Lajmi i fundit
Kryeministri Edi Rama në konferencë për shtyp për zhvillimet ne veri të Kosovës
Rama: Qëndrimi ynë për moslinjëzimin me deklaratën e BE nuk është pritur mirë nga Brukseli. Jemi të keqardhur por qëndrimi ynë nuk ndryshon.
Rama: Minimalisht Serbia duhet të ishte distancuar nga ajo që ndodhi
Top Channel/ Pas takimit, Lajçak lavdëron Vuçiçin: I gatshëm për uljen e tensioneve!
07/06/2023 11:49

Teksa zemërata e Perëndimit është lëshuar mbi kryeministrin e Kosovës Albin Kurti si nxitësi, sipas ndërkombëtarëve i tensioneve në veri, Aleksandar Vucic u shfaq në sytë e tyre si pajtues. Pas takimi të zhvilluar në Beograd me të dërguarit e SHBA për Ballkanin, Gabriel Escobar dhe atë të BE, Miroslav Lajçak, kreu i shtetit serb u shpreh se vendi i tij ka qenë gjithmonë koherent ndërsa i kujtoi Prishtinës detyrimet që duhet të përmbushë, duke nisur nga Asociacioni. “Është koha që autoritetet në Kosovë të përmbushin atë për të cilën janë zotuar, e paras së gjithash të formojnë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Që nga dita e parë, Serbia ka qenë konstruktive, konsistente dhe partnere e qëndrueshme në të gjitha proceset që do të çonin në ruajtjen e stabilitetit në mbarë rajonin”, ka shkruar ai në rrejtet sociale. Me dy diplomatët e lartë të BE dhe SHBA u takuan dhe përfaqësuesit e Listës Serbe e cila përsëriti kërkesat e saj për tërheqjen e policisë së Kosovës në veri, zgjedhje të reja dhe po ashtu krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe. Lajcak përmes Twitter shpjegoi se i ka kërkuar politikanëve serbë që të marrin pjesë në zgjedhjet e reja të cilat do të mbahet në veri të Kosovës. “Në Beograd, së bashku me Escobarin patëm diskutime të gjata mbi situatën komplekse të serbëve në Kosovë. Dhuna nuk mund të pranohet kurrë dhe një zgjidhje politike e krizës aktuale, nevojitet urgjentisht. Ne e vlerësuam gatiashmërinë e presidentit Vucic për rtë dhënë kontributin e tij”, ka shkruar Lajcak.

Top Channel/ Rusia po prodhin armë të reja bërthamore, Putin: Do ruajmë ekuilibrat botërorë!
28/09 11:52
Top News – Një nëndetëse ‘Made in Taiwan’ / Kundër Kinës, ishulli përgatitet për luftë
28/09 11:18
Top News – Vijnë robotët me ‘personalitet’ / META prezanton risinë: Imitojnë të folurën e njeriut
28/09 11:17
Top News – Më shumë bomba bërthamore me ligj / Koreja e Veriut ‘sanksionon’ zgjerimin e kapaciteteve
28/09 11:15
Top News – Republikanët sërish në debat / Fituesi është Trump…edhe pse mungonte
28/09 10:40
Top News – Kaloi ilegalisht kufirin, Koreja e Veriut deporton ushtarin amerikan
27/09 19:57
Top News – ‘Homoseksualizmi, jo arsye për të marrë azil’, Braverman Kritika për konventën e OKB
27/09 19:00
Top News – Rrit çmimet, mbyt konkurrencën / Autoritetet amerikane padisin Amazon
27/09 18:58
Top Channel/ Protestë në Vatikan: Zero tolerance për çdo klerik të përfshirë në abuzime seksuale
27/09 18:49
Top Channel/ Shpërthen zjarri në dasmë, 100 të vdekur në Irak: Shkaku, fishekzjarret!
27/09 17:52
Top News – VIDEO/ Momenti kur tre astronautë ulën në tokë, 6 muaj me vonesë
27/09 17:36
Top News – Luftë emigrimit të paligjshëm, Gjermania shton kontrollet në kufi me Poloninë dhe Çekinë
27/09 17:03
Top News – Përhapte ideologjinë naziste te të rinjtë, Gjermania ndalon sektin ekstremist
27/09 16:41
Top News – Pas vdekjes së Prigozhin, mercenarët e Wagner rikthehen në frontin e luftës të Ukrainë
27/09 16:20
Top Channel/ Armenia “pushton” Nagorni Karabakun, eksodi epik: Mijëra vetë marrin arratinë!
27/09 15:17
Top News-Koreja e Veriut dëbon ushtarin amerikan/Kaloi ilegalisht kufirin, ‘mbaroi’ marrja në pyetje
27/09 14:25
Top News – Katër ditë ‘jetë’ për qeverinë / SHBA, rrezik mbylljeje, nis numërimi mbrapsht
27/09 14:20
Top Channel/ UNESCO “pasuron” trashëgiminë botërore: Shtohen 40 site të reja!
27/09 14:11
Top Channel/ Grushte, shqelma e karrige: Kamerierët rrihen me turistët – Pamjet bëhen virale!
27/09 13:19
Top News – Trump, fajtor për mashtrim… / Gjykatësi në Nju Jork: Fshehu miliona dollarë pasuri
27/09 13:07