Top Channel/ Pas valës shkatërrimtare të Covid, Indisë i afrohet cikloni “përbindësh”
17/05/2021 15:14

Nuk ka qetësi për Indinë e gjunjëzuar nga Covid 19. Teksa vendi bën llogaritë me viktimat e pandemisë dhe përhapjen e vrullshme të variantit të ri që i vendosi përpara një sprove të fortë autoritetet e sistemin e tij shëndetësor, rajonet perëndimore po përgatiten për mbërritjen e ciklonit më të fuqishëm që ka parë kjo zonë prej dekadash të tëra. Tauktae pritet të përplaset mbi rajonin e Guxharatit me një forcë shkatërruese. Përgjatë dy ditëve te fundit, stuhia ka lëvizur në rajonet bregdetare duke lënë pas 6 të vdekur e mijëra të evakuar. Ekspertët indianë të metereologjisë thanë se stuhia është intensifikuar ndjeshëm, duke u rreshtuar tani në kategorinë e një “cikloni tepër të rrezikshëm”. Si Guxharati, ashtu dhe Maharashtra, janë vënë në gjendje alarmi. Njerëzit janë këshilluar të mos dalin nga shtëpitë, teksa priten përmbytje masive nëpër rrugë, dëmtim i linjave të tensionit të lartë dhe rrëzim pemësh. Një ciklon i ngjashëm në vitin 1998 vrau të paktën 4 mijë vetë në Indi, edhe pse mendohet se bilanci real i viktimave mund të ketë qenë shumë më i lartë.

Top News – ‘Pacienti’ 3000 vjecar bën skaner/ Të dhënat nga mumja mund të ndihmojnë për kancerin
23/06 23:54
Top News – Orban lë ndeshjen, prej ‘ylberit’/ ndërkohë, portieri gjerman vazhdon ta mbajë shiritin
23/06 23:52
Top News – Gruaja që lindi 10 fëmijë në Afrikë/ E vërteta e lajmit që tronditi të gjithë botën
23/06 23:05
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – To ‘raki’, or not to ‘raki’/ Armeni, be ndalon emërtimin konjak të rakive vendase
23/06 22:31
Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06 22:30
Top News – COVID 19, ‘fati’ i milionerëve/ Shtohet numri i të pasurve, ‘fundosen’ të varfrit
23/06 22:28
Top News – Notojnë nudo për solsticin veror/ Rituali u krye pavarësisht nga ujërat e akullte
23/06 22:14
Top News – SHBA, e zhgënjyer nga samiti i BE/ Ambasadorja Amerikane-Maqedonia i ka kryer detyrat
23/06 18:41
Top News – Rusët ‘sulmojnë’ anijen, por… Alarm i rremë, marina britanike e përgënjeshtron
23/06 18:41
Top News – Zyrtarët e BE të zhgënjyer/ Vendet që kanë konflikte, të mos bllokojnë zgjerimin
23/06 18:40
Top Channel/ Rezultat befasues: kush është qyteti më i shtrenjtë i botës!
23/06 16:13
Top News – Me lejen e gruas së pare/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij
23/06 16:09
Top Channel/ Blinken “zbarkon” në Berlin: “Jo gazsjellësit rus, kërcënim për Europën!
23/06 16:07
Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06 14:45
Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene!
23/06 11:55