Top Channel/ Muzeu i famshëm në Amsterdam çel ekspozitë për skllavërinë!
18/05/2021 15:13

Një ekspozitë që vendoset përballë një të shkuare brutale kolonialiste. Muzeu i famshëm Rijksmuseum risjell skllavërinë në një formë tjetër, me shpresën të nxisë një debat të ri mbi këtë periudhë të dhimbshme të historisë së vendit: përballja me të vërtetën, si rrugë për të shpëtuar nga plagë të vjetra. The Rijksmuseum vendosi që ta paraqesë të gjithë historinë e Holandës, në një mënyrë më të plotë nga sa e kemi bërë më parë. Ne mendojmë se e shkuara kolonialiste është një element i rëndësishëm i historisë tonë kombëtare. Ishte koha që të celej një ekspozitë dhe për skllavërinë. Ne deshëm ta paraqesnim këtë në një mënyrë empatike, duam që njerëzit të jenë të aftë të lidhen me atë histori, ta shohin se i përket të gjithëve e jo vetëm një grupi të vogël personash. Kuratorët e eventit synojnë që kjo nismë të cojë drejt një debati më të mirë-informuar, e t`i nxise te gjithe ta dëgjojnë më shume njëri-tjetrin. Qëllimi është të përcjellim një informacion më të detajuar mbi historinë, thonë ata, e për këtë arsye përdoren edhe këngë në sfond apo shpjegime zanore të cilat t`i ndihmojnë vizitorët të hyjnë më mirë në atmosferën e kohës, duke rrëfyer të gjithë vuajtjet e atyre njerëzve që nuk u trajtuan kurrë si të tillë.

Top News – Tërmet në Stamboll, banorët në panic/ Nuk pati dëme, por shtëpitë u boshatisën
20/06 18:46
Top News – Pas takimit mes Biden e Putin/ ‘Zbutet’ rusia, kthen ambasadorin në SHBA
20/06 18:45
Top Channel/ Një rabin bëhet pjesë e ushtrisë gjermane, i pari që prej kohës së Hitlerit!
20/06 15:35
Top Channel/ Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin
20/06 15:27
Top Channel/ SHBA, lindje cezariane-foshnjes i cajnë me gërshërë fytyrën!
20/06 15:26
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04