Top Channel/ Një rabin bëhet pjesë e ushtrisë gjermane, i pari që prej kohës së Hitlerit!
20/06/2021 15:35

Gjatë izolimit të Gjermanisë nga Covid-19, Rabini Zsolt Balla fitoi shumë ndjekës të përkushtuar në internet falë shërbimit online të lutjeve në Facebook. Tani që vendi po rinis hapjen, ai po zë një pozicion të paimagjinueshëm: si kryerabin i ushtrisë gjermane - e para herë kjo në gati 90 vjet, që kur Adolf Hitler i dëboi hebrenjtë nga forcat e armatosura në vitet 1930, thotë CNN. Vetë Zsolt e mësoi vetëm në moshën 9 vjecare që ishte hebre dhe bir i një të mbijetuari të Holokaustit. Një rabin që i bashkohet me krenari ushtrisë gjermane pas orkestrimit të Holokaustit nga nazistët, ky konsiderohet si moment jashtëzakonisht simbolik për komunitetin hebre. Zyrtarët shpresojnë që betimi i tij të hënë në një sinagogë të Leipzigut në Gjermaninë Lindore të nxjerrë në pah fytyrën e hapur dhe të larmishme të forcave të armatosura e të modernizuara gjermane, Bundesëehr. Një zhvillim i tij vjen në sfondin e një serie skandalesh të ekstremit të djathtë brenda ushtrisë dhe policisë gjermane keto vitet e fundit si dhe një rritjeje të antisemitizmit në të gjithë Gjermaninë.Vitin e kaluar forca elitare komando - e njohur si KSK - u shpërbë pjesërisht pasi një raport doli në përfundimin se në radhët e saj kishte element ekstremistë të djathtë, ndërsa një njësi elitë e policisë së shtetit - e quajtur SEK - u shpërbë javën e kaluar pasi disa oficerë të saj kishin lavdëruar nazistët gjatë bisedave në grup në internet.

Top Channel/ Gjykata Kushtetuese miraton pasaportën shëndetësore në Francë, qytetarët protestojnë!
05/08 22:44
Top News-Aprovohet pasaporta shëndetësore/ Protesta masive në Francë, revoltohen qytetarët
05/08 21:41
Top News-1 viktimë nga zjarret në Maqedoni/ ‘Përvëlohet’ vendi, shpallet gjendja e krizës
05/08 21:41
Top News – Tragjedi në familjen Ballack/ Humb jetën ne aksident djali i ish-futbollistit
05/08 17:47
Top News – Vritet barabarisht nëna e 3 fëmijëve/ Trupi i saj u gjet 10 ditë më vonë në një pellg
05/08 17:47
Top News-Mbi 28 milionë cigare të sekuestruara/45 persona përfundojnë në pranga nga policia
05/08 15:34
Top Channel/ Arrestohet ‘shefi i shefave’ i Ndraghetës, në Spanjë
05/08 15:24
Top News-Gjermania e Franca injorojnë OBSH-në/Së shpejti do ta japin dozën e tretë të vaksinës
05/08 14:41
Top News-WhatsApp vjen me risi të reja/Pas shumë muajsh zyrtarizon funksionin ‘view once’
05/08 14:33
Top News – Lamtumirë puthje në faqe/ Franca kundër ‘la bise’, mund të zhduket përgjithnjë nga Covidi
05/08 14:31
Top News – Arrestohet ‘Bosi i bosëve’ / Shefi i ‘Ndrangheta-s ishte strehuar në Madrid
05/08 14:24
Top News – ‘Shpërthen’ liqeni i Como-s/ Dy ditë shi pa u ndalur, uji pushton sheshe e shtëpi
05/08 14:05
Top News-Përmbyset furgoni me emigrantë/11 persona humbin jetën dhe plagosen 13 të tjerë
05/08 13:14
Top News – Po i sigurojnë armë karteleve / Meksika padi kundër kompanive amerikane
05/08 13:12
Top News – Zjarret rrethojnë Evian/ Greqi, shkrumbohen 150 shtëpi, murgjit nuk largohen
05/08 13:11
Top News – Rrezik katastrofe në Turqi/ Zjarri përfshin termocentralin, evakuohet popullata
05/08 13:10
Top News – Përvëlim dhe zjarre në Evropë / Vala më e egër e të nxehtit në dekada të tëra
05/08 13:08
Top News – Kur dasma kthehet në mort / 17 persona vriten nga rrufetë, plagoset dhëndrri
05/08 13:08
Top News – 750 milionë USD armë Tajvanit / Administrata Biden informon kongresin, zemëron Kinën
05/08 13:07
Top Channel/ Dasma kthehet në tragjedi, rrufeja vret 17 të ftuar
05/08 12:05