Top Channel/ Pas të nxehtit, vjen tërmeti- “shkundet” toka në Kaliforni!
09/07/2021 15:57

Një tërmet i magnitudës 6 goditi Kaliforninë, mes një të nxehti rekord që ka goditur disa rajone të Shteteve të Bashkuara, në një kur kur të tjera përballen me stuhi te dhunshme. Tërmeti goditi rajonet kalifornian që ndodhen pranë kufirit me Nevadën. Të dhënat nga instrumentet sizmike tregojnë se epiqendra e tij ka qenë në një thellësi prej gati 10 kilometrash dhe gati 32 km në jugperëndim të Smith Valley. Goditja kryesore u pasua nga një seri lekundjesh më të dobëta te tokes në rajonin e pjesës lindore të Sierra Nevada. Tërmeti preku San Franciscon, 322 km në lindje të epiqendrës dhe Carson City, kryeqyteti i Nevadas. Zyra e guvernatorit të Kalifornisë pohoi se për momentin nuk ka informacione për të lënduar apo dëme te medha materiale, megjithate situata po ndryshon shpejt dhe në orët në vijim mund të ketë detaje të tjera, sipas saj. Tërmete të një fuqie të tillë, të një magnitude ndërmjet 5.5 dhe 6 zakonisht mund të shkaktojnë dëme të mëdha në ndërtesa e struktura të tjera. Por fatmirësisht ky i Kalifornisë goditi një zonë me popullsi relativisht të ulët.

Top News- Senati jep dritën jeshile!/SHBA 430 miliardë dollarë për uljen e inflacionit
08/08 20:55
Top News-Bota në alarm për centralin ukrainas/Bombardimet mbi Zaporizhja, rrezik katastrofë nukleare
08/08 20:52
Top News- Tregtari serb i armëve mashtron SHBA/Lidhja me avionin me mucione që u rrëzua në Greqi
08/08 19:55
Top News- Ukraina drejt njohjes së Kosovës!/Rezoluta në parlament, Kievi ndryshon qëndrim!
08/08 19:54
Top News-190 mijë euro kushton kamioni me drogë/Një shqiptar kapet nga policia greke, një në kërkim
08/08 18:55
Top News- Nis vaksinimi për linë e majmunëve/Itali, kush do të jenë të parët në radhë!
08/08 18:48
Top News- Avionët e braktisur…tani për turistët!/ Si dështoi plani për ta kthyer në një restorant
08/08 18:22
Top News-‘Lufta kundër drogës ka dështuar!’/Shuarja e karteleve, Kolumbia i kërkon ndihmë SHBA
08/08 17:53
Top News- Erdogan viziton Ballkanin Perëndimor/Presidenti turk, i shqetësuar për rajonin pas luftës
08/08 17:37
Top News – Itali, thahet lumi ‘Po’ / Del në sipërfaqe bomba e Luftës së Dytë Botërore
08/08 16:42
Top News- Mund të ‘gëlltisë’ Harkun e Triumfit/Gropa misterioze në Kili zgjerohet, dyfishon përmasat
08/08 15:59
Top News- Yje që bien e dëshira që shprehen…/Shiu meteorëve të gushtit, kthehet spektakli në qiell
08/08 15:39
Top News – Balena në ‘grevë urie’ / Është bllokuar në lumin e Senës, refuzon ushqimin
08/08 15:35
Top Channel/ Drithë nga Ukraina! Një anije me grurë po lundron drejt Durrësit
08/08 15:07
Top Channel/ Manovrat kineze/ Vazhdon stërvitjen rreth Tajvanit
08/08 14:42
Top News – Lisbona “josh” turistët/Plazhe të paprekura dhe të larmishme për të gjithë
08/08 14:26
Top News-Me gomone në Angli dhe kërkojnë azil / Shqiptarët, viktima trafiku! Ja kërkesa e deputetëve
08/08 14:06
Top News – Detajet e krimit të dyfishtë në SHBA/Mediat amerikane shkruajnë për çiftin shqiptar
08/08 13:46
Top News – Bota në prag të Armagedonit bërthamor!/ Lëshohet alarmi: Po luajmë me një armë të mbushur
08/08 13:13
Top News-Turqia thellon lidhjet me Rusinë!/Perëndimi në ethe-A mund të ndëshkohet një anëtar i NATO?
08/08 12:58