Top Channel/ Presidenti Erdogan pritet nga homologu azer në vizitën e tretë që prej konfliktit
26/10/2021 21:48

Presidenti turk Recep Tajip Erdogan është pritur me nderime ushtarake sot nga homologu Ilham Aliev në vizitën e tretë në Azerbaixhan që prej konfliktit të fundit të vitit të shkuar me Armeninë. Herën e fundit lideri turk ishte në Azerbaixhan në qershor, kur vizitoi qytezën Shusha, e cila mbahej nga Armenia prej 28 vitesh por kaloi në kontrollin e Azerbaixhanit pas konfliktit të fundit në Nargorno-Karabak. Sot Erdogan e Aliev inauguruan aeroportin ndërkomëbtar të Fuzuli dhe nënshkruan të tjera traktate bashkëpunimi të mbrojtjes. Erdogan është zotuar për mbështetje të patundur të Ankarasë ndaj Bakut për objektivat e sigurisë dhe zhvillimit ekonomik. Turqia ndihmoi fuqimisht Azerbaixhanin në konfliktin e nisur në fund të vitit të shkuar, kundër Armenisë në Nagorno-Karabak. Gjatë luftës 44-ditore, Azerbaixhani mori disa qytete e fshatra që mbaheshin nga Armenia prej tre dekadash. Konflikti u mbyll në nëntor me një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Rusia.

Top Channel/ Presidenti Lukashenko viziton emigrantët në kufi, zotohet t’u ‘plotësojë dëshirat’
26/11 22:09
Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë portin e Kale mes konfliktit post-Brexit
26/11 22:08
Top Channel/ Zelenski thotë se ka zbuluar ‘grusht-shteti’ të lidhur me Rusinë më 1-2 dhjetor
26/11 22:07
Top Channel/ Konfirmohen të vdekur të gjithë 41 të bllokuarit në minierën në Rusi
26/11 22:07
Top News-Viktima e fundit, një fëmijë…!/U gjet në rrënojat e autobusit të aksidentit
26/11 20:44
Top Channel/ Covid i ri goditi edhe bursat. Virologët amerikanë po diskutojnë për masat e reja
26/11 19:59
Top News-Shqiptari me 8 kg heroinë në makinë / Nga Zvicra në Itali, kapet nga karabinierët
26/11 19:17
Top News-Zbulohet misteri i të mbijetuarit../Emri i arabit në listë, nuk kishte lidhje me tragjedinë
26/11 18:18
Top Channel/ Varianti i ri, BE ndalon udhëtimet: “Duhet frenuar përhapja”!
26/11 17:49
Top News- Një variant edhe më i tmerrshëm/Mbërrin në Evropë rasti i parë Covid-Hiv Aids
26/11 17:05
Top News-Vrasësi i veshur si pastrues rrugësh/Ekzekutoi shqiptarin për larje hesapesh me 2 grupeve
26/11 16:42
Top Channel/ Abazoviç, kryeministër i Malit të Zi- minoritetet: Ne jemi pro!
26/11 15:28
Top News- Grusht shteti në Ukrainë/Si u parandalua dhe a u orkestrua nga Moska!
26/11 15:18
Top Channel/ Gjendet trupi i 45-të, është një fëmijë- tragjedia s`ka fund!
26/11 15:08
Top News- A ka shpresë për negociatat /SHBA dhe BE po i bëjnë presion të fortë Bullgarisë
26/11 15:04
Top Channel/ Egjipti hap “Rrugën e Zotave”; 3.000 vjet histori në 3.000 kilometra!
26/11 15:02
Top Channel/ CIA paralajmëron Rusinë: “Lojra me ne? Tani prisni pasojat”!
26/11 14:27
Top Channel/Shpërthejnë protesta kundër Erdoganit, Turqia në prag katastrofe!
26/11 14:26
Top News – Këmbejnë fëmijët me një dele / Uria fundos Afganistanin, të miturit shiten për bukë
26/11 14:00
Top News – Varianti afrikanojugor mbjell frikë / Evropa në panik, mblidhet OBSH me urgjencë
26/11 13:54