Top Channel/ Parlamentit i Kenias në flakë! 10 të vrarë, deputetët fshihen në bodrumin e godinës
25/06/2024 18:50

Parlamenti i Kenias është pushtuar nga protestuesit, pasi deputetët miratuan projektligjin e diskutueshëm të financave. 10 viktima konfirmohen deri tani, pas të shtënave jashtë parlamentit, ndërsa këta të fundit i kanë vendosur zjarrin. Të paktën dy trupa janë parë të shtrirë në tokë, sipas CNN. Deputetët për të shpëtuar janë strehuar në bodrumin e Parlamentit. Keniasit po protestojnë për një projekt-ligj të ri financiar që paraqet propozime jopopullore tatimore që kanë tërhequr shumë zemërim në të gjithë vendin. Projektligji i diskutueshëm, i cili ka dispozita që shihen si ngarkesa shtesë për qytetarët dhe bizneset e zakonshme, ka ngjallur një protestë të madhe nga një popull tashmë i ngarkuar me një kosto të lartë jetese. Ajo ka shkaktuar protesta të udhëhequra nga të rinjtë, të cilat, megjithëse kryesisht paqësore, kanë çuar në të paktën një vdekje dhe qindra të plagosur, si dhe arrestime – të gjitha këto janë dënuar nga avokatët dhe grupet e të drejtave të njeriut. Qeveria ka hedhur poshtë disa nga propozimet e diskutueshme, por ka bërë pak për të qetësuar zemërimin publik. Shumë tani duan që i gjithë projektligji të anulohet. Pamjet: AFP

Top Channel/ Demokratëve nuk iu “mbushet” mendja, kërkojnë sërish dorëheqjen e Biden
18/07 22:36
Top News/ Izraeli ‘tregon muskujt’! Netanyahu viziton trupat izraelite në Rafah
18/07 20:35
Top News/ Von der Leyen rizgjidhet në krye të KE: Të mbrojmë demokracinë europiane nga ekstremistët
18/07 17:49
Top Channel/ “Do sjell një prift, të largojë djajtë nga Parlamenti Europian”: Shokon eurodeputetja!
18/07 15:31
Top Channel/ Zjarri përfshin pallatin, 7 të vdekur mes të cilëve edhe fëmijë në Nice: “I qëllimshëm”!
18/07 14:57
Top News/ Nuk mund të fitosh, po na shkatërron! Pelosi paralajmëron Bidenin: Sondazhet flasin qartë
18/07 14:28
Top News/ Biden mund të tërhiqet nga gara…Mendon t’ia lërë vendin Harris, ‘i hapur për mundësinë’
18/07 14:27
Top News/ Rusia bën gati raketat bërthamore…nëse SHBA vendos të vetat në Gjermani
18/07 14:15
Top News/ Biden ndalon fushatën, preket nga Covidi / Shtëpia e Bardhë siguron: Ka simptoma të lehta
18/07 13:06
Top News/ Britania ‘kthehet’ në Bashkimin Evropian / Nis samiti i Bashkësisë Politike Evropiane
18/07 13:04
Top News/ Izraeli çon tanket në veri të Rafahut / Shënjestron ‘qelizat terroriste’, sërish viktima
18/07 12:59
Top News/ 500 mijë trupa ruse rrethojnë Ukrainën/550 mijë ushtarë të Putin, të ekzekutuar e plagosur
18/07 12:50
Top News/ Do fokusohet tek mbrojtja e vet / Gjermania përgjysmon ndihmat ushtarake për Ukrainën
18/07 12:43
Top News/ Von der Leyen, prioritet zgjerimin / Në prag të mandatit të dytë, publikon platformën
18/07 12:43
Top News/ Gjermania përgatitet për Trumpin /’Skenari më i keq’, fitorja e mundshme e ish presidentit
18/07 12:39
Top News/ ‘Do të jem zëri i klasës punëtore’ / Zëvendësi i Trump mban fjalimin në konventë
18/07 12:31
Top News/ 190 robër lufte kthehen në shtëpi / Ukraina dhe Rusia, shkëmbimi i tretë në disa javë
18/07 12:27
Top News/ Makina ‘hyn’ brenda në lokal / Një viktimë dhe gjashtë të plagosur në Paris
18/07 12:24
Top Channel/ Gjermania përgatitet për luftë: Tkurr ndihmën për Ukrainën, rrit buxhetin e mbrojtjes!
18/07 11:31
Top Channel/ Mandati i dytë në krye të KE, Von der Leyen: Zgjerimi, prioritet absolut!
18/07 11:30