Top Channel/NATO “godet” rëndë Rusinë: shifra dërrmuese për Putin- 40 mijë trupa ruse në Ukrainë…
24/03/2022 11:54

NATO përllogarit që deri në 40 mijë trupa ruse janë vrarë, plagosur apo kapur rob që nga fillimi i pushtimit të Moskës në Ukrainë. Një zyrtar i aleancës, që kërkoi të ruante anonimitetin, e konfirmoi këtë shifër për NBC dhe AP. Duke cituar të dhënat më të fundit të shërbimeve të inteligjencës, ai thotë se bilanci i ushtarëve rusë që kanë humbur jetën në këtë konflikt është nga 7.000 deri në 15 mijë. Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar vetëm një herë shifra për viktimat. Më 2 mars, ajo raportoi se që nga fillimi i luftës ka pasur 498 ushtarë rusë të vdekur dhe rreth 1600 të plagosur. Pas kësaj date Rusia e ka mbajtur të fshehtë numrin e viktimave të veta. Të dielën në mbrëmje në faqen e internetit të gazetës bulevardeske ruse "Komsomolskaja Pravda", e cila është e afërt me qeverinë, u shfaq një lajm i cili thoshte se sipas qarqeve ushtarake, deri tani kanë vdekur 9,861 ushtarë rusë dhe janë plagosur mbi 16,000 të tjerë. Por ky informacion u hoq nga faqja pas vetëm pak minutash. Si arsye u tha se ky ishte një raport i rremë i publikuar nga hakerat. Pavarësisht mohimit nga pala ruse mund të supozohet se numri i ushtarëve rusë të vrarë ose të plagosur është shumë më i lartë se sa sugjerojnë shifrat zyrtare ruse deri më sot. Pak ditë më parë bëri bujë një reportazh i REL nga Bjellorusia, sipas të cilit morgjet në zonën kufitare me Ukrainën thuhet se janë të mbushura me ushtarë rusë të vdekur.

Top Channel/ 14 viktima nga zjarret. Shkrumbohen mijëra hektar me pyje në Kazakistan
10/06 21:23
Top News – E konfirmon Zelensky/ Kievi ka filluar kundërsulmin ndaj ushtrisë ruse
10/06 19:21
Top Channel/ Kryeministri kanadez viziton Kievin, fajëson Rusinë për digën e hidrocentralit
10/06 19:12
Top channel/ Rezultatet e provimeve te maturës. Anglishtja, 96% morën nota kaluese
10/06 18:52
Top News – Tri synimet e Ukrainës!/ Çfarë kërkon Kievi përmes kundërsulmeve
10/06 17:05
Top News – Scholz telefonon Putin mes luftimeve/ Çfarë do i kërkojë kancelari gjerman Rusisë
10/06 15:49
Top Channel/ Greqia drejt zgjedhjeve! Dy kundërshtarët përplasen për pagat, papunësinë, inflacionin
10/06 15:27
Top Channel/ Forcat italiane shpëtojnë anijen turke nga piratët, momente dramatike në det!
10/06 15:02
Top Channel/ Vucicit “po i lëkunden këmbët? Protestat në Serbi, NYT: “Asnjëherë kaq i humbur!
10/06 14:56
Top Channel/ BE për Asociacionin: “ Çdo ndihmesë është e mirëpritur! Reagon Vucic!
10/06 14:05
Top News – Trudeau nis vizitën sekrete në Ukrainë, takim me presidentin Zelensky
10/06 14:04
Top News – Anija turke sulmohet në Napoli/ Forcat italiane marrin kontrollin pas rrëmbimit
10/06 13:21
Top Channel/ Gjenerali amerikan: Po afron “stuhia” në veri të Kosoves, jemi të shqetësuar!
10/06 12:46
Top Channel/ 4 fëmijët gjenden gjallë 40 ditë pas rënies së avionit: “Një mrekulli”!
10/06 12:45
Top News – Shpërthim në një fabrikë raketash në Ankara, humbin jetën 5 persona
10/06 12:30
Top Channel/ 5 të vdekur në Turqi, shpërthim në një fabrikë municionesh!
10/06 12:23
Top News – Ukraina përditëson bilancin, sa trupa ka humbur Rusia në luftë
10/06 12:17
Top Channel/ Alarm për bomba në Malin e Zi, frikë mes heshtjes parazgjedhore!
10/06 11:58
Top Channel/ Trump, akuza të reja: “Vodhi” sekrete bërthamore, i mbante në banjë!
10/06 11:57
Top News – U zhdukën pas rrëzimit të avionit/ 4 fëmijët gjenden në mes të xhunglës
10/06 11:03