Top Channel/ OKB kritikon Braverman: Qasja për azil nuk mund të kushtëzohet nga kombësia
05/12/2022 19:33

Një raport i miratuar nga sekretarja e brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Suella Braverman, që bën thirrje për një goditje radikale ndaj atyre që kërkojnë azil është kritikuar nga një organ i OKB-së për "gabime faktike dhe ligjore". Braverman shkroi parathënien e këtij raporti, që thotë se "nëse është e nevojshme" Britania duhet të ndryshojë ligjet për të drejtat e njeriut dhe të tërhiqet nga konventa evropiane për të drejtat e njeriut në mënyrë që të trajtojë cështjen e kalimit të Kanalit me varka të vogla. Raporti, rekomandon ndalimin pa afat të të gjithë azilkërkuesve që hyjnë në Mbretërinë e Bashkuar "ilegalisht" dhe se ministrat duhet të nxjerrin ligje për ta bërë të pamundur kërkesën për azil për ata që sipas tyre vijnë nga një vend i sigurt. Si për shembull, shqiptarët. Një ditë më parë ministri britanik i emigracionit Robert Jenrick u shpreh se shqiptarët vijnë nga një vend “që konsiderohet i sigurtë”, prandaj ata nuk kanë përse të kërkojnë azil në Angli. Por organi i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) vuri në dyshim përshkrimin në raport si "të paligjshëm" për njerëzit që kërkojnë azil .. “Nuk ekziston një gjë e tillë si 'azilkërkues i paligjshëm'. Ndalimi i pacaktuar i atyre që kërkojnë azil, bazuar vetëm në mënyrën e tyre të mbërritjes, do të ndëshkonte njerëzit që kanë nevojë për ndihmë dhe do të përbënte një shkelje të qartë të detyrimeve të Mbretërisë së Bashkuar sipas konventës së refugjatëve të vitit 1951”, thuhet në një deklaratë nga UNHCR. “Qasja në azil nuk duhet të jetë kurrë e varur nga mënyra e mbërritjes ose kombësia. Mënyra e vetme për të përcaktuar nëse njerëzit janë refugjatë është përmes një përcaktimi të drejtë dhe efikas të pretendimeve të tyre.”, sipas kësaj organizate.

Top Channel/Apple, Google dhe Amazon në krizë, Metavers u rrit në bursë me 100 miliard
03/02 22:26
Top Channel/ Moti ekstrem në SHBA, temperaturat do zbresin deri në minus 50 gradë
03/02 20:08
Top Channel/ Balona kineze mbi SHBA/ Dyshohet për spiunazh. Kërkohet që të mos rrëzohet
03/02 19:58
Top News – Balonë spiune mbi SHBA/ Pekini e pranon, por mohon akuzat e Uashingtonit
03/02 19:21
Top News – ‘Lërini të tjerët, dëboni shqiptarët’/ Urdhri sekret i qeverisë britanike për autoritetet
03/02 18:15
Top News – NYT zbulon detaje, McGonigal komunikoi zyrtarisht me Ramën
03/02 17:41
Top News – Sirenat e sulmeve ajrore jehojnë në Kiev / Samiti BE-Ukrainë, pak shanse për anëtarësim
03/02 15:37
Top News – Putin drejt humbjes së madhe në prill/ Çfarë do të ndodhë pas nisjes së ofensivës ruse!
03/02 15:37
Top News – Rusia sulmon vendin europian!/ Lavrov sinjalizon pushtimin e Moldavisë
03/02 15:34
Top Channel/ “Hello Hong Kong”: 500 mijë bileta avioni falas për të joshur turistët!
03/02 15:18
Top Channel/ McGonigal, ligjvënësit letër FBI-së për hetimin: Do të verifikohet byroja!
03/02 15:08
Top Channel/ Escobar: “E pranon ose jo Kurti, Asociacioni duhet të formohet”!
03/02 15:05
Top Channel/ BE e prerë: “Formoni Asociacionin”, nuk komenton kushtet e Kurtit!
03/02 14:22
Top News – Më mirë bëj vaksina se të shkoj në Mars / Bill Gates thumbon ‘kolegët’: Harxhim parash
03/02 14:04
Top News – 17 vite në kërkim, punonte në piceri/Mafiozi i arratisur kapet në Francë, e zbuloi një…
03/02 13:56
Top Channel/ “Kosova, Jeruzalemi i Serbisë”, Vucic akuzohet për “tradhëti”: “S`kam firmosur ende”…
03/02 13:26
Top News – McGonigal në Kongresin Amerikan!/ Pse republikanët kërkojnë ‘kokën’ e zyrtarit të FBI
03/02 13:21
Top News – Vrau bariun shqiptar në 2014/ Gjykata italiane ul dënimin për autorin
03/02 13:14
Top Channel/ Sot në Kiev, samiti BE-Ukrainë: Bisedime në territorin e luftës!
03/02 12:25
Top Channel/ Fundi i një epoke, Boeing 747 mbyll flututurimet 54 vjet pas ngritjes së parë në ajër!
03/02 12:23