Top Channel/ Pandemia në Ballkan, pabarazi dhe zemërim
19/04/2021 12:15

Sipas Institutit për Studime Ekonomike Ndërkombëtare (Wiiw) në Vjenë, me ritmet aktuale do të duhen vite për të vaksinuar popullsinë në disa pjesë të Ballkanit Perëndimor. Në të njëjtën kohë, nga nivelet e vaksinimit varet edhe se sa shpejt rimëkëmbet ekonomia: Serbia është në rrugën e duhur, ndërsa Bosnja dhe Hercegovina nuk do të jetë rikuperuar ekonomikisht nga pandemia deri në vitin 2022, kurse Mali i Zi madje as deri në vitin 2023, thotë DË. Shumë boshnjakë ndihen të poshtëruar nga fakti që qeveria e tyre nuk arriti të sigurojë sic duhet vaksina, e një pjesë janë detyruar të imunizohen në Beograd. Boshnjaket janë të zemëruar me politikanët e tyre. Akuza: ata preferojnë të merren me grindjet politike të brendshme, në vend që të gjejnë vaksinat. Në Serbi, shifrat e infektimeve janë shqetësuese, mgjithatë vendi ka tërhequr vëmendjen për vaksinimin, duke ofruar madje imunizim edhe për të tjerët. Shkalla e vaksinimit në Serbi është 8.5 përqind, cka e rendit atë të dytën në Europë pas Britanisë së Madhe. Në Maqedoninë e Veriut, kush ka para mjekohet kundër Covid 19 në klinika private ku trajtimi nsaj kësaj sëmundjeje shkon deri në 20 mijë euro. Kosova zë vendet e fundit, përsa i përket vaksinimit. Deri tani, në Kosovëjanë vaksinuar vetëm 10.000 vetë - mjekë dhe persona në moshën mbi 80 vjeç. Në Shqipëri, gjendja paraqitet e përmirësuar. Numri i infektimeve dhe vdekjeve nga koronavirusi ka qenë në rënie gjatë dy javëve të fundit, ndërsa nga gati 3 milionë banorë, deri tani janë vaksinuar më shumë se 280.000. Mali i Zi njoftoi edhe ai se sistemi shëndetësor vendas nuk është më i mbingarkuar.

Top News – Shqiptarët bien në kurthin anglez/ Transportonin para droge me tren, jo me bankë
14/05 22:54
Top News – Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin nëntokësor të hamasit
14/05 22:00
Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00