Top Channel/”Në Ballkan, një aleancë ruso-kineze krizash”; analistja “ jep alarmin”!
26/10/2021 13:33

Rusia dhe Kina po e përshkallëzojnë presionin ndaj partnerëve perëndimorë në krizën që po thellohet në Bosnje Hercegovinë, me rritjen e aktivitetit të Pekinit në këtë front, qe vihet re për të parën herë që nga fundi i luftës në vitet 1990. në një kohë kur kur BE dhe SHBA përpiqen që t’i bindin serbët e Bosnjës t’i japin fund bllokadës ndaj autoriteteve qeveritare, Moska dhe Pekini po kërkojnë një mbyllje të shpejtë të administratës ndërkombëtare atje, e cila është e veshur me kompetenca të veçanta. Pavarësisht se kushtet për mbylljen e misionit ende nuk janë përmbushur, Rusia dhe Kina këmbëngulin se tutela e jashtme nuk është më e nevojshme, pasi Bosnja është mjaftueshëm e qëndrueshme, thotë analistja e pavarur Julia Petrovskaya. Ajo kujton se Moska dhe Pekini kanë njoftuar se nuk do ta njohin administrin e ri ndërkombëtar në Bosnje. Nga ana tjetër, ato vazhdojnë ndikimin edhe me situatën në Kosovë, duke Perëndimin dhe integrimin e Kosovës në komunitetin global. Në nivelin diplomatik, Rusia dhe Kina kanë qenë më aktive se cdo vend tjetër në mbrojtjen e integritetit territorial të Serbisë, dhe në pengimin e përpjekjeve të Kosovës për t’u pranuar në OKB që pas shpalljes së pavarësisë së saj në vitin 2008. Petrovskaya thotë se interesat e Pekinit janë më shumë ekonomike, ndërsa Moska manipulon hapur dallimet dhe frikat e grupeve të ndryshme kombëtare dhe shpalos pareshtur propagandën e saj kundër Natos- dhe BE-së. Muajt në vazhdim do ta tregojnë, shkruan Petrovskaya, nëse Rusia dhe Kina janë gati të shkojnë edhe më tej në konfrontimin politik me Washingtonin e garantues të tjerë të paqes në Ballkan, megjithatë sipas saj, Nato-ja dhe BE-ja kanë ende mjaftueshëm mjete për të krijuar një kundërpeshë ndaj këtyre trendeve negative.

Top Channel/ 2 të vdekur e pemë të rrëzuara nga stuhia ‘Arven’ në veri të Anglisë
27/11 21:27
Top Channel/ Peshkatarët francezë bllokojnë terminalin e mallrave në tunelin drejt Anglisë
27/11 20:38
Top Channel/ Ushtria e Australisë vjen në ishujt Solomon pas dhunës anti-qeveritare
27/11 20:37
Top Channel/ Papa i dytë që viziton Greqinë/ Vizita historike pritet më 4 dhjetor
27/11 19:39
Top Channel/ Varianti “monstër” vjen në Europë. Omicron zbulohet në Britani, Gjermani e Belgjikë
27/11 19:31
Top News – Referendum për masat anti covid / Zviceranët ‘flasin’ të dielën, infektimet rriten
27/11 18:30
Top News – Kryespiuni i Putinit fajëson SHBA / Rusia s’do pushtojë Ukrainën, propagandë keqdashëse
27/11 18:25
Top News – NATO paralajmëron Putinin / Mos guxo në Ukrainë, do keni pasoja!
27/11 18:21
Top News – Nju Jork-Los Angeles për 1 sekondë / Teknologjia e paimagjinueshme e udhëtimeve
27/11 18:17
Top News – Kompanitë ajrore anulojnë fluturimet / Vullkani nuk ndalet, llava vazhdon të rrjedhë
27/11 18:05
Top News – ‘Robo-taksitë’ në shërbim… / Kinë, makinat pa drejtues dalin në rrugë
27/11 17:56
Top Channel/Varianti i ri erdhi, ka hyrë në Gjermani – 61 raste të dyshuara në Holandë!
27/11 15:36
Top Channel/ Gjyshi përdhunoi dhe vrau mbesën, dyshimet për ngjarjen tronditëse!
27/11 14:57
Top News – Sulm i mundshëm rus në Ukrainë / SHBA: Të gjitha alternativat në tryezë
27/11 14:45
Top News – Ndal fluturimet nga Afrika e Jugut / SHBA, pas zbulimit të variantit të ri ‘Omicron’
27/11 14:25
Top News – ‘Omicron’ zbulohet në Gjermani / Tek një udhëtar i kthyer nga Afrika e Jugut
27/11 14:24
Top News – Frikë nga varianti i ri / Bota në garë për të zbrapsur ‘Omicron’
27/11 14:22
Top News – Një provë e madhe dashurie / Ndërton kopjen e Taj Mahalit për të shoqen
27/11 14:18
Top News – ‘Armagedon’…erë, shi dhe borë / Dy viktima në Britaninë e Madhe, vendi në alarm
27/11 14:17
Top Channel/ “4 orë për të vrarë shqiptarin”; maskë latex në fytyrë, qese të zezë e 10 plumba!
27/11 14:14