Top Channel/ Në Britani mbërrin “Lija e Majmunit”, ministri: “Rastet vdekjeprurëse, nga jashtë”!
11/06/2021 15:22

Ministri britanik i shëndetësisë, Matt Hanckock nuk e fshehu shqetësimin që ka ngjallur shfaqja e një tjetër sëmundjeje të rrezikshme në vend. Përpara ligjvënesve, ku po jepte dëshmi trajtimin e pandemisë së koronavirusit, Hancock pohoi se merrej edhe me një ‘shpërthim’ të një virusi të rrallë. Ai nuk dha detaje të mëtejshme, por The Sun thotë se dy raste të virusit vdekjeprurës të “lisë së majmunit” janë shënuar në Mbretërinë e Bashkuar. Kjo u konfirmua më vonë edhe zyrtarë të Shëndetit publik në Ëales. Të dy pacientët kishin qëndruar në të njëjtën shtëpi; nuk dihet sidoqoftë asgjë mbi moshën apo gjininë e tyre. Mësohet se njëri prej të prekurve është shtruar në spital. Nuk dihet se ku janë infektuar, por kanë ardhur nga jashtë dhe ky virus gjendet kryesisht në Afrikën Qendrore dhe Perëndimore. Sëmundja e rrallë tropikale shkakton simptoma të ngjashme me gripin por dhe flluska në lëkurë. ajo shkaktohet nga një virus i përhapur nga majmunët, minjtë, ketrat dhe gjitarët e tjerë të vegjël dhe tek njeëzit, mund të përhapet nga kontakti të lëkurës, kollës, tështimave si dhe rrobave apo shtratit të ndotur, edhe pse fatmirësisht transmetimi nuk është dhe aq i lehtë.

Top Channel/ Astrazeneca e pranuar në 119 shtete, Sinovac përdoret në 30 vende
25/07 20:27
Top News-Nuk e mori seriozisht koronavirusin/Ndërron jetë amerikani që refuzoi të vaksinohej
25/07 19:59
Top News – Tajfuni godet Kinën Lindore/Vetëm pak ditë pas kaosit nga përmbytjet
25/07 18:55
Top News – Francezët vërsulën në protestë/Kundër vendimit për certifikatën e vaksinimit
25/07 18:55
Top News – ‘Joe Biden i paaftë për punë’/ Ish-mjeku i shtëpisë të bardhë deklarat të forta
25/07 17:36
Top News-Rikthehen përmbytjet në Belgjikë/ Autoritetet belge paralajmërojnë mot të keq
25/07 12:49
Top News – Serial killeri i lojërave flirtuese/Fotot provokuese të viktimave e daljet televizive
25/07 11:58
Top News-Rrëshqitje dheu në Indi/ Rritet bilanci, shkon në 136 numri i viktimave
25/07 11:04
Top News – Zjarre masive në Californi/ Digjen sipërfaqë të mëdha toke dhe shumë banesa
25/07 11:04
Top News – Varianti Delta në Australi/ Masat kufizuese, qytetarët ngrihen në protestë
25/07 11:03
Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14