Top Channel/ Qindra anije kineze në ujrat filipinase, plas “lufta” me Pekinin
04/05/2021 13:19

Prania e qindra anijeve kineze brenda zonës ekskluzive ekonomike prej 200 miljes të Filipineve, ka bërë që të shpërthejë “një luftë verbale” mes dy vendeve. Ministrin e jashtëm Filipinas Teodoro Locsin duket nuk e mbajtën më nervat, dhe duke harruar krejtësisht pozicionin e tij, I dërgoi Pekinit me mesazh të mbushur me fjalë ofenduese. Ambasada e Kinës në Manila nuk ka komentuar ende mbi incidentin. Zyrtarët kinezë më herët janë shprehur se anijet që ndodhen pranë barrierës koralore Whitsun janë sipas tyre thjesht peshkarexha që kërkojnë të mbrohen nga deti I trazuar. Një zëdhënëse e DASH e cituar nga CNN përsëriti qëndrimin e sekretarit amerikan të shtetit Anthony Blinken, duke thënë se “Shtetet e Bashkuara qëndrojnë në krah të aleatit të tyre, Filipineve përballë presionit ushtarak detar që po ushtron Pekini në Detin e Kinës Jugore. “ Sic e kemi deklaruar dhe më parë, një sulm I armatosur kundër forcave të armatosura filipinase, anijeve apo avionëve të tyre në Paqësor, përfshirë këtu dhe zonën e Detit të Kinës Jugore, do të na detyrojë të respektojmë detyrimet tona që burojnë nga Traktati I përbashkët I mbrojtjes mes SHBA-së dhe Filipineve”, tha zëdhënësja. Kina e pretendon sit ë sajin thuajse të gjithë Detin e Kinës Jugore, ku kryhet cdo vit përmes anijeve një tregti prej 3 trilionë dollarësh. Në 2016-tën, një gjykatë e arbitrazhit në Hagë doli me vendimin se pretendimet e Kinës nuk përputheshin me ligjin ndërkombëtar.

Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51
Top News – Popullsia e Kinës rritet pak/ Regjistrohet ritmi më i ngadaltë në dekada të tëra
11/05 11:48
Top News – 4 humbje jete të tjera nga Covid/ Infektimet e reja në nivelet më të ulta
11/05 02:51
Top News – Variant indian i Covid 19/ OBSH: Po kthehet në shqetësim global
10/05 22:55