Top Channel/ Parisi zhvillon referendum për ndalimin e qarkullimit të skuterëve elektrikë
31/03/2023 22:31

Banorët e Parisit do të votojnë të dielën nëse do të dëbojnë skuterët elektrikë me qira nga rrugët e kryeqytetit francez, në atë që mund të shndërrohet në të parën në botë për një qytet të madh. Paris ishte një nga të parët që miratoi pajisjet që merren me qira përmes një aplikacioni dhe janë të njohura në mesin e të rinjve si një alternativë ndaj transportit publik për mbulimin e distancave të shkurtra. Pas një prezantimi kaotik të skuterëve në vitin 2018, autoritetet e qytetit kanë shtrënguar gradualisht rregulloret, duke krijuar zona të caktuara parkimi, duke kufizuar shpejtësinë maksimale dhe duke kufizuar numrin e operatorëve. Por prania e tyre mbetet e diskutueshme, me këmbësorët që ankohen për drejtimin e pakujdesshëm ndërsa një sërë aksidentesh fatale kanë nxjerrë në pah rreziqet e automjeteve që aktualisht mund të merren me qira nga fëmijët deri në 12 vjeç. Kryebashkiaku i Parisit Anne Hidalgo, nën presionin për shkeljen e rregullave në rrugët e kryeqytetit, njoftoi referendumin në janar për të zgjidhur çështjen nëse duhen lejuar skuterët me qira. Konsultimi nuk do të prekë skuterët elektrikë në pronësi private, nga të cilët 700,000 u shitën në mbarë vendin vitin e kaluar, sipas shifrave të ministrisë së transportit. Rreth 100,000 udhëtime kryhen çdo ditë në Francë me e-skuterë të marrë me qira në rreth 200 qytete dhe qytete. Pamjet: AFP

Top Channel/ “Lufta do vazhdojë”!Protesta për pensionet në Francë,sulmohet godina Lojërave Olimpike
06/06 18:48
Top News – Kush janë bosët e krimit që jetojnë në Dubai?/ Emiratet e Bashkuara, ‘parajsa e lirisë’
06/06 17:17
Top Channel/ Dhjetëra të vdekur e të zhdukur, furi e motit në Haiti-Ujrat “rrethojnë” qytetin!
06/06 15:10
Top Channel/ BE kërkon “dallimin”: Të shënohen përmbajtjet e krijuara nga AI!
06/06 15:07
Top News – Rusia flet për humbje të mëdha ukrainase /’Bosi’ i Wagnerit qesh: Janë pretendime absurde
06/06 14:57
Top Channel/ 21-vjeçarja ‘fshihet’ pas bandës kriminale shqiptare, abuzon një vajzë tjetër
06/06 14:33
Top Channel/ Flinte me dyshekun në zyrë, e reja tani ka krijuar biznesin e saj me vlerë 25 milionë $
06/06 14:27
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:22
Top News – F-16 mund të mbajnë armë bërthamore / Rusia paralajmëron: Mos guxoni t’ia jepni Kievit
06/06 14:22
Top News -Rusia mund ‘të sulmojë’ Britaninë, kërcënimet e Medvedev alarmojnë Londrën: Të përgatitemi
06/06 14:21
Top News – U përfol si Shefja e re e NATO-s / Kryeministrja e Danimarkës refuzon postin
06/06 14:19
Top News – Ukraina po pushton Rusinë! Informacionet që po trondisin Kremlinin
06/06 14:07
Top Neës -‘Do nisim ofensivën edhe pa F16-at’/ Ukraina nuk pret dot më gjatë, avionët vijnë në dimër
06/06 14:06
Top News – Kërcënim drithërues nga Irani / Prezanton ‘Fattah’, raketën balistike hipersonike
06/06 12:41
Top News – Katastrofë nukleare, përmbytje apokaliptike!? Putin hedh në erë digën, ndizet frika
06/06 12:26
Top Channel/ Spiunoi për rusët, gjendet i vdekur në burg agjenti i FBI-së!
06/06 12:24
Top News – Agjenti i FBI që ‘punote’ për Rusinë…/ Gjendet i vdekur në burg, ishte dënuar përjetë
06/06 12:21
Top News – Taylor Swift shpërthen në lot/ Këngëtarja qan në koncert për dashurinë e humbur
06/06 12:20
Top News – 100 viktima ende pa emër… / Katastrofa hekurudhore, apel familjarëve për ndihmë
06/06 12:14
Top Channel/ Shkeli privatësinë e fëmijëve, Microsoft: 20 milionë dollarë gjobë!
06/06 12:10