Top Channel/ Për sa vite mund të qëndrojnë gjallë njerëzit? Shkenca tregon përgjigjen befasuese
17/04/2024 21:31

Nëse keni menduar ndonjëherë për numrin e viteve që njerëzit mund të jetojnë, përgjigja mund t’ju surprizojë. Sipas librit të rekordeve Guinness personi më i vjetër në botë është britanikja Maria Branyas Morera e cila me moshën 117 vjeçare ka kaluar dhe burrin më jetëgjatë në jetë që është 111 vjeç. Bazuar në faktin se sipas statistikave njerëzit po jetojnë më gjatë se më herët, shkencëtarët kanë dhënë së fundmi një përgjigje mbi pyetjen se “për sa kohë do të jetë e mundur të qëndrohet në jetë”. Duke llogaritur limitet e jetëgjatësisë deri tani të gjitha limitet janë tejkaluar, si për shembull gruaja që arriti moshën 122 vjet e 164 ditë, Jeanne Calment e cila vdiq në 1997, rekordi të cilës ende nuk është tejkaluar. Prandaj shkencëtarët thonë se mosha e saj është ajo më e zakonshmja për jetëgjatësinë e mund të arrihet nga njeriu. Përgjithësisht është pranuar se 120 vjet është limiti aktual i jetëgjatësisë. Dhe nuk është vetëm për rekordin e jashtëzakonshëm të 122-vjeçares që ngrihet kjo teori, por dhe për biologjinë e funksionimit të trupit të njeriut, shtojnë ekspertët. Pamjet: AFP

Top News/ Fusha të minuara në kufi me Rusinë / Evropa kthehet në një fortesë, ja plani i NATO-s
28/05 14:51
Top Channel/ I njohur për vrasje, “sadisti” shqiptar qëllon 10 herë një person në Spanjë
28/05 14:35
Top Channel/ Homoseksualët të bëhen priftërinj? Papa Françesku përdor termin nënçmues
28/05 14:26
Top Channel/ Gjenerali rus: NATO po përgatitet për sulme bërthamore kundër Rusisë, do marrim masa
28/05 14:21
Top News/ Çekia: Ukraina të godasë Rusinë! ’Ka të drejtë të përdorë të gjitha mjetet e mbrojtjes’
28/05 13:35
Top News/ Evropianë, zgjohuni nga gjumi! Macron: Të ngrihemi kundër të djathtës ekstreme
28/05 12:54
Top News/ Sateliti spiun shpërthen në fluturim/Koreja e Veriut dështon, shkaku: Një problem në motor
28/05 12:44
Top News/ Belgjika, 30 avionë F16 për Ukrainën / Zelenski firmos marrëveshjen e sigurisë, 1 mld USD
28/05 12:37
Top Channel/ Ekspertët, paralajmërimi: Europa të përgatitet për verën më të nxehtë në histori!
28/05 11:43
Top Channel/ Irani nis “raprezaljen”: Shtypje zërave kritikë pas vdekjes së presidentit!
28/05 11:40
Top News/ Rusia, central bërthamor në Uzbekistan / ’Porta’ e hyrjes së mallrave të sanksionuara
28/05 11:37
Top News/ Biden i vendos ultimatum Izraelit: Të mbrohen civilët në Gaza, ‘zemërim’ për Rafahun
28/05 11:28
Top Channel/ Sulmi në Rafah, mblidhet me urgjencë Këshilli i Sigurimit: ishte një masakër!
28/05 11:23
Top News/ Edhe Polonia trupa në Ukrainë / Njësoj si Franca: Nuk duhet përjashtuar mundësia
28/05 11:20
Top News/‘Trupat franceze në Ukrainë mbërrijnë së shpejti’/ Kievi tërheq njoftimin: Jemi në bisedime
28/05 11:19
Top News/ Avionët e NATO-s ‘rrethojnë’ Rusinë: Po praktikojnë sulme bërthamore mbi territorin rus
28/05 11:16
Top News/ Azilkërkuesit në BE e Britani / Shqiptarët me numrin më të lartë në Ballkan
28/05 11:16
Top News/ Tre shtete njohin Palestinën / Spanja, Irlanda e Norvegjia: Jeruzalemi Lindor kryeqytet
28/05 11:02
Top News/ OKB, takim urgjent për Rafahun / ’Nuk ka më asnjë vend të sigurt në Rripin e Gazës’
28/05 11:01
Top Channel/ Kurti fshikullon Perëndimin: BE-ja dhe SHBA-ja, shumë të buta me Serbinë!
28/05 10:59