Top Channel/ Raketa e Space X del nga kontrolli/ Raketa Falcon 9 më 4 mars do përplaset me Hënën
26/01/2022 19:14

Një raketë e SpaceX është futur në një kurs përplasjeje me Hënën pasi kaloi pothuajse shtatë vjet duke u endur në hapësirë, thonë ekspertët. Raketa fillimisht u nis nga Florida në shkurt 2015 si pjesë e një misioni ndërplanetar për të dërguar në hapësirë një satelit monitorues të klimës. Por pasi përfundoi një djegie të gjatë të motorëve të saj dhe dërgoi Observatorin e Klimës në Hapësirë– faza e dytë e rrugëtimit të raketës mori tjetër drejtim. Ajo nuk kishte karburant mjaftueshëm për t’u kthyer në atmosferën e Tokës, por gjithashtu “i mungonte edhe energjia për t’i shpëtuar gravitetit të sistemit Tokë-Hënë”, shpjegoi eksperti Eric Berger. Vëzhguesit e hapësirës besojnë se raketa tashmë është në rrugën e kryqëzimit me Hënën me një shpejtësi prej rreth 2.58 km/s për punë disa javësh. Bill Grey, i cili studion objektet afër Tokës, asteroidet, planetët e vegjël dhe kometat, ka thënë se Falcon 9 ka shumë të ngjarë të godasë në sipërfaqen e hënës më 4 mars. Sa i përket asaj se nëse përplasja mund të shihet nga Toka, Grey thotë se ndoshta do të kalojë pa u vëzhguar.

Top Channel/ Turqia kërcënon të pengojë procesin e NATO-s nëse vendet nordike dështojnë të veprojnë
25/05 23:10
Top Channel/ Ukraina: NATO nuk po bën asgjë për të ndaluar Rusinë
25/05 23:01
Top Channel/ Policia shpërndan me gaz lotsjellës mitingun e kryeministrit të larguar të Pakistanit
25/05 22:54
Top Channel/ Policia franceze spastron kampin e emigrantëve pas dhunës që la një të vdekur
25/05 22:52
Top Channel/ Ministri turk viziton xhaminë e Jeruzalemit në përpjekje të riparimit të lidhjeve
25/05 22:50
Top Channel/ Tragjedia në Teksas, një nga prindërit në kërkim të vajzës
25/05 22:20
Top Channel/ Abone pa limit për 9 euro. Nisma e Gjermanisë për të përballuar çmimin e karburantit
25/05 18:49
Top Channel/ Rusia:Plani italian i paqes,’fantazi’. Zelensky akuzon Perëndimin për mungesë uniteti
25/05 18:49
Top News- Ku ka luftë ka edhe drogë!/Lidhja tragjike që u shfaq nga Kolumbia në Ukrainë
25/05 16:31
Top News – Edhe Moldavia kundër Macron / Asnjë alternativë për anëtarësimin e plotë në BE
25/05 15:48
Top News – SHBA, vendi i masakrave! / Nga Oklahoma te sulmet në shkolla, një çmenduri e stërmadhe
25/05 15:37
Top News-Në gjendje të jashtëzakonshme për Ukrainën. Hungaria harron covidin, e zëvendëson me luftën
25/05 15:33
Top News – Kush do ta zëvendësojë Putinin? / Në Kremlin nisin diskutimet: S’do qeverisë përjetë!
25/05 15:29
Top News-Ishulli i Gjarprit bën punën e Moskva-s. Rusia mban fort Detin e Zi:‘Luftanije që s’mbytet’
25/05 15:12
Top News – Rusia nis operacionin sekret / Nxirren të vdekurit nga luftanija e fundosur Moskva
25/05 15:11
Top News – Nga çfarë ka frikë Polonia…? / I kërkon SHBA edhe gjashtë sisteme të tjera Patriot
25/05 14:59
Top Channel/Mori ryshfet, Moldavia burgos ish presidentin: Korrupsion e tradhëti ndaj vendit!
25/05 14:40
Top News- Shqiptari, atentat ndaj prokurorit/Bashkë me mafian kolumbiane, vrau Marcelo Pecci
25/05 14:31
Top Channel/ Lufta në Ukrainë, Hungaria në alarm- shpallet gjendja e rrezikut!
25/05 14:01
Top Channel/”Gjendja në Donbas tejet e vështirë”, Zelensky: I përgjuam telefonatat, ata e dijnë se…
25/05 13:59