Top Channel/ Notre Dame, dy vjet nga zjarri “sherret” pengojnë rindërtimin
15/04/2021 15:35

Dy vjet pas zjarrit shkatërrimtar në 15 Prill 2019, përgatitjet për rindërtimin e katedrales vazhdojnë. Por planet ndeshin në kundërshtime. Nga zjarri që tmerroi Francën e mbarë botën, u shemb maja e këmbanares së kishës ikonë, si edhe pjesë të tëra të konstruksionit mesjetar të catisë, ndërsa qemerët e kalimeve kryesore pësuan dëmtime. Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua ta rindërtonte monumentin brenda 5 viteve. Fillimisht shprehu dëshirën për një rikonstruksion bashkëkohor, por më pas u detyrua t`i bindej vullnetit të ekspertëve që kërkuan të respektohej metoda e vjetër. Fill pas zjarrit, sipërmarrje të mëdha dhe donatorë të vegjël premtuan gati një miliard euro donacione për rindërtimin. Administratorët e katedrales kanë mbledhur tashmë 833 milion euro dhe kanë marrë të paktën premtime ligjërisht të detyrueshme për 98 për qind. Aktualisht, rreth 2000 drurë janë prerë dhe do të përdoren për rindëtimin e majave të kullave dhe kupolës së Notre dame. Kjo ka ngjallure reagimin e shqoatave ambjentaliste që kundërshtojnë prerjen e pyjeve, e sidomos të lisave që do të përdoren për këtë qëllim. Ndërkohë shtohen zërat që vënë në dyshim afatin e vendosur nga presidenti. Madje edhe vetë ndërtuesit thonë se 5 vjet nuk do të mjaftojnë e në një mendje me ta, është dhe presidenti i shoqatës së industrisë GMH, perfaqesuese e 80 përqind të kompanive, që kryejnë punë restauruese në monumentet publike.

Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00
Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05 11:57
Top News – Të vaksinuarit heqin maskat/ SHBA lehtëson masat për ata që i kanë marrë 2 dozat
14/05 11:35