Top Channel/ OPEC “çmend” tregjet, ul prodhimin me 2 mln fuçi në ditë, rritet çmimi i naftës!
05/10/2022 21:46

Pavarësisht presionit të madh të SHBA-së, OPEC+ vendosi ta ulë prodhimin e naftës me 2 milionë fuçi në ditë, ulja më e madhe kjo që nga fillimi i pandemisë, e që tani kërcënon t`i japë një goditje të fortë cmimit të karburantit vetëm disa javë përpara zgjedhjeve të mesmandatit në SHBA. Grupi i prodhuesve të mëdhenj të ariti të zi, që përfshin Arabinë Saudite dhe Rusinë, e bëri njoftimit pas takimit të parë fizik të zhvilluar që prej marsit 2020. Reduktimi i bërë prej tij është i barabartë me rreth 2% të kërkesës globale për naftë. Fill pas këtij lajmi, cmimi i naftës së papërpunuar Brent u rrit me 1.5% duke shkuar në 93 dollarë fucia; edhe kuotimi i naftës amerikane pësoi rritje me 1.7%, duke u fiksuar tashmë në 88 dollarë për fuci. Presidenti Joe Biden nuk e fshehur shqetësimin nga pasojat që sjell një ulje e madhe të prodhimit të naftës nga OPEC +. “Duhet t`i shoh detajet me kujdes, e gjithë kjo është e panevojshme,” u shpreh shefi i Shtëpisë së Bardhë. Tkurrja e prodhimit nis në nëntor. Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët e saj planifikon të takohen sërish në dhjetor për një vlerësim të situatës. Grupi sqaroi se vendimi për uljen e prodhimit u mor "në dritën e pasigurisë që rrethon perspektivat e ekonomisë globale dhe të tregut të naftës". Çmimet globale të naftës, të cilat u rritën në gjysmën e parë të vitit, kishin pësuar së fundi një rënie pikiatë në mesin e frikës se një recesion global do të ulte kërkesën. Kështu, nafta Brent llogaritej të kishte pësuar një rrudhje me 20% që nga fundi i qershorit. Me lëvizjen e fundit, OPEC-u dhe aleatët e tij, të cilët kontrollojnë më shumë se 40% të prodhimit global të naftës, shpresojnë të parandalojnë rënien e kërkesës për prodhimin e tyre në mesin e parashikimeve për një ngadalësim i mprehtë ekonomik në Kinë, Shtetet e Bashkuara dhe Europë. Pamjet: AFP

Top Channel/ Izraeli nuk pyet për GJND/ Vazhdon sulmet në Rafah edhe pas vendimit të gjykatës
25/05 12:55
Top News/ Hungaria ‘del’ nga NATO !? Orban: Po shkon drejt luftës me Rusinë, nuk ndihmojmë Ukrainën
25/05 12:39
Top Channel/ Urdhri i Perandorisë Britanike i jepet shqiptarit për kontributin mes dy vendeve
25/05 12:35
Top News/ Ukraina ‘rikthehet’, shtyn pas Rusinë / Rimerr zonën e Kharkivit nga ku u zbraps më herët
25/05 12:34
Top Channel/“Sky ECC” edhe në Greqi/ Europol dërgon bisedat e përgjuara. Të përfshirë edhe shqiptarë
25/05 12:33
Top News/ Gjykata e urdhëroi të ndalë luftën / Izraeli vazhdon sulmet në Rafah, injoron GJND-në
25/05 12:32
Top News/ ‘Ne fituam, NATO na sulmoi!’ Kështu Putin do t’ia shesë ‘fitimet territoriale’ rusëve
25/05 12:31
Top News/ Godisni Rusinë me armët tona! Stoltenberg: Të hiqen kufizimet, NATO nuk hyn në Ukrainë
25/05 12:06
Top News/ Kina përfundon ‘pushtimin’ e Tajvanit / SHBA në alarm, Austin takon homologun kinez
25/05 12:05
Top News/ Në ndihmë të Ukrainës/ SHBA tjetër paketë ndihme ushtarake për Kievin
24/05 22:56
Top News/ Gjermania kundër armëve bërthamore/ Scholz thirrje europës për bashkëpunim ushtarak
24/05 22:01
Top News/ Covid shkurtoi jetëgjatësinë. OBSH-Njerëzit po jetojnë 1.8 vite më pak
24/05 21:58
Top Channel/ Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së
24/05 21:53
Top Channel/ Hetimi paraprak për vdekjen e presidentit iranian: Rrëzimi i helikopterit ishte…
24/05 20:46
Top News/ Izraeli sfidon drejtësinë/ Nuk tërhiqet nga operacioni në Rafah-Luftojmë për pengjet
24/05 20:18
Top Channel/ Biden kundër arrestit të Netanjahut! Rrëzon thirrjet e Gjykatës Ndërkombëtare Penale
24/05 20:00
Top Channel/ SHBA “fik” Republikën Srpska! Ambasada: Nëse ndaheni, s’ekzistoni tej kufijve të Bosnjës
24/05 19:22
Top Channel/ Vendimi i Gjykatës së Hagës: Izraeli të ndalë menjëherë sulmet në Rafah
24/05 19:18
Top Channel/ Miss-i mes trafikantëve të kartelit, si shfrytëzonte profesionin për të kaluar drogën
24/05 19:11
Top Channel/ Lumenj balte në Francën veriore, banorët pastrojnë shtëpitë dhe rrugët
24/05 18:55