Top Channel/ Paga mesatare 60 mijë lekë, në fundin e vitit 2021 pagat pësuan rritje me 8.4%
12/03/2022 15:49

Paga mesatare në Shqipëri ka arritur drejt 60 mijë lekëshit. Në tremujorin e katërt të 2021-it pagat pësuan rritje me 8.4%, një nga rritjet më të forta në pesë vitet e fundit. Por, kjo rritje në paga u zbeh nga inflacioni. Rritja e çmimeve ka gërryer gjysmën e rritjes në nivelin e pagës mesatare. Rritja e fortë e pagave erdhi nga kompanitë në fushën e “Aktiviteteve financiare dhe të sigurimit” dhe ato të “Informacionit dhe Komunikimit” që përfshijnë kompanitë teknologjike dhe ato të telekomunikacionit. Në kontrast me kompanitë financiare pagat e të cilave janë dy herë më të larta sesa mesatarja kombëtare, në sektorin e bujqësisë pagat janë 40% më të ulëta, duke treguar se niveli i pabarazisë në paga në vend vazhdon të thellohet. Ndërkohë në administratën shtetërore paga mesatare ka arritur 70 mijë lekë, ndërsa në sektorin privat 54 mijë lekë. Në vend profesioni më i paguar vazhdon të mbetet ai i deputetëve dhe nëpunësve të lartë të shtetit, ndërsa pas tyre vijnë specialistët me arsim të lartë sipas statistikave zyrtare. Tregu i punës po vazhdon të japë shenja mjaft të dobëta sa i përket rimëkëmbjes. Në tremujorin e katërt të vitit 2021 papunësia është rritur me 0.1% në krahasim me një tremujor më parë, pa mundur të mbajë ritmin pozitiv të uljes. Shifra e papunësisë në vend vazhdon të mbetet dyshifrore në nivelin 11.4%, pa u rikuperuar nga goditja që i dha pandemia, por sërish vjen me ulje nga niveli i lartë prej 11.9% në fillimin e vitit. Alarmues është fakti se në bujqësi punësimi është ulur me 5,3% në krahasim me një vit më parë, ndërsa është rritur në sektorin e industrisë dhe shërbimeve. Sipas statistikave gati 60% e forcave aktive janë të punësuar, ndërsa sipas shifrave nga zyra e punësimit janë 25 mijë vende të lira pune, që nuk po plotësohen nga tregu vendas. Një faktor kryesor për këtë është emigrimi.

Top News – ‘Po abuzohet rëndë me ligjin’ / Manjani për gjykatat-Hiqni dorë nga ‘arresti me burg’
09/06 12:03
Top News – Muralja e Messit në Tiranë/ Jehonë në mediat ndërkombëtare
09/06 11:56
Top News – Grabitet gjyqtarja në Durrës/ I marrin 2 mije euro nga banesa, ngjarja para 1 jave
09/06 11:55
Top News – Kapet sërish hashash në Krujë/ ‘Territori i pastër’, gati 8 mijë rrënjë të asgjësuara
09/06 11:55
Top News – Escobar i raporton Bidenit për Kosovën / Sot në Shtëpinë e Bardhë, priten vendime
09/06 11:38
Top News – Konfiskohen pasuritë e Jani Aliajt/ Ekzekutoi nga afër në mes të lokalit Elton Çiçon
09/06 11:36
Top News – Sa ushtarë amerikanë ka në Kosovë! Shtëpia e Bardhë publikon raportin
09/06 11:19
Top News – Trashëgimia më e madhe e Edi Ramës / ‘The Economist’ rrëfen ambicien e Kryeministrit
09/06 11:18
Top Channel/ Grabitet shtëpia e gjyqtares së Durrësit, autori merr bizhuteri floriri dhe para
09/06 11:18
Top News – Për herë të parë në parlament/ Deputetja italiane ushqen me gji të birin
09/06 11:11
Top News – Kemi probleme të mëdha me Kurtin/Ambasadori amerikan në Serbi: Nuk e konsiderojmë partner
09/06 11:08
Top News – Modeli kroat për Asociacionin / Ja detajet e ‘draft vizionit’ të Albin Kurtit
09/06 10:55
Top News- Një grua në krye të Bankës Qendrore/ Erdogan ‘i shpall luftë’ inflacionit, ‘vetëm përpara’
09/06 10:49
Top News – Kundërofensiva e Ukrainës ka filluar! Vazhdojnë sulmet e Kievit në jug, luftime të ashpra
09/06 10:47
Top News – Kapet sërish hashash në Krujë, policia ‘i nxjerr tymin’
09/06 10:27
Top News – Parku eolik në kufi / Greqia kërkon konsultime me Shqipërinë
09/06 10:02
Top News – Miss-i në Rusi masakrohet për pamjen/ ‘Fitoi se ishte e vetmja garuese’
09/06 09:58
Top Channel/ Kishte ardhur me pushime në Durrës, humb jetën polakja 55-vjeçare
09/06 09:47
Top News – 27 vite pas vdekjes/ Tupac nderohet me një yll në ‘Walk of Fame’
09/06 09:45
Top News – Për pushime në Durrës/ Turistja polake bie nga ballkoni i hotelit, vdes në vend
09/06 09:41