Top Channel/ PD e LSI duan anulim rezultati/ Paraqesin në KQZ 20 ankesa për zgjedhjet
10/05/2021 15:12

Gjykata e zgjedhjeve Komisioni Ankimimeve dhe sanksioneve pjesë e KQZ, duhet ti japë përgjigje 17 kërkesave ankimore të PD dhe LSI thelbi të cilave janë parregullsitë para dhe gjatë ditës së votimit. Sipas shortit relotorët e këtyre 17 çështjeve janë Elvin Lako, Elvis Cefa, Ilirian Rusmaili, Koli Bele dhe Ledio Braho. Fillimisht KAS paraditen e të martës do të shqyrtojë ligjshmërinë e këtyre kërkesa e mandej do të kalojë në seancë shqyrtimi. PD me numrin më të lartë të ankimimeve në bazë të së cilës janë shitblerja e votës, favore me legalizimet dhe pagesa dëmshpërblimeve nga tërmeti, për çdo qark ka dërguar emrat e atyre që pretendon se janë përfshirë në këto procese. Janë mbi 40 persona të denoncuar nga PD në këtë KQZ si shkelës të ligjit zgjedhor në 9 qarqe nga ku PD kërkon përsëritje të zgjedhjeve. Kandidatja demokrate e Tiranës Ledina Fratari dorëzoi ankikimin pasi sipas saj vota preferenciale që ajo ka marrë është ka mospërputhje me procesverbalet finale. Ndërsa LSI pas analizimit të filmimeve kërkon rinumërim në 6 KZA-z të Beratit nga ku për 77 vota nuk mundi të marrë një mandat. Por jo për Durrësin nga kandidatja Elona Duri nuk e mori mandatit pasi i duheshin edhe 150 vota. Ndërsa për Gjirokastrën, Korçën dhe Vlorën LSI kërkon pavlefshmëri absolute dhe rivotim. Top Channel ka mësuar se PS socialiste nuk do të dorëzojë asnjë ankimim paçka se në Elbasan e humbi mandatin e 9 për vetëm 60 vota. Sido që të jenë vendimet e KAS me të gjitha gjasat certifikimin final të zgjedhjeve të 25 Prillit do ta japë Kolegji Zgjedhor mundësia e fundit që subjektet politike kanë në këtë betejë ligjorë që kanë nisur.

Top News – Basha, 3 muajt e furtunës në PD/ 17 korriku, nisja e një procesi reformimi
20/06 11:41
Top Channel/ PD nis reformimin/Do mblidhet kuvendi kombëtar për ndryshime statusore dhe për zgjedhje
18/06 19:45
Top News – Basha ‘tregon muskujt’ me vartësit/ Furtunë në degët lokale që humbën zgjedhjet
18/06 14:55
Top Channel/ Sot mbledhje e kryesisë në PD/ Në 17 korrik mblidhet Kuvendi
18/06 12:26
Top Channel/Mahmutaj kritikon përplasjen mes Lelit e socialistëve:Anashkalohen problemet e qytetit
18/06 12:13
Top News – 106 ligjet pa firmën e presidenti Meta/ Nuk u dekretuan, si një ‘hakmarrje’ politike!
18/06 09:34
Top Channel/ Hynë në listën e PD, aleatët pendohen! Duan të përfitojnë paratë sipas votave!
17/06 19:35
Top News – Konflikti mes Ramës dhe Lelit/ Damian Gjiknuri, ‘kunja’ për kryebashkiakun
17/06 15:59
Top Channel/ “Të korruptuarit të shkojnë në burg!” Ambasadorja Yuri Kim shpjegon urdhrin e Biden
17/06 15:32
Top Channel/ Partitë e vogla kundërshtojnë në gjykatë përllogaritjen e votave brenda koalicionit
17/06 12:26
Top News – Fati politik i Bashës dhe opozitës/ Analistët, skeptikë për një politikë të re
17/06 11:34
Top Channel/ Certifikohen zgjedhjet e 25 prillit, Kolegji rrëzoi pretendimet e opozitës për rivotim
15/06 15:05
Top Channel/ Paditë e fundit në Kolegj Zgjedhor. Sot shqyrtohet Elbasani dhe Fieri
15/06 12:31
Top News-U konfirmua si kryetar në mandatin e tretë/Basha-përpjekjet tona kundër regjimit Rama-Doshi
15/06 00:55
Top Channel/ Murrizi sulmon Krajën: Ke qenë hetues, pse trembesh nga e kaluara jote?
14/06 16:33
Top News – Meta dhe një tender 21 mln lekë/ Presidenti larg mendjen nga shkarkimi politik
14/06 16:25
Top Channel/ Manja: Drejtësisë së re i duhet punë të fitojë besimin
14/06 16:11
Top Channel/ Ministrja Anila Denaj raporton në Kuvend
14/06 16:10
Top Channel/ Olsian Çela: Kruja, “vatër e nxehtë” për kultivimin e lëndëve narkotike
14/06 15:53
Top Channel/7 hale për macet/Kraja-Murrizit: Prokuroria s’del në rrugë të pyesë ku e bleve shtëpinë
14/06 15:52