Top Channel/ Putin merr dozën e tretë; mësohet sekreti i vaksinës së përdorur
22/11/2021 15:28

Presidenti rus Vladimir Putin ka marrë dozën e tretë të vakzinës ruse njëdozëshe, Sputnik Light, raportuan mediat shtetërore. Shefi 69 vjecar i Kremlinit u vaksinua së pari në 23 mars e paskësaj në 14 prill. Ndonëse asokohe u mbajt i feshtë informacioni se cfarë vaksine ishte përdorur për presidentin rus, tani mësohet se ai ka marrë pikërisht Sputnikun. “U rivaksinova sërish. Nuk ndjeva asgjë, gjendja ime është mëse normale. Gjithcka është në rregull”, tha Putin. Vetëm 44% e popullsisë ruse rezulton të jetë imunizuar pjesërisht kundër koronavitusit, dhe gati 37% besohet të jenë të vaksinuarit me dy doza. Shifrat e infektimeve sa vjen e rriten në vend dhe Putini fajëson për këtë vec të tjerash, edhe ngurrimin e popullatës për t`u vaksinuar. “Nuk e kuptoj se cfarë po ndodh. Ne kemi një vaksinë të sigurtë dhe efikase. Ajo vërtet që e redukton rrezikun e sëmundjes, komplikacionet e renda dhe vdekjet”, qe shprehur ai. Rusia së bashku me Britaninë, Gjermaninë, Turqinë e Ukrainën shënuan së fundi rritje të të rasteve me COVID-19 në masën mbi 50 për qind. Numri i vdekjeve është shtuar po ashtu. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha disa ditë më parë se jetët e humbura në baza ditore janë mbi 4,000.

Top Channel/ Përgjimet trondisin Bullgarinë, Petkov drejt dështimit për formimin e qeverisë së re
28/05 19:51
Top News/ Kundërshtohet shkrirja e ASA-s/ ‘Institucioni më i rëndësishëm në ruajtjen e gjuhës’
28/05 19:02
Top Channel/ Tensionet në Kosovë, Vuçiç takim me Macron dhe Scholz javën e ardhshme: Nuk ka dorëzim!
28/05 18:51
Top News – Pikantet nga zgjedhjet turke/ Voton… Qingji, por edhe dhëndëri me nusen
28/05 18:22
Top Channel/ Avioni i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë, bën fluturimin e parë
28/05 18:11
Top Channel/ Financial Times për Shqipërinë! Reportazh për pasojat e emigracionit, jo vetëm negative
28/05 18:00
Top Channel/ Anti-reklama në Tik Tok! Qeveria britanike lufton me “ofertat” e trafikantëve
28/05 17:55
Top News – Kremlini ‘fshin’ Wagnerin / Prigozhin ankohet: Ndal raportimin në mediat shtetërore
28/05 17:50
Top News – Perëndimi po luan me zjarrin! Lavrov kërcënon për F-16: Përshkallëzim i papranueshëm
28/05 15:13
Top News-Britania e Madhe ‘paralajmëron’ shqip, fushatë reklamash për shqiptarët: Rrini larg Londrës
28/05 14:59
Top News – Kundërsulmi nis nga çasti në çast! Kryekomandanti i Ukrainës: Ka ardhur koha të…!
28/05 14:42
Top News – ‘Mobilizim për të mbështetur luftën’ / Rusëve u kërkohet të punojnë 6 ditë në javë
28/05 14:36
Top Channel/Kina i hap një tjetër “betejë” Perëndimit.Teston avionin e parë komercial për pasagjerë
28/05 14:15
Top News – Rusia kërcënon Britaninë e Madhe / Ndaloni ‘fluksin’ e armëve drejt Ukrainës, ndryshe…
28/05 13:35
Top News – Putin urdhëron ‘blindimin’ e kufijve / Ukraina godet gjithnjë e më thellë në Rusi
28/05 13:06
Top News – Ukraina bëhet ‘e rrezikshme’ / Sulmon rafinerinë e naftës në Rusi, Moska: Rrëzuam dronin
28/05 13:04
Top News – SHBA ‘merr frymë lirisht’ / Biden dhe republikanët arrijnë marrëveshje për borxhin
28/05 13:03
Top Channel / Zgjedhjet në Turqi/ Votohet sot në raundin e dytë për presidentin e ri
28/05 12:17
Top News – ‘Uron’ Kievin me kamikazë / Rusia, rrebesh dronesh mbi Ukrainë, sulme masive
28/05 11:45
Top Channel/ Shtëpia e Bardhë dhe republikanët arrijnë marrëveshje për tavanin e borxhit
28/05 11:42