Top Channel/ Për herë të parë! Dollari amerikan do të mbajë firmat e dy grave
08/12/2022 23:15

Dollari amerikan do të mbajë për herë të parë nënshkrime të dy grave, që i përkasin Sekretares së Thesarit Janet Yellen dhe arkëtares Lynn Malerba. Kartëmonedhat do të jenë në qarkullim duke filluar nga viti 2023, sipas Departamentit të Thesarit. "Kjo është hera e parë që firma e një gruaje Sekretare e Thesarit do të jetë në një kartëmonedhë amerikane. Dhe hera e parë që nënshkrimet e dy grave do të jenë në monedhën tonë," tha Yellen . Aktualisht, gratë përfaqësojnë rreth 62 për qind të fuqisë punëtore të Thesarit dhe mbajnë poste të rëndësishme, tha ajo.Por duhet bërë shumë më tepër shtoi ajo. "Shpresoj që kjo të jetë një kujtesë e rrugës që kemi bërë për barazi dhe përfshirje. Dhe shpresoj që kjo të na motivojë të vazhdojmë të ecim përpara," tha ajo. Nënshkrimi i Malerba shënon gjithashtu herën e parë që monedha amerikane do të ketë nënshkrimin e një gruaje vendase amerikane. Kartëmonedhat e para të tilla që do të hyjnë në qarkullim do të jenë 1 dhe 5 dollarë.

Top Channel/ Tërmeti, “Po na lënë të vdesim” banorët ankohen se janë braktisur nga institucionet
07/02 22:40
Top Channel/ Rritja e moshës së pensioneve në Francë, më pak pjesëmarrës në protesta
07/02 21:32
Top News – 100 mln dollarë për Turqinë dhe Sirinë/ Arabia Saudite i bashkohet thirrjes për ndihmë
07/02 21:16
Top News – Qyteti zgjedh kryebashkiakun e vdekur/ U vra para hapjes së procesit të votimit
07/02 20:48
Top Channel/ Tërmeti afron Greqinë me Turqinë, ekipet e shpëtimit “helen” po ndihmojnë fqinjët
07/02 20:09
Top News – ‘Në garë me kohën’!/ ‘Dëgjojmë zhurma, por askush nuk vjen’
07/02 19:49
Top News – Vogëlushja mbron motrën nën gërmadha!/ Pamjet nga tërmeti në Siri përlotin botën
07/02 19:44
Top News – Familje shqiptare në zonën e tërmetit/ Mrekullia, të gjithë shëndoshë e mirë
07/02 19:43
Top News – ‘S’ka nevojë për tanke’, revista franceze tallet me tërmetin në Turqi
07/02 19:03
Top News – Tani mund të godasim edhe Moskën! Ukraina kërcënon Rusinë: Avionët, vetëm çështje kohe
07/02 18:56
Top News – TikTok, ‘armë’ në duart e Kinës / Ja vendet që po provojnë ta ndalojnë
07/02 18:40
Top News – ‘Ku është mami’!/ Vogëlushja nxirret nga rrënojat, mrekullia në Turqi
07/02 17:49
Top News – E akuzon për blasfemi / Pakistani bllokon Wikipedia-n
07/02 17:33
Top News – Armë bërthamore në zonën e tërmetit/ Baza amerikane e rrezikuar nga lëkundjet në Turqi
07/02 16:44
Top News – Tërmeti, sa 130 bomba atomike!/ Çfarë thonë ekspertët në Turqi pas lëkundjeve
07/02 16:43
Top News-Gjysmë milionë trupa kundër Kievit/Ushtria e Putinit përgatitet për pushtim…edhe një herë
07/02 16:33
Top News – NATO, gjithnjë e më shumë në luftë! Rusia paralajmëron përshkallëzim, flet për ‘sukses’
07/02 16:24
Top News – Gjendje e jashtëzakonshme për 3 muaj / Turqia ‘në gjunjë’, më shumë se 5 mijë viktima
07/02 16:21
Top News – Gjithë bota në këmbë për Turqinë / Ekipe shpëtimi nga çdo anë…edhe nga Ukraina
07/02 16:14
Top Channel/ SHBA përgëzon Kosovën:”Përfitime të mëdha për Prishtinën dhe Beogradin”!
07/02 15:55