Top Channel/ “Nuk morëm Kosovën, të marrim Bosnjen”, serbët dhe dokumenti për ndryshimin e kufijve
18/04/2021 15:07

Dokumenti “non-paper” që kryeministri slloven Janez Janša thuhet të ketë dorëzuar në Bruksel, kishte një paragraph të titulluar “Zgjidhje”. Pika e parë e tij, ishte Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë. E dyta, bashkimi i pjesës më të madhe të Republikës Srpska me Serbinë" e më tej, prekej dhe kroacia. Çështja kombëtare Kroate mund të zgjidhet" ose, "duke bashkuar kantonet kryesisht kroate në Bosnjë-Hercegovinë me Kroacinë" ose duke i dhënë "Pjesës kroate" të vendit një "status të veçantë" - "bazuar në modelin e Tirolit të Jugut", thuhej aty. Ata që mbeten janë boshnjakët, që përbëjnë gjysmën e popullsisë së vendit. Sipas planit të Janšas atyre mund t'u jepet "një shtet që funksionon në mënyrë të pavarur" dhe "për të cilin duhet të marrin përgjegjësinë e plotë". Nëse boshnjakët nuk dëshirojnë, atëhere nuk kanë pse të hyjnë në Europë: "Ata mund të votojnë në një referendum për një të ardhme në BE ose jo në BE apo Turqi." Boshnjakët muslimanë janë "përkohësisht" në favor të anëtarësimit në BE . "Por nëse kaosi vazhdon dhe me rritjen e ndikimit të Turqisë dhe islamit radikal, " thotë Janša, "situata mund të përkeqësohet në dekadën e ardhshme në mënyrë drastike ". Dokumenti shkaktoi tronditje të madhe pas publikimit nga portali i djathtë i slloven "necenzurirano.si", pasi ceshtja e rishikimit të kufijve, vazhdon të mbetet një tabu në Ballkan, ku prej tre dekadash përballen fort me njëri tjetrin dy koncepte: ai që kufijte duhet të mbeten të paprekur dhe tjetri, që ata duhen vendosur sipas kritereve etnike. Vetë kreu i republikës Srpska, Milorad Dodik sqaroi se as ai, e as presidenti serb Aleksandar Vucic nuk ishin në dijeni të dokumentit jozyrtar. Mgjithatë Dodik theksoi se ideja e një ndarje paqësore të Bosnje dhe Herzegovinës nuk është dicka e re. "Të gjithë bien dakord me faktin se Bosnje nuk mund te ekzistojë më kështu sic është, dhe se ndoshta do të ishte më mirë të flisnim për një ndarje paqësore," deklaroi ai në Beograd.

Top Channel/ Bomba izraelite shkatërron ndërtesën 12-katëshe në Gaza – Pa koment
11/05 21:24
Top Channel/ Berberi në Pakistan ofron prerje flokësh me zjarr e hanxharë mishi – Pa koment
11/05 21:23
Top Channel/ Autoritetet franceze bllokojnë hyrjen në fshatin e vrasjes së dyfishtë Cervennes
11/05 21:23
Top Channel/ Protesta në Afrikën e Jugut për vdekjet e sulmeve izraelite në Palestinë – Pa koment
11/05 21:22
Top Channel/ Mijëra emigrantë kanë mbërritur në ishullin italian të Lampedusa – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Nëntë të vdekur në masakrën e shkollës në qytetin rus të Kazan – Pa koment
11/05 21:21
Top Channel/ Marina e SHBA monitoron afrimin e barkave iraniane në ngushticën e Hormuz – Pa koment
11/05 21:20
Top Channel/ Inaugurohet ura gjigante ndërkufitare mes Botswana e Zambia – Pa koment
11/05 21:19
Top News – Negociatat, ende nuk ka një datë! Zbardhet kushti i vetëm i ke për Shqipërinë
11/05 19:53
Top News – Golden Globes në krizë/ Tom Cruise kthen çmimet, NBC pezullon ceremoninë
11/05 18:35
Top News – Nuk formohet dot qeveria/ Bullgari, presidenti shpall zgjedhje te parakoheshme
11/05 18:35
Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57