Top Channel/ Paraja nuk blen gjithcka, SHBA: Bezos dhe Branson, nuk quhen astronautë!
24/07/2021 12:23

Në një lëvizje të papritur, Shtetet e Bashkuara ndryshuan përkufizimin e fjalës “astronaut”. Me rregullat e reja, nga sa shpjegoi Administrata Federale e Aviacionit, astronaut do të konsiderohen vetëm ata persona, të cilët janë pjesë e ekipit të fluturimit dhe kontribuojnë në sigurinë e fluturimeve hapësinore. Kjo nënkupton se në syte e qeverisë amerikane, Jeff Bezos dhe Richard Branson, mund të mos jenë astronautë pavaraëishst faktit që dy pasanikët zhvilluna fluturime në hapësirë. Këto janë ndryshimet e para që Administrata e Aaviacionit bën që prej vitit 2004. Për t’u kualifikuar si astronautë sakaq, ata që shkojnë në hapësirë duhet të udhëtojnë 80 kilometra mbi sipërfaqen e Tokës, e këtë e ka bërë dhe Bezos, dhe Branson. Por Administrata thotë se astronautët duhet të “demonstrojnë aktivitete gjatë udhëtimit, të cilat janë thelbësore për sigurinë publike, apo të kontribuojnë në sigurinë e fluturimit hapësinor”. Richard Bransoni udhëtoi në kozmos përpara Bezosit me kapsulën e kompanisë së tij Virgin Galactic duke kryer fluturimin e parë si test, në mënyrë që konsumatorët të mund të bëjnë udhëtime tjera vitin e ardhshëm.

Top News-Polemika për Djokovic/ U pikas me një ushtarak të masakrës së srebrenicës
23/09 16:22
Top Channel/ Fregata turke i zë rrugën anijes greke: “Nuk hyni në ujrat tona”, rishfaqen tensionet!
23/09 16:09
Top Channel/ Biden “ul kokën”para Macron ( por nuk ndryshon marrëveshjen miliarda USD)!
23/09 15:12
Befason kryeprokurori ‘Llalla do dalë vetë publikisht!’ zbulon detajet | Breaking Top News
23/09 15:10
Top Channel/ I vaksinoi gruan pa e pyetur, kanadezi “bën për vdekje” infermieren!
23/09 14:44
Top News – Do të bjerë shi acidik… / Re toksike nga vullkani mbi Evropë dhe Britani
23/09 14:42
Top News – Spitali ushtarak kinez / Pacientë me Covid, 3 javë para se të lëshohej alarmi
23/09 14:35
Top News – Kina, gati për luftë…! / 19 avionë ushtarak në hapësirë ajrore taivaneze
23/09 14:33
Top News – Të ngordh qeni apo macja… / Ke dy ditë leje të paguar për të mbajtur zi…!
23/09 14:31
Top News – Dimër ‘i acartë’ e pret Evropën / Çmimet e gazit dhe energjisë ngrihen në qiell
23/09 14:29
Top Channel/ “Duel i heshtur”, pamje me dronë: krijohet “muri” me makina policie para emigrantëve!
23/09 14:25
Top Channel/ Shi acid dhe gaz toksik në të gjithë Europën, katastrofa kur llava të prekë detin!
23/09 14:20
Top Channel/ Roboti ekzekuton shkencëtarin bërthamor- “AI zëvendësoi “snajperistin!
23/09 14:00
Top Channel/ “Nëse vdes, e ka bërë gruaja ime”/ Del SMS-ja viktimës, rihapet çështja
23/09 13:56
Top Channel/ Derrat e egër “pushtojnë” Italinë: 2 milionë kafshë, autoritet s`i bëjnë dot “zap”!
23/09 13:41
Top News – ‘Sherri’ për nëndetëset / SHBA e Franca tentojnë të përmirësojnë marrëdhëniet
23/09 12:56
Top News – Llava shumë pranë detit… / Shkencëtarët masin gazrat toksike nga vullkani
23/09 12:20
Top Channel/ Talebanët “vjedhin” thesarin e Aleksandrit të Madh: “Miliona e miliona dollarë”!
23/09 12:13
Top Channel/ “Perëndimi po fundoset”, propaganda ruse ngre peshë serbët!
23/09 12:13
Top News – 500 milionë doza vaksine / Biden i premton për vendet në zhvillim
23/09 12:06