Top Channel/ Nafta rritet sërish, Emiratet: OPEK-u të shtojë prodhimin!
10/03/2022 14:07

Çmimet e naftës u rritën sërish mes pështjellimit të krijuar mbi reagimin e prodhuesve kryesorë, nëse do të ndihmojnë ata apo jo për të plotësuar boshllëkun e furnizimeve nga Rusia. Emiratet e Bashkuara Arabe, thotë BBC, u duk se po i shtynin anetaret e OPEC-ut të rrisnin prodhimin, por më pas ministri i tyre i energjise, ndërhyri duke i shuar shpresat se dicka e tillë mund të ndodhte vërtet. Kuotimi i arit të zi pësoi një rritje me 3%, pas rënies së ndjeshme prej 17% që pati të mërkurën. “Tregu i naftës është krejtësisht i hutuar”, thotë analisti Stephen Innes. Presidenti amerikan, Joe Biden dhe liderë të tjerë janë zotuar të përpiqen të lehtësojnë presionin e cmimeve mbi familjet. Për këtë arsye, zyrtarë amerikane kanë qenë në bisedime me prodhuesit e naftës dhe e kanë vendosur theksin tek shtimi e furnizimit. “Ne favorizojmë rritjen e prodhimit dhe do të inkurajojmë OPEC-un të marrë në konsideratë nivele më të larta të tij”, u shpreh ambasadori Yousuf Al Otaiba në një deklaratë të postuar në Tëitter nga Ambasada e Emirateve të Bashkuara Arabe në Uashington. Por ministri i Energjisë, Suhail al-Mazrouei tha më vonë se shteti i Gjirit mbeti i përkushtuar ndaj marrëveshjes ekzistuese të prodhimit mujor të OPEC, e cila rregullon sasinë e naftës së papërpunuar që prodhohet nga vendet anëtare. Çmimet e naftës janë rritur më shumë se 30% që nga 24 shkurti, duke mberritur kete jave në 139 dollarë për fuçi. Të mërkurën, nafta ra në rreth 106 dollarë, por mëngjesin e sotëm pati momente qe nisi te tregtohej përsëri me rreth 114 dollarë.

Top News-Ukraina godet rusët me raketa britanike/Rusia ankohet-Ishin Storm Shadow goditën Mariupolin
27/05 21:56
Top News – Varre 4400 vjeçare në Egjipt/ Arkeologët zbulojnë punëtori mumifikimi
27/05 20:20
Top News – Fitoi 2 mld dollarë në lotari / Por paditet në gjykatë se ka vjedhur biletën
27/05 17:59
Top News – Rusia dëbon gjermanët/ Largon me qindra persona në arsim dhe kulturë
27/05 17:14
Top News- Erdoganin e zë gjumi / Presidenti po jepte një intervistë, pamjet bëhen virale
27/05 16:46
Top Channel/ Refugjatët refuzojnë ndihmën/ Kalojnë la Manshin dhe duan që të shpëtohen nga anglezët
27/05 15:47
Top News – Zgjedhjet në Turqi, Erdogani rrezikon me sirianët, që rivali zotohet t’i dëbojë
27/05 15:41
Top Channel/ Ukraina: “Gati për kundërofensivën”, Rusia “i nxjerr inatin” gjermanëve!
27/05 15:17
Top Channel/ Vuçiç jep dorëheqjen: Largohet nga kreu i partisë, do të krijojë një tjetër!
27/05 15:08
Top News – Ukraina nuk mund të gabojë / Gjithçka gati për kundërsulmin, pritet ‘OK’ nga Zelensky
27/05 14:59
Top News – 40 krokodilë shqyejnë fermerin/ Si e pësoi 72-vjeçari, gabimi fatal që i kushtoi jetën
27/05 14:20
Top Channel/ Hera e dytë më keq? Ekspertët: Kush kaloi Omicronin, pasoja për vite të tëra!
27/05 14:16
Top News – Drogë në Belgjikë e Gjermani/ Europol shkatërron familjen mafioze shqiptare
27/05 13:39
Top Channel/ Blinken fshikullon Kosovën: Veprimet tuaja, po minojnë përpjekjet tona për normalizim!
27/05 13:17
Top News – ‘Putin do sjellë ferrin në tokë’ / Kërcënimi i Medvedev-Sulm bërthamor nëse…
27/05 12:26
Top Channel/ Një ditë para balotazhit, “përplasen” Erdogan dhe Kilicdaroglu!
27/05 12:20
Top News – Tubimi, Vuçiç sfidon Perëndimin / ‘Këtu vendosin serbët, s’jemi vend ambasadorësh’
27/05 11:59
Top Channel/ Serbët mblidhen rreth Vucicit, mijëra vetë në rrugë në mbështetje të presidentit!
27/05 11:38
Top News- Kukullat e Vuçiç në Beograd/Knezeviç:Mali i Zi, ambasadoristan! Tërheq njohjen e Kosovës
27/05 11:14
Top News- Brukseli paralajmëron Serbinë/ ‘Qëndrimi ndaj Moskës ul besueshmërinë e BE’
26/05 21:42