Top Channel/ Një rreth i zjarrtë shfaqet në qiell sot, ja ku do të shihet më qartë!
10/06/2021 12:03

Hëna do të bllokojë pjesërisht diellin sot, duke krijuar një eklips të rrallë në formën e një rrethi të zjarrtë lart në qiell. Një pjesë e kureshtarëve në Hemisferën Veriore pritet të jenë ata që do ta shohin më qartë të parin e dy eklipseve diellore që parashikohen këtë vit. Eklipsi i diellit ndodh atëherë kur Hëna kalon mes yllit të sistemit tonë diellor dhe Tokës, duke bllokuar kështu një pjesë të rrezeve të tij. Ky do të jetë një eklips unazor, që do të thotë se sateliti i vetëm natyror i planetit tonë do të jetë mjaftueshëm larg sat ë duket më i vogël se Dielli, por duke lënë një hapësirë përreth anëve të saj nga ky shpërthejnë rrezet, që e bëjnë të duket si një unaza e zjarrtë. Fenomeni do të shihet më mirë ne Groenlandë, Rusinë Veriore dhe Kanada, thotë NASA. Mbrëetëria e Bashkuar dhe Irlanda do të kenë mundësinë të shohin një eklips të pjesshëm. Duke cituar ekspertët e shoqatës amerikane të astronomisë, CNN thotë se rrezet që dalin nga prapa Hënës janë mjaft të forta, ndaj është e rëndësishme që personat të cilët duan ta shohin eklipsin diellor, të kujdesen për të mbrojtur sytë.

Top Channel/ Ushtria e Vietnamit dezinfekton rrugët kundër përhapjes së virusit
26/07 22:27
Top Channel/ Izraeli redukton zonat e peshkimit në Gaza pas lëshimit të balonave zjarrvënëse
26/07 22:26
Top Channel/ Sardenja vë nën kontroll zjarret e ‘katastrofës së paprecedentë’
26/07 22:26
Top News – Në kërkim të meteorit…/ Ndriçoi qiellin e natës, norvegjezët të mahnitur
26/07 20:30
Top News – Stuhia e rërës ‘gëlltit’ qytetin / Pluhuri ngrihet mbi 100 metra, nuk shihet asgjë
26/07 20:28
Top News – 6 vite burg kryeparlamentarit / Dënohet Veljanovski, organizoi dhunën në 2017-ën
26/07 19:55
Top News – Pandemia e të pavaksinuarve / Fauçi: SHBA po ecën në drejtimin e gabuar
26/07 19:40
Top News – Leopardi pozitiv për covidin / Zyrtarët në San Diego: Nuk ishte i vaksinuar
26/07 19:39
Top News – ‘Ortek’ gurësh bie nga mali / 9 turistë humbin jetën, shkatërrohen shtëpi e rrugë
26/07 19:22
Top News – Sardenja në flakë / Zjarre apokaliptike përhapen shpejt, 1500 të evakuar
26/07 19:01
Top News – Spitalet nën ujë në Londër / Detyrohen të kthejnë prapa pacientët
26/07 19:00
Top News – Aksident zinxhir me 20 makina / Stuhia e rërës redukton shikueshmërinë, 7 viktima
26/07 18:56
Top News – Shoferi i autobusit merret në pyetje/ Nesër vendimi për shkaktarin e tragjedisë në Kroaci
26/07 18:12
Top Channel/ “Shi gurësh” në Indi: Goditet autobusi- humbin jetën 9 turistë!
26/07 16:33
Top Channel/ Iran, pa ujë në mes të përvëlimit: Dalin të protestojnë – qëllohen për vdekje!
26/07 16:19
Top News – YouTube u shfrytëzua për fake news/ U paguan vlogger e influencer për të dëmtuar Pfizer
26/07 16:15
Top News – Studenti vritet se nuk mbante maskë/ I riu kongolez, po bënte detyrën për universitetin
26/07 16:15
Top News – AstraZeneca me Pfizer, koktejl kampion/Studimi tregon se kombinimi rrit antitrupat 6 herë
26/07 15:42
Top News – Shqiptarët e burgosur në Britani/Marrëveshje ekstradimi për në Shqipëri
26/07 15:40
Top Channel/ Afrohet meteori gjigand, nata “bëhet” ditë – “Ndjemë një shkulm ere”!
26/07 15:10