Top Channel/ Mijëra protestojnë kundër ‘pasaportës së vaksinës’ në kryeqytetin e Suedisë
22/01/2022 22:23

Dhjetra mijëra qytetarë u mblodhën në qendër të Stockholm për të protestuar kundër certifikatës së vaksinimit pasi qeveria ditët e fundit ashpërsoi masat. Megjithë numrin e madh të pjesëmarrësve protesta ishte paqësore dhe nuk u shënuan incidente edhe pse policia kishte paralajmëruar për përplasje. Policia vendase e sigurisë ishte e shqetësuar për “grupet neo-Naziste” që mund të përplasesihn me kundërshtarët e tyre në Stokholm. Të paktën 10,000 njerëz marshuan në rrugët e kryeqytetit duke brohoritur "Jo Vaksinë-Pass, duam liri". protesta u organizua nga një grup i quajtur “Lëvizja e Lirisë”. 30-vjeçarja pjesëmarrëse Julia Johansson, tha se pasaporta e vaksinimit "është diskriminuese” "Ne duhet të vendosim vetë se çfarë duam të bëjmë me trupin tonë”, tha ajo për rrjetin AFP. Në të njëjtën linjë ishte edhe 35 vjeçarja Aida Begovic e cila tha se "ata po detyrojnë njerëzit të kryjnë procedura mjekësore që nuk i dëshirojnë”. "Sado që thonë se vaksinimi nuk është e detyrueshme, nëse nuk e bën mund të humbasësh të drejtat në shoqëri”, tha Begoviç.Suedia e ka bërë pasaportën e vaksinimit të detyrueshme më 12 janar.

Top Channel/ SHBA-ja i jep Shqipërisë 17 milionë dollarë për ushtrinë
24/05 22:55
Top Channel/ Sërf mbi dallgën 26.2 metra, gjermani Sebastian Steudtner kap rekord botëror
24/05 22:48
Top News- ISIS komplot për vrasjen e Bush/Hakmarrja ndaj ish-presidentit për luftën në Irak
24/05 21:28
Top News- Kremlini zgjedh pasardhësin e Putin!/Mediat ruse- I kanë kërkuar të largohet paqësisht!
24/05 21:06
Top News- Italia i çon Putinit planin e paqes/Nga armëpushimi tek pakti më Rusi-NATO
24/05 20:39
Top Channel/ Navalny qëndron në burg, sulmon Putin për luftën: Do jetë disfatë historike
24/05 19:44
Top Channel/ Lija e Majmunëve, Moderna nis testimin për vaksinën
24/05 19:44
Top News- Dy avionë rusë mbi Turqi / Rrezikojnë përplasjen, por ndërhyjnë amerikanët
24/05 19:07
Top Channel/ Delet dhe dhitë ‘arma’ e re kundër zjarreve në Barcelonë
24/05 18:37
Top Channel/ NATO stërvitje në Mesdhe: Askush s’do guxonte të na sulmonte
24/05 18:28
Top News- Putin nis ‘luftën e urisë’!/Ukraina ngre alarmin për vjedhjen e grurit nga Rusia
24/05 17:46
Top News- Erdogan i bllokoi hyrjen në NATO/Zyrtarët e Finlandës e Suedisë në Ankara për bisedime
24/05 17:24
Top News- Putin do i ofrojë Ukrainës paqe!/Zbulohet kurthi i Rusisë për përçarë Perëndimin
24/05 17:23
Top News – Kabina e fundit telefonike… / Nju Jorku i thotë lamtumirë! zëvendësohen me ëifi
24/05 16:18
Top News – I bllokuar në kuotë të lartë / Kaliforni, shpëtohet i riu me helikopter
24/05 16:11
Top News – ‘Të eksplorojë botë të tjera’ / Taivanezi ndërton karrocën e veçantë për peshkun e tij
24/05 16:09
Top News – E ardhmja është high-tech / Hapet në Taivan ekspozita më e madhe teknologjike
24/05 16:02
Top News – Ndryshon panoramën e Londrës / ‘Elizabeth Line’ hapet pas shumë vitesh vonesa
24/05 16:01
Top News – Me parashutë nga Everesti / Fluturimi i parë i lejuar: Një mrekulli e vërtetë
24/05 15:57
Top News – Stuhia e dytë e rërës në një javë / Kryeqyteti i Arabisë Saudite nën pushtetin e pluhurit
24/05 15:56