, refuzon ushqimin
08/08 15:35
Top Channel/ Drithë nga Ukraina! Një anije me grurë po lundron drejt Durrësit
08/08 15:07
Top Channel/ Manovrat kineze/ Vazhdon stërvitjen rreth Tajvanit
08/08 14:42
Top News – Lisbona “josh” turistët/Plazhe të paprekura dhe të larmishme për të gjithë
08/08 14:26
Top News-Me gomone në Angli dhe kërkojnë azil / Shqiptarët, viktima trafiku! Ja kërkesa e deputetëve
08/08 14:06
Top News – Detajet e krimit të dyfishtë në SHBA/Mediat amerikane shkruajnë për çiftin shqiptar
08/08 13:46
Top News – Bota në prag të Armagedonit bërthamor!/ Lëshohet alarmi: Po luajmë me një armë të mbushur
08/08 13:13
Top News-Turqia thellon lidhjet me Rusinë!/Perëndimi në ethe-A mund të ndëshkohet një anëtar i NATO?
08/08 12:58