Top Channel/ Putin në Vietnam, miqësia që refuzon të vdesë! SHBA: Promovim i luftës kundër Ukrainës
20/06/2024 21:02

Presidenti rus Vladimir Putin ndodhet në kryeqytetin vietnamez Hanoi në ndalesën e dytë të një turneu në Azinë Lindore. Udhëtimi, i cili vjen pas vizitës së tij luksoze në Korenë e Veriut, po interpretohet si një demonstrim i mbështetjes diplomatike që Rusia gëzon ende në këtë rajon, ndërkohë që SHBA e kritikoi vizitën që e konsideron promovim të luftës kundër Ukrainës. Vietnami ende vlerëson lidhjet historike që ka me Rusinë, edhe pse punon për të përmirësuar marrëdhëniet e tij me Evropën dhe SHBA-në. Lidhjet e Vietnamit me Rusinë janë të ngushta dhe datojnë shumë dekada më parë, në mbështetjen jetike ushtarake, ekonomike dhe diplomatike të dhënë nga Bashkimi Sovjetik për shtetin e ri komunist në Vietnamin e Veriut në vitet 1950, shkruan në një analizë Zëri i Amerikës. Vietnami e ka përshkruar marrëdhënien e tyre si “të mbushur me besnikëri dhe mirënjohje”. Por, pushtimi i Ukrainës e paraqiti Vietnamin me një sfidë diplomatike, një sfidë që duket se deri tani ka arritur ta përballojë. Ajo ka zgjedhur të abstenojë në rezolutat e ndryshme në Kombet e Bashkuara që dënojnë veprimet e Rusisë, megjithatë ka mbajtur marrëdhënie të mira me Ukrainën dhe madje ka dërguar disa ndihma në Kiev. E gjithë kjo është në përputhje me parimet e politikës së jashtme të Vietnamit për një kohë të gjatë për të qenë miq me të gjithë, por për të shmangur të gjitha aleancat formale – atë që udhëheqja e partisë komuniste e quan tani ‘diplomaci bambuje’, duke u përkulur me erërat goditëse të rivalitetit të fuqive të mëdha. Kjo është arsyeja pse Vietnami i ka përmirësuar kaq lehtë marrëdhëniet e tij me SHBA-në, një vend kundër të cilit liderët e tij më të vjetër zhvilluan një luftë të gjatë dhe shkatërruese, në interes të kërkimit të tregjeve fitimprurëse për eksportet vietnameze dhe balancimit të lidhjeve të ngushta me fqinjin e saj gjigant Kinën. Por, për sa kohë Vietnami do të ruajë miqësinë me Vladimir Putinin? Sipas analistëve, vendi tashmë po kërkon burime alternative të pajisjeve ushtarake, por për t’i dhënë fund varësisë së saj aktuale nga Rusia do të duhen vite. Pamjet: AFP

Top News/ ‘Lufta mund të prekë edhe Europën’/ Paralajmërim i fortë për perëndimin nga Libani
20/07 23:00
Top News/ Shkon në 39 mijë numri i viktimave në Gaza/ Dhjetëra viktima nga sulmet izraelite në kampe
20/07 22:40
Top Channel/ Trump nuk gjen qetësi, pas atentatit kërcënohet me jetë, bashkë me zëvendësin
20/07 22:32
Top News/ Biden kritika ish-presidentëve demokratë/ Ndihet i tradhtuar nga Obama dhe Bill Clinton
20/07 22:20
Top Channel/ Përkujtohet 50 vjetori i pushtimit të Qipros. Erdogan pjesë e paradës ushtarake
20/07 22:11
Top Channel/ Nën shoqërinë e të dashurës së tij, ku po i kalon pushimet luksoze futbollisti Yamal
20/07 22:03
Top News/ Të burgosurit shqiptarë në Greqi, në grevë: Na mohohet e drejta për lirim me kusht
20/07 22:00
Top News/ NATO vlerëson strategjinë e Ukrainës/ Si mund ta fitojë luftën kundër Rusisë?
20/07 21:30
Top News/ Gjobvënie brenda burgut të Kretës/ Tre shqiptarë terrorizojnë bashkëvuajtësit grekë
20/07 21:00
Top News/ “Në shënjestër të vrasësit edhe Biden”/ Detaje nga hetimet e FBI për Thomas Matthew Crooks
20/07 20:45
Top News/ Bëji një të mirë të fundit SHBA-së!/ Kandidati I Trump, Biden- Dorëhiqu nga posti
20/07 20:15
Top Channel/ Gjykata dënon rëndë Izraelin/ GJND: Prania në territoret e pushtuara, e paligjshme
20/07 19:17
Top Channel/ Protesta dhe vrasje në Bangladesh/ Studentët përleshen me policinë, qindra të vrarë
20/07 19:16
Top News/ Shërbimet sekrete ruse akuzohen për vrasjen e një ish-deputetje ukrainase
20/07 16:23
Top Channel/ Zelensky i hapur për bisedime!I bëri ftesë Moskës të marrë pjesë në samitin e nëntorit
20/07 15:12
Top News/ Presioni për t’u tërhequr. Biden e shpërfill – Javën tjetër do të rinis fushatën
20/07 14:33
Top News/ Pas avarisë së Microsoft. Hakerat vihën në lëvizje me programe ‘peshkimi’
20/07 13:27
Top News/ Rusia sfidon avionët amerikanë: ‘Mezi po presim F16-at në Ukrainë! Ua dimë dobësitë’
20/07 13:23
Top Channel/ Vajtim dhe festë për ndarjen e Qipros.Sot 50-vjetori i pushimit turk të ishullit pas…
20/07 12:24
Top Channel/ Trump i premton paqen Ukrainës, bisedon në telefon me presidentin Zelensky
20/07 12:22