Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05/2021 13:40

Deri në 10 mijë pasagjerë të linjave ajrore mund të jenë testuar për Covid 19 me tamponë të përdorur, në një skemë mashtrimi nga e cila janë përfituar dhjetëra mijëra dollarë. Pesë punonjës të kompanisë farmaceutike indoneziane Kimia Farma u arrestuan nën akuzën se thjesht kanë shpëlarë e ripaketuar tamponët nazalë dhe më pas, i kanë përdorur sërish tek pasagjerët në aeroportin ndërkombëtar të Medanit. Indonezia i kërkon të gjithë udhëtarëve të paraqesin një test negative koronavirusi përpara se të ngjitën në bordin e avionëve për fluturime të brendshme dhe kitet e testimit të kësaj kompanie shiten edhe në aeroport. Sipas policise, mashtrimi vazhdonte prej të paktën 4 muajsh. Autoritetet vendase tani janë duke hetuar numrin e personave që mund të jenë infektuar nga tamponët e ripërdorur. “Këtë skemë e nisën në 17 dhjetor 2020. Nëse kanë pasur cdo ditë të paktën 50 deri në 100 klientë, atëherë numri i viktimave duhet të jetë rreth 10 mijë”, thanë burime policore te cituara nga CNN. Ministri i sipërmarrjeve shtetërore, Erick Thohir deklaroi se per personat përgjegjës do të ketë një “ndëshkim ekzemplar”.

Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04
Top Channel/Tortura grave shtatzënë e vrasje, president i ri “Kasap” i Iranit do “përhapë terrorin”
20/06 11:00
Top News – Vaksina e COVID 19 me spray hundësh/ Shkencëtarët australianë-më e mirë se Astra Zeneca
19/06 20:37
Top News – Raisi zgjidhet president i Iranit/ Ai njihet si delfin i liderit suprem Khamenei
19/06 20:36
Top News – Rrëfimi i mikeshës së Caroline/ ‘E kuptova që në varrim që Babis ishte vrasësi’
19/06 20:33
Top News – Çmimi do t’ju lërë pa fjalë! Shitet piktura false e Mona Lizës
19/06 20:06