Top Channel/ Një grua me zemër të madhe, ish e shoqja e Jeff Bezos jep miliarda dollarë për bamirësi
16/06/2021 11:56

Miliarderja amerikane, MacKenzie Scott, ish bashkëshortja e JHeff Bezos, e dëshmoi edhe një herë zemërgjerësinë e saj, duke dhuruar gati 3 miliardë dollarë për bamirësi. Përmes një postimi në rrjetet sociale, MacKenzie sqaroi se dëshiron t’u japë para atyre që janë “keqfinancuar dhe anashkaluar historikisht”. Për këtë arsye, ka vendosur që paratë e dhuruara së fundi t`i shkojnë 286 organizatave që trajtojnë pabarazinë racore, artet dhe arsimin. Që prej vitit 2020, ish bashkëshortja e themeluesit të kompanisë së shitjeve online, Amazon, ka dhënë për bamirësi rreth 6 miliardë dollarë. Pas divorcit prej tij në 2019-tën, shkrimtarja dhe filantropistja u bë një prej grave më të pasura në botë.Në kuadër të marrëveshjes, Scott përfitoi 4% të aksioneve të Amazon-it, pasi e pati ndihmuar ish të shoqin të fillonte biznesin në vitin 1994. Pavarësisht donacioneve të mëdha të saj, Scott renditet si personi i 22-të më i pasur i globit, me një pasuri që sipas Forbes, kap vlerën e 59.5 miliardë dollarëve.

Top Channel/ Pfizer teston ilaçin anti-Covid: nisin testet klinike për antibiotikun!
28/09 12:21
Top Channel/ Shkatërrohet karteli i drogës në Ballkan: “Po mbysnin Europën me kokainë”!
28/09 12:17
Top News – Shpërthim në bllokun e banesave / Suedi, 25 të plagosur e mbi 100 të evakuuar
28/09 12:12
Top News – ‘Përmbyti Evropën me kokainë’ / Shkatërrohet karteli nga Ballkani, kapen 2.6 ton
28/09 12:11
Top News – Vrau mësuesen 36 vjeçare / Britani, shqiptari Koçi Selamaj del para gjykatës
28/09 11:50
Top Channel/ Biden merr dozën e tretë: “Të vaksinohen sa më shumë njerëz”!
28/09 11:46
Top Channel/ Kriza e karburanteve, Britania dërgon ushtrinë-Scholz: Ja Brexit-i juaj!
28/09 11:40
Top Channel/ “Porta e Zeusit”, arkeologët e gjejnë në Turqi!
28/09 11:29
Top Channel/Dëshmia e emigrantit:“Forcat greke më lanë të vdisja më goditën e më hodhën në ujë?
28/09 11:17
Top Channel/ Kremlini kërcënon Nato-n: Mos guxoni të afroheni, do shkelni “vijat e kuqe” të Putin!
28/09 11:04
Top Channel/ Rritën çmimet, Turqia kontroll pesë supermarketeve të mëdha!
28/09 11:03
Top News – Kriza e karburantit në Britani / Johnson angazhon ushtrinë për furnizimet
28/09 10:58
Top News – Koreja e Veriut ‘qëllon’ sërish / Kim teston raketën, jugu prezanton nëndetësen e re
28/09 10:50
Top News – Pilulat kundër koronavirusit / Pfizer fillon testimin në shkallë të gjerë
28/09 10:47
Top News – ‘Varreza e trenave’… / Lokomotivat franceze rikthehen në jetë
27/09 23:36
Top News – Tmerr në avionin me 175 pasagjerë / Bie pikiatë për qindra metra, goditet nga rrufeja
27/09 22:59
Top News – Tanket serbe në kufi / Ja pamjet…tensionet të larta në Kosovën e veriut
27/09 22:49
Top News – Treni doli nga binarët… / Hetuesit në skenën e aksidentit vdekjeprurës
27/09 22:49
Top News – Biden merr dozën përforcuese / Bën apel për më shumë vaksinime
27/09 22:48
Top News – Më e mira në botë… / Vera argjentinase, e para për të tretin vit radhazi
27/09 22:48