Top Channel/ Princesha japoneze lë gjithçka për dashurinë, martohet me shokun e kolegjit
26/10/2021 19:25

Princesha e Japonisë vendosi t’i thotë “Po” djalit që i rrëmbeu zemrën në universitet, duke hequr kështu dorë përgjithnjë nga statusi mbretëror. Ligji japonez përcakton se nëse një anëtare femër e familjes mbretërore martohet me një person të thjeshtë, nuk do të gëzojë më statusin perandorak. Por, ky rregull i rreptë nuk e pengoi princeshën Mako të kurorëzohet me Kei Komuron. Duke anashkaluar ritet e dasmës tipike mbretërore, 30-vjeçarja u largua nga pallati për t’u zhvendosur drejt Shteteve të Bashkuara ku Komuro punon si avokat. Japonezët ishin kundër kësaj martese, madje u ngritën në protesta. Prej vitesh, marrëdhënia e princeshës është kritikuar në media e rrjete sociale dhe duket se zgjidhja më e mirë për Makon është largimi nga vendi. Në përpjekje për të zbutur opinionin pubik, ajo refuzoi dhe pagesën 1 milion dollarëshe që u jepet vajzave kur largohen nga familja mbretërore. Edhe pse mbesa e perandorit, Mako nuk ishte pretendente për fronin, pasi ligji japonez i trashëgimisë përfshin vetëm meshkujt.

Top News-Biden, strategji e re për pandeminë/Doza përforcuese për të gjithë amerikanët
02/12 23:20
Top Channel/ Bishti i gjetur i dinosaurit mahnit komunitetin shkencor në Kili
02/12 21:52
Top Channel/ Presidenti i Afrikës së Jugut dënon masat e pandemisë si ‘aparteid shëndetësor’
02/12 21:42
Top Channel/ Papa Françesku nxit dialog për të shëruar ‘ndarjen e tmerrshme’ teksa viziton Qipron
02/12 21:42
Top Channel/ Ushtria e Ugandës hyn në RD Kongo për të luftuar rebelët ADF
02/12 21:38
Top Channel/ Omikron në Britani, para Afrikës/ U zbulua në Skoci më 20 nëntor
02/12 19:33
Top News-Prag lufte në Evropë…!/SHBA do vendosë raketa me rreze të mesme në kontinent
02/12 19:28
Top News-Paralajmërimi amerikan për Moskën/Blinken dhe Lavrov, asnjë dakordësi për Ukrainën
02/12 19:28
Top Channel/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen: Përse krijohen mpiksje gjaku nga vaksina!
02/12 15:52
Top Channel/ “Omicron” zbulohet edhe në Greqi. Shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë
02/12 15:23
Top News- Të dyshuar për spiunazh/ Shërbimi sekret rus arreston 3 ukrainas
02/12 15:09
Top Channel/”Nuk e shkrepa këmbëzën”, aktori flet për herë të parë: Nuk e di si doli plumbi!
02/12 14:36
Top Channel/Bjellorusia, armë atomike nga Moska: NATO, gati bombat bërthamore nga baza në Gjermani!
02/12 14:16
Top News-Qyteza që po çudit të gjithë botën!/Itali, e vaksinuar 100 për qind me të dy dozat
02/12 13:34
Top Channel/KE “shuplakë” Kinës për Ballkanin, jep 300 miliardë euro për rajonin!
02/12 13:32
Top News – Shqiptarët e bandës së lulishteve/ Dy të arrestuar në Itali, ‘sekser’ një maroken
02/12 13:26
Top Channel/Ç`po përgatitet në Ballkan; Britania nxjerr “artilerinë”e rëndë për rajonin!
02/12 12:15
Top Channel/ Shefi i Pfizer: Vaksinimi anti-Covid, do të bëhet i përvitshëm!
02/12 11:44
Top Channel/ “Omicron, një dhuratë Krishtlindjesh”, shkencëtarët: Mund të mbyllë pandeminë!
02/12 11:41
Top Channel/ Vuçiç, “i tmerruar nga të vetët”- “Asgjë pa u konsultuar me popullin”!
02/12 11:22