Top Channel/ Putin: Nuk i marrim afganët, mes refugjatëve ka edhe militantë!
23/08/2021 12:29

Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se konflikti në Afganistan e prek drejtpërdrejtë situatën e sigurisë në vendin e tij. Shefi i Kremlinit, thotë Reuters, e kritikoi idenë e disa vendeve perëndimore për të dërguar refugjatë nga Afganistani në vendet fqinjë të Azisë Qendrore teksa vizat e tyre për në SHBA dhe Europë, janë në process shqyrtimi. “Si qenka kjo, në vende të tjera që janë fqinjët tanë, refugjatet nga Afganistani mund të dërgohen pa viza ndërsa Perëndimi vetë pa viza nuk i merr? Përse kjo qasje kaq poshtëruese për zgjidhjen e problemit?, është shprehur ai. Putin, i cituar nga agjensia e lajmeve RIA, e bëri të qartë se Moska nuk dëshiron që militantët afganë të mbërrijnë në tokën ruse te maskuar si refugjatë. Teksa disa vende perëndimore po mundohen të evakuojnë me cdo kusht persona të dëshpëruar nga Afganistani, Rusia i lavdëroi më herët talebanët duke thënë se ata po rikthejne rendin në vend. Sipas kreut të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, krerët talebanë i janë përmbajtur deri me tani premtimeve të tyre përfshirë ketu aministinë e kundërshtarëve e cila në fakt, nuk po respektohet.

Top Channel/ Protestat “gjunjëzojnë” qeverinë izraelite. Shtyhet reforma gjyqësore
27/03 22:18
Top Channel/ Tragjedi në Ekuador! Rrëshqitjet e dheut shkaktojnë mbi 16 viktima
27/03 22:09
Top Channel/ Diskutime për sigurinë, shefi i mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së takim me Zelensky-n
27/03 21:41
Top News – Zelenskey zbret në frontin e luftës, takon ushtarët në Zaporizhia
27/03 20:52
Top News – Dorëzohet Netanyahu, shtyn ndryshimet ligjore pas protestave të ashpra
27/03 20:20
Top News – ‘Fatkeqësisht kemi opozitë’ / Biden kapet mat në një tjetër gafë me mikrofon
27/03 20:17
Top News – Shteti amerikan që “tradhton” SHBA-të me Kinën
27/03 19:13
Top News – 10 ditë nga vendimi i GJNP-së / Si mund të arrestohet Vladimir Putin
27/03 19:13
Top News – 50 mijë punonjës nga Shqipëria e Ballkani!/ Si e presin kompanitë gjermane vendimin
27/03 19:01
Top News – Vendosja e armëve bërthamore në Bjellorusi/ Kina kundër Rusisë- Të fokusohemi te paqja!
27/03 17:47
Top News – Presidenti vs kryeministrit: Thirri mendjes! Izraeli në kaos, Netanjahu të ndalë reformat
27/03 16:21
Top News – NATO dhe Kievi në shënjestër / Putin i godet për 2 min, raketat Iskander në Bjellorusi
27/03 16:06
Top News – Përse luftohet për Bakhmutin… / Ukraina: Kontrolli i qytetit, ‘nevojë ushtarake’
27/03 15:35
Top News – Rusia, torpedo bërthamore në Paqësor / Putin nuk njeh kufi, gjithçka gati vitin tjetër
27/03 15:33
Top News – Shpikja më e madhe në dekada, Bill Gates vlerëson inteligjencën artificiale
27/03 15:31
Top Channel/ Jepet alarmi: Po rritet varësia e fëmijëve ndaj internetit, më shumë se para pandemisë
27/03 15:29
Top News – Polonia- NATO të qëndrojë e qetë!/ Rusia, armë bërthamorë në Bjellorusi
27/03 15:06
Top News – Polonia në kërkim të spiunëve rusë!/ Varshava përballë agjentëve të Kremlinit
27/03 14:38
Top News – ‘Pasardhësi’ i Putinit akuzon NATO!/ Perëndimi, palë në konfliktin në Ukrainë
27/03 13:58
Top Channel/ Pas SHBA-së, BE: Borrell paralajmëron nga “rreziku” i Kinës!
27/03 13:57