Top Channel/ NASA teston helikopterin e parë në Mars
19/04/2021 11:36

Nasa do të tentojë fluturimin e një helikopteri të vogël në Mars, hera e parë kjo që synohet kontrolli I një mjeti të tillë nga një tjetër planet. Nëse gjithcka shkon sipas planit, “Ingenuity” një helikopter me peshë 1,8 kilogram, do të zbresë ngadalë deri në tre metra lartësi mbi sipërfaqen e planetit të kuq, do të qëndrojë aty për 30 sekonda e pastaj do të rrotullohet përpara se të ulet lehtë në tokë mbi katër këmbët e tij. Fluturimi I provës do të kryhet 173 million milje larg Tokës, në basenin e gjerë marsian të njohur si krateri Jezero. “ Momenti që e prisnim prej kaq kohësh, erdhi”, tha menaxherja e projektit, Ingenuity, MiMi Aung. Roboti I vogël u dërgua në Mars me roverin Perseverancë, që zbriti atje në 18 shkurt pas një udhëtimit thuajse 7 mujor në hapësirë. Nasa shpreson që imazhet dhe videot e fluturimit t`I sigurojë pikërisht nga kamerat e montuara tek vetë helikopteri por edhe tek Perseverance, që do të vendoset 76 metra larg.

Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05 21:34
Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58