Top Channel/ Putin: Nuk i marrim afganët, mes refugjatëve ka edhe militantë!
23/08/2021 12:29

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se konflikti në Afganistan e prek drejtpërdrejtë situatën e sigurisë në vendin e tij. Shefi i Kremlinit, thotë Reuters, e kritikoi idenë e disa vendeve perëndimore për të dërguar refugjatë nga Afganistani në vendet fqinjë të Azisë Qendrore teksa vizat e tyre për në SHBA dhe Europë, janë në process shqyrtimi. “Si qenka kjo, në vende të tjera që janë fqinjët tanë, refugjatet nga Afganistani mund të dërgohen pa viza ndërsa Perëndimi vetë pa viza nuk i merr? Përse kjo qasje kaq poshtëruese për zgjidhjen e problemit?, është shprehur ai. Putin, i cituar nga agjensia e lajmeve RIA, e bëri të qartë se Moska nuk dëshiron që militantët afganë të mbërrijnë në tokën ruse te maskuar si refugjatë. Teksa disa vende perëndimore po mundohen të evakuojnë me cdo kusht persona të dëshpëruar nga Afganistani, Rusia i lavdëroi më herët talebanët duke thënë se ata po rikthejne rendin në vend. Sipas kreut të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, krerët talebanë i janë përmbajtur deri me tani premtimeve të tyre përfshirë ketu aministinë e kundërshtarëve e cila në fakt, nuk po respektohet.

Top Channel/ OBSH: “Do të blejmë ilaçe kundër Covid për 10 dollarë”!
19/10 11:56
Top Channel/ “Greqia po lë emigrantët pa ushqim”: organizatat japin alarmin!
19/10 11:55
Top News-‘Lojë spiunësh’/Rusia ndërpret marrëdhëniet me NATO-n
19/10 11:43
Top Channel/ Koreja e Veriut lëshon raketë balistike drejt Japonisë: “Arma më e fuqishmë në botë”!
19/10 11:41
Top Channel/”Lufta e Ftohtë filloi”? Rusia pezullon misionin në NATO, jo më marrëdhënie diplomatike
19/10 11:06
Top Channel/ Policia konfrontohet me punonjësit protestues në portin e Trieste
18/10 22:23
Top Channel/ Policia italiane lëshon ujë me presion ndaj grevistëve në portin e Trieste
18/10 22:22
Top Channel/ Çifti indian lundron me tenxhere për në dasëm pas përmbytjeve
18/10 20:44
Top Channel/ Luftime të ashpra mes rebelëve në Jemen dhe koalicionit të Arabisë Saudite
18/10 20:43
Top Channel/Vdes Colin Powell, sekretari “i ndershëm” amerikan i shtetit, mediat:” E vrau Covid”!
18/10 18:49
Top News- Biden ‘kapet mat’ / Kritikon qytetarët, vetë presidenti nuk mban maskë
18/10 17:07
Top News- Covid 19 i merr jetën ish-sekretarit/Colin Powell, vizitë zyrtare dhe në Tiranë
18/10 16:08
Top News- Ish-ministrja e jashtme/Dora Bakojanis diagnostikohet me kancer
18/10 16:03
Top Channel/ Edhe NATO-ja “kundër” Kinës, Stoltenberg: “ Një rrezik për sigurinë tonë”!
18/10 15:42
Top Channel/ Kina kërcënon SHBA dhe Kanadanë: “Po bënë ndonjë lëvizje luftanijet tuaja, do reagojmë”
18/10 15:42
Top Channel/ “Mos ndani informacione me Malin e Zi”, Escobar paralajmëron NATO-n!
18/10 15:19
Top News- Protesta masive në Milano/Italianët kundër certifikatës së vaksinimit
18/10 14:36
Top News-BE disktuon për Ballkanin/Të shqetësuar për tensionet në Kosovë
18/10 14:20
Top Channel/ Bombardues gjermanë e izraelitë, “show force” mbi Jeruzalem:E para herë që nga Lufta I
18/10 14:02
Top News-‘Nuk i zëmë besë’/SHBA urdhër NATO të mos ndajë informacione me Malin e Zi
18/10 13:15