Top Channel/ Njerëzit e vitit! Time përzgjedh Zelenskyn, ndërsa Forbes: Von der Leyen
07/12/2022 18:18

Në një vit të shënuar nga trazira ekonomike, lufta në Ukrainë dhe pandemia e vazhdueshme Covid-19, dy nga revistat më prestigjioze Time dhe Forbes kanë zgjedhur njerëzit më me ndikim gjatë këtyre 12 muajve. Revista Time ka përzgjedhur presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky si njeriun e vitit 2022. Ndërsa të tjerë pretendentë për titullin në këtë revistë përfshinin protestues në Iran, udhëheqësin e Kinës Xi Jinping dhe Gjykatën e Lartë të SHBA. Por Redaktori i revistës tha se vendimi ishte më se i qartë duke parë ato se cfarë ka ndodhur këtë vit. "Në një botë që kishte ardhur duke u përcaktuar nga përçarja e saj, pati një bashkim rreth kësaj kauze, rreth këtij vendi," shkroi Edëard Felsenthal. Revista tha se Zelensky kishte frymëzuar ukrainasit dhe ishte njohu ndërkombëtarisht për guximin e tij në rezistencën ndaj pushtimit rus. “Suksesi i Zelenskit si lider i kohës së luftës është mbështetur në faktin se guximi është ngjitës”, thuhet në deklaratë. Nga ana tjetër revista Forbes ka përzgjedhur Ursula Von Der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian si gruan më të fuqishme në botë. Vitin e kaluar, von der Leyen ishte në vendin e 8-të në listën e Forbes të 100 grave më të fuqishme në botë. Këtë vit, ajo qëndron në vendin e parë si rezultat i mbështetjes së saj të fortë dhe vendimtare për Ukrainën, si dhe udhëheqjes së saj të vazhdueshme në sjelljen e Evropës përmes pandemisë së koronavirusit. Pamjet: AFP

Top News – Zgjodhi pushime luksoze në kohë lufte/ Deputeti i Zelensky përjashtohet nga partia
27/01 22:45
Top Channel/ Vriten 7 Izrailitë në Jerusalem, Izraeli: Sulm terrorist, SHBA dhe Britania reagojnë
27/01 22:43
Top News – ‘Biden s’ka dhënë këto urdhra për Kosovën’/Kurti zbulon bisedimet me SHBA dhe BE
27/01 21:42
Top News – Jod kundër rrezatimit bërthamor!/ OBSH urdhër alarmant për mbledhjen e rezervave
27/01 20:19
Top News – Rusia bllokon faqet e CIA dhe FBI!/Akuza se po përpiqen të destabilizojnë vendin
27/01 20:18
Top News – Zelenski kërkon avionë nga NATO/ Cilat vende europiane janë gati ta ndihmojnë
27/01 20:18
Top Channel/ Dokumentet sekrete/ Arkiva kombëtare e SHBA i kërkon presidentëve që t’i dorëzojnë
27/01 19:59
Top Channel/ Trafikantët fituan 183 mln stërlina! Në e La Manshit vazhdojnë kalimet me gomone
27/01 19:47
Top News – SHBA sfidon Kurtin për Asociacionin/ Kryeministri përjashtohet nga bisedimet
27/01 18:28
Top Channel/ Deripaska, “tentakula” deri në Londër: Favoriti i Putinit, lidhje me politikën angleze!
27/01 18:15
Top News – Sa rrezikon NATO të hyjë në luftë!/ Frika për përfshirjen në fushëbetejë në Ukrainë
27/01 17:05
Top News – Polonia jep edhe 60 tanke për Ukrainën/ Vendi i Europës Lindore që po udhëheq BE
27/01 16:55
Top Channel/ Bërthama e brendshme e Tokës ndryshon lëvizjen, cfarë i ndodh planetit?
27/01 15:12
Top News – Biden ka ‘çelësin’ e fundit të luftës / Kremlini: …por nuk do ta përdorë atë!
27/01 14:56
Top News – Zbulim i jashtëzakonshëm në Romë/ Del në dritë gjatë punimeve statuja e Herkulit
27/01 14:44
Top News – ‘Shengeni’ është një dështim! Shokon kancelari austriak: Duhet të forcojmë kufijtë
27/01 14:43
Top News – Mumja që ruante sekretet! / Më e vjetra e zbuluar në Egjipt, arkeologët ‘në festë’
27/01 14:35
Top News – Besnikë ndaj mëmëdheut! ’Ushtria e të rinjve’ e Putinit rekruton 8 deri në 18 vjeçarët
27/01 14:35
Top News – SHBA vret ‘bankierin’ e Shtetit Islamik / Forcat speciale amerikane, aksion në Somali
27/01 12:32
Top News – ‘Poli i Veriut’ i Kinës…/ Atje ku ajri ‘ngrin’ në fyt e termometri tregon -53 gradë
27/01 12:29