Top Channel/ Në Peqin plehrat digjen/ Në landfillin ilegal mbeturinave të qytetit i vendoset zjarri
02/07/2021 19:50

Një muaj më parë Top Channel bëri publike katastrofën mjedisore në bashkinë e Peqinit. Mbetjet urbane të Peqinit hidhen vetëm 1.6 km larg banesave të këtij qyteti. Ndërsa sot në landfillin ilegal të Peqinit mbetjeve u vendoset zjarri. Flakët e zjarrit rrezikojnë të djegin varrezat e qytetit dhe ullishtën që gjendet aty pranë. Bashkia e Peqinit thotë se zjarri është ndezur për shkak të temperaturave të larta. Pavarësisht përgjigjes së tyre deri më tani Ministria e Mjedisit dhe Bashkia nuk kanë bërë asgjë për ta ndaluar këtë krim mjedisor. Landfilli i Peqinit për nga sipërfaqja është më i madhi në vend. Tre vite më parë bashkia e Peqinit pranë Ministrisë së Mjedisit dorëzoi kërkesën për leje mjedisore, edhe pse kjo kërkesë u refuzua nga operatori ekonomik ‘Viola Green Sh.p.k” që menaxhon mbetjet urbane të Peqinit dhe Rrogozhinës, nuk i ndaloi ata të depozitojnë plehrat e dy bashkive. Nga ana tjetër, sipas strategjisë Kombëtare të Menaxhimit të mbetjeve, kjo mbetje duhet të trajtohet me një impiant modern.

Top Channel/ Motoristë nga vendi dhe rajoni dhurojnë spektakël në rrugët e Durrësit
24/09 20:45
Top Channel/ Edukatorja e rrallë/ Vajza me nanizëm kujdeset për fëmijët në Përrenjas
24/09 19:52
Top Channel/ Të huajt nuk ikin nga Vlora/ Plazhet e egra janë të mbushura me pushues perëndimorë
24/09 19:48
Top Channel/ Veliaj nis fushatën/ Kryebashkiaku: PS, krenare. Nuk ka asnjë qindarkë ruse
24/09 19:37
Top Channel/ “OKB të luftojë krimet kibernetike”! Rama: Sulmi ndaj Shqipërisë u drejtua nga Irani
24/09 19:29
Top News-Spektakël motorësh në Durrës, qytetarët festojnë në shëtitore
24/09 19:24
Top News-Rama flet në OKB për sulmet iraniane/Deklaratë për Open Balkan dhe raportin e Dick Marty
24/09 19:21
Top Channel/ Rama kërkesë Asamblesë së OKB: Përqendroni vëmendjen në sigurinë kibernetike
24/09 18:55
Top Channel/ Veliaj i jep Medaljen kampionit të botës Zelimkhan Abakarov: Krenar për suksesin tënd
24/09 18:53
Top News – Policia në “gjurmët” e arit kontrabandë/ Procedohet argjendarja, operacion dhe ne Durres
24/09 18:22
Top News – Korçari që kërkohej nga Gjermania/ Tentoi të vriste për hakmarrje dy vite më parë
24/09 16:56
Top News – Droni edukues ‘në aksion’/ Hiqen 34 patenta, arrestohen 5 shoferë në Tiranë
24/09 16:50
Top News-Asnjë amnisti për të dënuarit/Ministria Drejtësisë pa draft nuk duhet deri në fund të vitit
24/09 16:17
Top Channel/ Rihapet gjykimi për ish-policin! I dënuar për 2 vrasje, u ekstradua nga SHBA
24/09 15:22
Top Channel/Pranë urës së Patrës! Zjarri jashtë kontrollit në Nafpakto të Greqisë, rrezikon banesat
24/09 15:08
Top Channel/ Arrestimi i mjekut për ryshfet! Reagon sindikata e mjekëve për mënyrën e arrestimit
24/09 14:59
Top News- Fuoristrada përfundon në parcelë/ Dy aksidente me disa të lënduar në Lezhë
24/09 12:52
Top Channel/ Veliaj: Do të asfaltohet çdo rrugë, investimet rritën vlerën e pronave në Tiranë
24/09 12:21
Top News-Policia ‘gjueti’ për trafikantë droge/ Në pranga 6 persona, njëri tentoi të ikë nga Rinasi
24/09 12:16
Top Channel/ Fuoristrada përplaset me “Golf-in” në aksin Lezhë-Shkodër, mjeti përfundon në parcelë
24/09 12:02