Top Channel/”Në kohën e duhur”, SHBA shton praninë ushtarake në Gjermani
16/04/2021 17:06

Ndalesën e parë në Europë, sekretari i ri amerikan i mbrojtjes, Lloyd Austin e bëri në Berlin, ku ndaloi madje përpara se të vizitonte Nato-n në Bruksel, thotë DW. Ai sillte një lajm të shumëvlerësuar: Administrata Biden jo vetëm e përmbysi vendimin e Trumpit për të tërhequr një të tretën e ushtarëve, por perkundrazi, ka vendosur ta shtojë praninë ushtarake në këtë vend. Austin njoftoi se Amerika do të stacionojë edhe 500 ushtarë të tjerë "në mënyrë të përhershme" në Gjermani. Stacionimi do të bëhet që këtë vjeshtë në zonën e Wiesbadenit. Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i trupave amerikane në Gjermani arrin në 35.000 vetë. Gjatë 50 viteve të fundit, amerikanët kanë bërë investime të mëdha ushtarake në Gjermani, kryesisht në landet federale jugore. Në bazat ajrore të Spangdahlemit dhe në Ramstein, në Rheinland-Pfalz ata kanë kanë stacionuar madje një arsenal armësh bërthamore. Ndërsa janarin e 2020-tës, përpara vendimit tashmë të anuluar të Trumpit, sapo kishin nisur modernizimin e atyre bazave, me një investim prej gati gjysmë miliarde dollarësh. Administrata Biden i përmbahet kërkesës që edhe Gjermania të investojë për mbrojtjen dy përqind të produktit të brendshëm bruto. Po edhe qeveria gjermane e ka këtë synim, e vetëm këtë vit buxhetor, sic thotë DW, Gjermania po investon për ushtrinë 2.5 miliardë euro më shumë nga sa ishin parashikuar.

Top News – Shqiptarët bien në kurthin anglez/ Transportonin para droge me tren, jo me bankë
14/05 22:54
Top News – Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin nëntokësor të hamasit
14/05 22:00
Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00